Er Ragnhild Haga vraket fordi hun er kritisk til ledelsen i mediene?
Ragnhild Haga har ikke hatt den beste sesongen og OL ble ingen «høydare», men i en tropp med 13 utøvere på 30 km klassisk skulle man tro at Ragnhild Haga var et selvskrevent navn.
På Instagram har Haga luftet sin frustrasjon:

Og frustrasjonen er til å forstå. Så sent som for to uker siden var hun ankerkvinne på det norske stafettlaget i OL. Til Langrenn.com vil ikke Haga kommentere uttaket utover det hun har skrevet i innlegget, men sier at hun har fått beskjed om at hun er 4. reserve.
Haga har plasseringene 31-29-26 fra de klassiskrennene hun har gått i verdenscupen i år. På det eneste nasjonale rennet hun har gått ble hun nummer fem under 10 kilometeren på Beitostølen i november. Bare tre av løperne i troppen var foran henne i dette rennet.
Her er troppen til 30 kilometeren i Holmenkollen
Holmenkollen Kvinner 30 km:
Hedda Østberg Amundsen, Asker SK, Equinor Rekruttlandslag
Margrethe Bergane, Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Kristin Austgulen Fosnæs, Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag
Therese Johaug, IL Nansen
Anne Kjersti Kalvå, Lundamo IL
Karoline Simpson-Larsen, Vargar IL, Team Elon Vest
Marte Skaanes, Strindheim IL, Equinor RekruttlandslagSilje Theodorsen, Kvaløysletta Skilag, Team Elon Nord-Norge – Anna Svendsen, Tromsø SK hentet inn som reserve
Maren Wangensteen, Øystre Slidre IL
Heidi Weng, IL BUL
Lotta Udnes Weng, Nes Ski
Tiril Udnes Weng, Nes Ski
Da Silje Theodorsen ble syk ble Anna Svendsen hentet inn som reserve. Hun ble slått av Haga på Beitostølen og i Lenzerheide med over 30 sekunder begge ganger, men var 10 sekunder foran Haga i Val di Fiemme under siste etappen av Tour de Ski. Historiske resultater teller til Hagas fordel. Hun har en åttendeplass fra 30 kilometer klassisk i Holmenkollen fra tidligere, og en tredjeplass fra 2019 i fri teknikk. Hun er også ett år yngre enn Anna Svendsen og har ingen ulempe fordi hun er eldre. Og ikke nok med det, i følge landslagsledelsen er det enda to løpere som går foran Haga i køen for å få en plass.
Da er det lett å tenke at Haga blir straffet på grunn av hennes kritiske uttalelser i media. Hun var i høst gjest i podkasten Ski(d)nytt med Elin og Øyvind. Der snakker hun om noe av kritikken og den manglende takhøyden hun har opplevd. Under OL var hun også ute å kritiserte ledelsen for at de i media snakket de norske jentene ned før konkurransene.
Kan trynefaktor rett og slett gjøre at landslagsledelsen lar være å ta ut Haga i troppen?
Langrennssjef Espen Bjervig har fått med seg innlegget til Haga, men vil ikke si noe om det.
– Kritikk fra enkeltutøvere ønsker jeg å prate direkte med utøver om, og jeg ønsker derfor ikke å kommentere det innlegget, skriver han i en SMS til VG.
Også Ole Morten Iversen er forelagt kritikken.
På spørsmålet om hvorfor Haga ikke er tatt ut til lørdagens renn, sier han følgende:
– Det er resultater det da. Vi er ganske grundig når vi tar ut lag til verdenscup, nå er det klassisk, så vi har vurdert noen foran henne, sier han til VG.
– Hun får si det hun vil, men uttaket står vi ved, sier Iversen.










