RAMMER DE NEST BESTE: NORSKE FRIPLASSER FORSVINNER FRA WORLD CUP

av SC community • 08.12.2020
Det er stor stas å vinne Skandinavisk Cup, ikke bare fordi at konkurranseidretten handler om å ta seg fra start til mål raskest mulig, men når det gjelder de såkalte kontinetal cup’ene så er vinnerens premiepott ekstra attraktiv. For om man vinner Skandinavisk Cup den ene sesongen, da har man friplass til verdenscupen i første…

Det er stor stas å vinne Skandinavisk Cup, ikke bare fordi at konkurranseidretten handler om å ta seg fra start til mål raskest mulig, men når det gjelder de såkalte kontinetal cup’ene så er vinnerens premiepott ekstra attraktiv. For om man vinner Skandinavisk Cup den ene sesongen, da har man friplass til verdenscupen i første…

Det er stor stas å vinne Skandinavisk Cup, ikke bare fordi at konkurranseidretten handler om å ta seg fra start til mål raskest mulig, men når det gjelder de såkalte kontinetal cup’ene så er vinnerens premiepott ekstra attraktiv.

For om man vinner Skandinavisk Cup den ene sesongen, da har man friplass til verdenscupen i første periode sesongen etter. Dersom man leder i Skandinavisk Cup mellom de ulike VC-periodene, da har man friplass til neste periode.

Men nå er det mørkt for SkanCup’ens friplasser fremover, i alle fall i det litt kortere bildet.

KANSELLERING AV ARRANGEMENTER I KONTINENTAL CUP

Det internasjonale skiforbundet, FIS, har satt opp noen føringer for hva som gjelder dersom arrangementer i de ulike kontinental-cup’ene må innstilles. Og før vi går videre nevner vi kort at verden er delt inn i 9 regioner for langrenn og at det er 48 nasjoner totalt som er med (se oppsett for land og regioner).

FIS-FØRINGER:

– Dersom ingen arrangementer kan arrangeres før oppstart av World Cup-periode 2 (Tour de Ski), så vil vinnerne fra forrige sesong ha rett til å starte under World Cup-periode 2.

– Dersom ingen arrangementer kan arrangeres før start av den 3. World Cup-perioden (begynner 16. januar), da vil den relevante kontinental cup’en miste sine plasser for den 3. World Cup-perioden.

– Dersom ingen arrangementer kan arrangeres før start av den 4. World Cup-perioden (begynner 20. februar), da vil den relevante kontinental cup’en miste sine plasser for den 4. World Cup-perioden.

– Dersom ingen arrangementer kan arrangeres før start av den 5. World Cup-perioden (begynner 12. mars), da vil den relevante kontinental cup’en miste sine plasser for den 5. World Cup-perioden.

Ovenstående gjelder alle kontinental cup’ene foruten de på det amerikanske kontinent. De har rett til å sette opp sitt eget kvalifiseringssystem for verdenscupperiodene 3, 4 og 5.

SKANDINAVISK CUP LIGGER PÅ KORONA-IS

Grunnet situasjonen rundt korona og Covid-19, som nå er i sin bølge nummer to, er Skandinavisk Cup sin åpningsrunde som skulle vært i Finland kommende helg avlyst. På nyåret skulle runde to blitt arrangert på Lygna. Den runden er omgjort til Norgescup. Hvordan det blir med finalerunden av SkanCup i Latvia på ettervinteren er også veldig uvisst.

STORE KONSEKVENSER

Norge har for vane å gjøre det meget bra i Skandinavisk Cup, både det å lede underveis gjennom sesongen og det å ha totalvinnerne er nærmest hverdagskost for våre atleter.

Etter forrige vinter var det for eksempel Julie Myhre og Gjøran Tefre som fikk friplassene til høstens verdenscuprunder.

På terminlista var det på denne siden av jul World Cup i Ruka, Lillehammer, Davos og Dresden. Lillehammer ble avlyst/utsatt, mens Norge dropper Davos og Dresden. Men uavhengig av det, Norge er nå på vei til å miste sine friplasser fremover.

SKIFORBUNDET ER KLAR OVER SITUASJONEN

– FIS gjorde en beslutning i god tid før sesongstart om hva som skulle gjelde dersom det ikke ble renn i Skandinavisk Cup i de ulike verdenscupperioder, sier Ulf Morten Aune til Langrenn.com.

Aune er landslagskoordinator i Norges Skiforbund. Han legger til:

– Dersom det blir slik det ser ut til, så vil Skandinavia miste sine friplasser. Slik smittesituasjonen er i Madona (Latvia), vil det også være uaktuelt med renn der på slutten av sesongen.

– Vi ser eventuelt på om det kan bli mulig å få til noen erstatningsrenn, påpeker Ulf Morten Aune.

VIKTIG SPRINGBRETT FRA REGIONLAGENE

Det som er et typisk bilde er at Skandinavisk Cup ofte er det som kan gi løpere fra regionlagene et raskt springbrett opp i verdenscupsirkuset. Nå får vi en vinter hvor hele dette springbrettet ser ut til å forvitre, inntil videre og på ubestemt tid. Altså enda en uheldig konsekvens av viruset som rammet verden i 2020.

En annen ting er også det faktum at med den enorme bredden det er i norsk langrenn, så har vinnere / ledere av Skandinavisk Cup så absolutt noe å gjøre i World Cup og de kan fort hevde seg høyt der oppe. Noe som ikke helt er tilfelle med alle de andre kontinental cup’ene.

SE OGSÅ

* DETTE ER DE 9 REGIONALE CUP’ene I LANGRENN OG DE 48 NASJONENE SOM INNGÅR

* Full terminliste for World Cup i langrenn 2020/2021 med periodeinndelinger

* Terminliste for Skandinavisk Cup 2020/2021

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Overtar ski-Norges vanskeligste jobb

    Arver et skiforbund preget av VM-kaos og tillitskrise. Den nye skipresidenten mener løsningen ligger i «den norske gullbeholdningen», får en klar beskjed fra langrennslandslaget.
    av Langrenn.com
    07.06.2026
  • Vraket til VM – slo hele den svenske eliten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.06.2026
  • Hedegart vil droppe suksessoppskriften

    av Ingeborg Scheve
    06.06.2026
  • Rett på sykehus: Nå venter operasjon

    av Ingeborg Scheve
    06.06.2026
  • Sjokkert over situasjonen i Norge: – Det er sinnssykt

    av Ingeborg Scheve
    05.06.2026