Rasende etter exit i kvartfinalen: – Tenkte ord som jeg ikke skal si på TV

av Ingeborg Scheve • 03.01.2024
Harald Oestberg Amundsen (NOR) - FIS world cup cross-country, tour de ski, individual sprint, Davos (SUI).
Sammenlagtlederen Harald Østberg Amundsen freste og rev av seg startnummeret etter at han krasjet ut av kvartfinalen på onsdagens sprint i Davos.

Sammenlagtlederen Harald Østberg Amundsen freste og rev av seg startnummeret etter at han krasjet ut av kvartfinalen på onsdagens sprint i Davos.

Sammenlagtlederen i Tour de Ski tryna i en sving i løypa, og kom i mål nesten et minutt bak resten av heatet. 

Selv opplevde Harald Østberg Amundsen at han ble påkjørt bakfra, og var rasende da han kom i mål. 

– Det var tett, så jeg kjente at bakskiene mine ble skjøvet ut til siden. En som kom tett på. Klarte ikke å stå imot. Da tenkte jeg ord som jeg ikke skal si på TV, sier Amundsen til Viaplay etter exiten i det første heatet.

25-åringen fra Asker gikk inn til tredje beste tid i prologen. Det er andre gang på rad at Amundsen ryker ut i et sprintheat. Også under lørdagens sprint på første etappe i Tour de Ski var han uheldig. Da brakk han staven på siste runde i finalen.  

Men dagens krasj i kvartfinalen kan ha langt større konsekvenser. 

– Det åpner veldig opp toursammendraget, sier Viaplays ekspertkommentator Niklas Dyrhaug.

Heller ikke Pål Golberg kom lenger enn til kvartfinalen på sprinten i Davos onsdag kveld.  

FAKTA Tour de Ski 2024 

  • Det er 18. gang Tour de Ski arrangeres.
  • Årets utgave består av sju etapper fordelt på ni dager. Touren starter med skøytesprint i Toblach i Italia 30. desember og avslutter med monsterbakken i Val di Fiemme i Italia 7. januar.
  • I fjor innførte FIS ny poengberegning og fetere premier i Tour de Ski årets. Hensikten var å gjøre Tour de Ski mer attraktiv og gi større konkurranse om sammenlagtseieren i verdenscupen. I år er premiepengene økt vesentlig igjen. Nå tjener sammenlagtvinneren nesten 1 million kroner. Les mer om premiepenger, poengfordeling og regler HER
  • Vinnerne får 300 verdenscuppoeng for sammenlagtseier, samt 50 poeng for hver etappeseier og 15 poeng for bestetid i prologene, altså totalt maksimum 680 verdenscuppoeng dersom en vinner alle etappene. 
  • Alt om «monsterbakken» Alpe Cermis
  • Alle tidligere vinnere i Tour de Ski fra 2007 til i dag  
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • – For et talent!

    19-åringen bak tidenes TV-brudd fredag fyrer av nytt skremmeskudd mot verdenseliten etter ellevill opphenting i motbakkerennet Brekka Opp.
    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • – Det gikk en F i meg!

    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Kraftig provosert: – Barnslig og usportslig

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • Startlister og starttider lørdag

    av Langrenn.com
    21.08.2026
  • Northugs juniorstjerne med tidenes TV-brudd

    av Ingeborg Scheve
    21.08.2026