Russisk verdensmester i langrenn støtter invasjonen i Ukraina
Mange utøvere har uttalt seg kritisk til den russiske invasjonen av Ukraina og i den vestlige verden er det svært få som støtter den pågående militære offensiven til Russland. Men i øst er situasjonen en annen.
I helgen skapte uttalelsene til den russiske kombinertløperen Vjatsjeslav Barkov reaksjoner da han sa at det ikke pågikk noen krig i Ukraina, men en redningsaksjon. Nå har den 38 år gamle pensjonerte russiske verdensmesteren i sprintlangrenn Alexey Petukhov kommet med støtte til invasjonen av Ukraina på Instagram:

Sammen med en fire minutter lang video skriver han (oversatt av google translate):
«Jeg ber om oppmerksomhet venner!
I dag er det ikke noe tema som er viktigere enn hendelsene som finner sted i Ukraina. Og jeg tror hver enkelt av oss burde forstå grunnene deres. Tragedien begynte tilbake i 2014, da krigen brøt ut i Donbass. Få trodde på det, men det skjedde. I sentrum av Europa begynte ukrainske nasjonalister å ødelegge innbyggerne i en av regionene i landet deres, bare fordi de motsatte seg hendelsene på Maidan. I 8 år har det pågått militære operasjoner i Ukraina. Vi så alle hvordan situasjonen rundt Donetsk og Luhansk eskalerte de siste månedene, hvordan verdenssamfunnet lukket øynene for dette, hvor likegyldige sjefene for europeiske stater var til dette, hvor umenneskelig myndighetene i Ukraina var satt. Som et resultat grep Russland inn for å beskytte russerne. Alle ser hvordan militæret vårt fungerer: det mest respektfulle ikke bare for lokale innbyggere, men også for soldater som har overgitt seg. Det viktigste og eneste målet er ødeleggelse av militære anlegg med høypresisjonsangrep. Hva ville skje hvis Russland ikke stilte opp for russerne? Allerede i dag ville det ukrainske militæret jevne Donbass med bakken. Dette kunne ikke tillates!»










