Skal konkurrere seg i filler i august

av Ingeborg Scheve • 04.08.2025
Calle Halfvarsson, IFK Mora SK tävlar i herrarnas final i rullskidor sprint under dag fem av SM-veckan den 28 juni 2025 i Norrköping.
Noen konkurrerer seg i form. Klæbo-rivalen legger opp til å konkurrere seg i filler i august, som oppkjøring til OL-sesongen.

Noen konkurrerer seg i form. Klæbo-rivalen legger opp til å konkurrere seg i filler i august, som oppkjøring til OL-sesongen.

Når Blink-festivalen drar i gang på onsdag, er Calle Halfvarsson den eneste av de svenske verdenscupløperne som stiller til start. 

Og for den nygifte svenske veteranen blir den fire dager lange rulleskifestivalen i og rundt Sandnes også starten på et ellevilt konkurransekjør. 

– Det kommer til å bli utrolig mye konkurranser for meg fra starten av august. Jeg kommer til å være borte stort sett hver eneste helg, sier Halfvarsson til Expressen. 

Den svenske veteranen planlegger å gå rubbel og bit av rulleskirenn i Norge og Sverige. 

– Mer eller mindre. Det blir både Toppidrettveka og Blinkfestivalen i Norge, pluss Alliansloppet og noen flere løp her hjemme. Og i tillegg vil jeg kjøre en del løpekonkurranser, bekrefter Halfvarsson. 

Se også: Halfvarsson har giftet seg, vil ikke konkurrere med gifteringen på

Har klokkertro på planen

I forkant av inneværende sesong valgte Halfvarsson å bryte med landslaget. Etter 14 år på forbundslag, satser han nå privat, med OL 2026 som hovedmål for vinteren. Nå bestemmer han selv som hvordan han vil legge sesongoppkjøringen.

36-åringen tror det heseblesende konkurranseprogrammet vil øke sjansene til å sikre seg en plass i den svenske OL-troppen.  

– Jeg tror det er bar nå som begynner å dra litt på åra. Å kickstarte kroppen på denne måten. Jeg kommer til å bli helt pulverisert, sier Halfvarsson ivrig. 

Se også: 
Gamlefar viste vei: 36-åringen knuste kidsa på oppløpet

Brøt med landslaget

I forkant av inneværende sesong valgte Halfvarsson å bryte med landslaget. Etter 14 år på forbundslag, satser han nå privat, med OL 2026 som hovedmål for vinteren. I våres valgte han også å bytte klubb, og er nå tilbake i moderklubben Sågmyra etter et par år i IFK Mora. 

– Det er jo en mye mindre klubb, men samtidig får jeg helt frie tøyler i Sågmyra. Det digger jeg, sier Halfvarsson.

36-åringen har for øvrig sagt han vil fortsette karrieren minst gjennom VM 2027 på hjemmebane i Falun. 

Se også: 
Tidenes startfelt til Blink25: – Se hvem som stiller på Blink-festivalen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Moa Lundgren of Sweden competes in the Women's Sprint quarter final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun.
    1

    Knekt etter VM-vraking: – Kjenner bare tomhet

    by Ingeborg Scheve
    20.02.2025
  • Stefania Belmondo under 10-kilometeren i VM 1997 i Trondheim. Foto: BILDBYRÅN
    1

    Langer ut mot navngitte løpere: – De dopet seg rett foran oss

    by Langrenn.com
    14.08.2025
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Anne Appelkvist Stenseth and Anna Svendsen of Norway at a cross-country training session ahead of the FIS Nordic Ski World Championships on February 19, 2023 in Planica.
    1

    Landslagsveteranen har blitt mamma

    by Ingeborg Scheve
    17.02.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Verdenscupvinnerens skrekkfall endte på operasjonsbordet

    Måtte opereres etter fall under rulleskirenn i starten av september, nå må verdenscupvinneren trene alternativt etter skrekkopplevelsen.
    av Ingeborg Scheve
    27.09.2025
  • – De vekket bjørnen i meg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    27.09.2025
  • Båstad–Mölle direkte på SC Play

    av langrenn.com
    27.09.2025
  • Langrennslegenden går viralt i USA: – Medisinsk spinnvill

    av Ingeborg Scheve
    26.09.2025