Skiforbundet gjør det FIS ikke makter: Innfører utstyrsbank
Det er blitt grisedyrt å gå på ski, og det utestenger mange fra å være med i skimiljøet. Nå tar langrennssjef Espen Bjervig i Skiforbundet og sponsorsjef Stein Bugge i Sparebank 1 tak og gjør noe med det.
De to har engasjert seg dypt for å sørge for at de som har lyst til å gå på ski skal få muligheten, og for å hindre at de som driver med ski faller fra. Stikkord: utstyrsbank og utjevningstiltak.
Dette er grep som IBU har innført med stor suksess på internasjonalt nivå i skiskyting, men mangler i tilsvarende grad i internasjonalt langrenn. Utstyrsbank og tiltak har tydelig effekt: Det er over 30 nasjoner med i internasjonal skiskyting. I langrenn er det langt færre med, og antallet er synkende.
Les også:
FIS svikter små nasjoner: Får null støtte og oppfølging
Sterk tradisjon i negativ utvikling
Ski har lange tradisjoner og står sterkt i Norge. Det å gå på ski har til alle tider vært en del av kulturen og livsstilen vår.
Norges første skirenn skal ha gått i 1760 og var var militært. På midten av 1800-tallet begynte Sondre Norheim å svinge seg ned liene i Telemark. Resten av skisportens utviklingen og framveksten av de ulike skigrenene kjenner vi til. Norge vokste fram som en stormakt innen skisport.
Men ikke engang norsk skisport vokser inn i himmelen: De senere årene har frafallet i skisporten vært stigende, spesielt blant barn og unge.
Pandemien med nedstenginger og restriksjoner forsterket den negative trenden. Mange falt fra da aktivitetstilbudet ble borte.
Men da restriksjonene ble opphevet, fikk skisporten et nytt slag for baugen: Langrenn har lenge vært en dyr sport. Men dagens krisetider med stigende priser på alt fra strøm og drivstoff til mat og forbruksvarer har gitt mange familier vesentlig dårligere økonomi.
Summen av utgifter til nødvendig utstyr som ski og staver, smøring og annet tilbehør, samt reisekostnader for å delta på renn og treningssamlinger gjør at mange familier ikke lenger har råd til å la ungene drive med ski. Det forsterker den negative trenden i frafallet ytterligere.
Saken fortsetter under

Skiforbundet måtte ta grep
Norges Skiforbund med langrennsjef Espen Bjervik i front «heiste rødt flagg» og satte ned foten på høstmøtet i år. Langrennsjefen ønsker at flest mulig barn og unge skal bli en del av sporten, og være med lengst mulig.
Høstmøtet vedtok at alle skiene som skal brukes under Hovedlandsrennet 2023, tilsvarende NM for aldersklassene 13/14 år og 15/16 år, skal smøres av arrangøren. Dermed elimineres kostnadene til smøring og prepp, som kan beløpe seg til tusenlapper for ett par ski til en 14-15 åring.
– Noe vil det koste, men det er viktig at vi gjør det vi kan for at barn og unge kan være med på ski lengst mulig, uavhengig av foresattes økonomi, sier Bjervig til nettavisa Langsveien.no.
Saken fortsetter under
Etablerer utstyrsbank
Men tiltakene for å bremse frafallet og øke rekrutteringen til langrenn stopper ikke der. Bjervig og vedtaket på høstmøtet har fått snøballen til å rulle: Tiltaket med felles smøreservice på Hovedlandsrennet forutsetter jo at løperne har ski.
Her kommer sponsorsjefen i Sparebank 1 Stein Bugge inn: Han har ansvaret for at flere hundre millioner kroner brukes riktig i sponsorarbeidet.
Gjennom flere år har Sparebank 1 vært hovedsponsor for langrennslandslaget, samtidig som de mange lokale Sparebank 1-bankene har bidratt stort til lag og foreningers aktiviteter.
Stein Bugge vet godt hvordan «ståa» er i ski-Norge, og at frafallet blant barn og unge begynner tidlig.
– Barn er lojale til sine foresatte, og velger ofte heller å finne en unnskylding for å ikke fortsette, enn å inrømme at familien har dårlig råd, sier sponsorsjefen, som også har sett behovet for en utstyrsbank, og forteller videre:
– Derfor har vi nå opprettet «Skibanken» og har byttedager i samarbeid med Skiforbundet. I Skibanken kan alle som vil søke om gratis ski, og vi håper at dette vil bli en suksess for rekruteringen og ikke minst inkluderingen til fellesskap, skiglede og god fysik fostring for flest mulig framover, sier Bugge.
Dette er Skibanken
Kort oppsummert fungerer Skibanken slik at sportsbutikker, leverandører og andre foretak kan gjøre «innskudd» i form av ubrukte skipakker. Klubber, lag og foreninger, skoler, institusjoner og organisasjoner kan søke om å få gjøre «uttak» av dette utstyret, mot at de lover å få skiene ut i løypa. Det er nå over 800 par ski, bindinger, staver og skisko på lager i Skibanken.
Sponsorsjefen presiserer og legger til at Skibanken er åpen for klubber, lag og foreninger, skoler, institusjoner og organisasjoner i hele landet, og at kriteriene og framgangsmåte for å få ski ligger på www.skibanken.no.

Godt mottatt
Tiltakene, både Skibanken og det ferske vedtaket om felles smøring på Hovedlandsrennet, er gode nyheter for ski-Norge og godt mottatt i miljøet.
I intervjuet under forteller Stian Ulberg fra Valdres Ski hva en utstyrsbank vil bety lokalt i hans miljø. Han er trener forrundt 50 unge, ivrige langrennsløpere, og gir stående applaus for både smørevedtaket til Skiforbundet og Skibanken til Sparebank1.