Skiforbundet risikerer å gå konkurs 

av Ingeborg Scheve • 06.06.2024
16.12.2023, Trondheim, Norway (NOR): Lotta Udnes Weng (NOR), Frida Karlsson (SWE), Rosie Brennan (USA), Delphine Claudel (FRA), (l-r) - FIS world cup cross-country, skiathlon, Trondheim (NOR).
Skiforbundet risikerer å gå konkurs før året er omme. Det viser interne dokumenter som blir et tema på Skitinget i Bodø i helga.

Skiforbundet risikerer å gå konkurs før året er omme. Det viser interne dokumenter som blir et tema på Skitinget i Bodø i helga.

At Skiforbundet i årevis har hatt «en anstrengt økonomi» er ingen nyhet. Men nå viser dokumenter som NRK har fått tilgang til at forbundet rett og slett kan gå konkurs innen kort tid. 

Da generalsekretær Arne Baumann ble konfrontert med opplysningene under åpningen av Skitinget i Bodø torsdag, nektet han for at forbundet risikerer konkurs, men bekreftet at de sliter økonomisk. 

– Det er en krevende situasjon, som for mange andre idretter i Norge, men å kalle det konkursfare er feil begrepsbruk. Vi legger vekt på å ha god kontroll, og Skistyret har vedtatt et revidert budsjett. Dette vil jeg redegjøre for i tingsalen på lørdag, sier Baumann i en kort kommentar til NRK.

Les også: Omfattende kutt i langrennslandslagene

Baumann har vært bekymret for økonomien helt siden han tok over som generalsekretær i fjor sommer. Han trekker fram flere årsaker, inkludert vedvarende underskudd i hopp, «mismatch» mellom aktivitets-  og inntektsnivå over noe tid, og den makroøkonomiske situasjonen.

I protokollen fra styremøtet i Skiforbundet 21. mai 2024, står det: 

«I orientering vektla Baumann at Skiforbundets økonomiske situasjon er krevende. Generalsekretæren trakk blant annet frem følgende årsaker: Vedvarende underskudd i hopp, «mismatch» mellom aktivitets- og inntektsnivå over noe tid og den makroøkonomiske situasjonen.» 

Og videre:

«Samlet sett gjør dette situasjonen kritisk, hvis det ikke iverksettes tiltak for å sikre resultat og likviditet, poengterte Baumann.»

Baumann gjentok samme budskap på møtet 2. juni. 

Fra millionoverskudd til millionunderskudd
Skiforbundets første budsjett for 2024 viste et overskudd på 9.2 millioner kroner. Etter flere justeringer regner det reviderte budsjettet med et overskudd på 2.1 millioner kroner. Men en verstefalls-versjon viser et underskudd på 12.8 millioner kroner. 

Sponsorsituasjonen til Skiforbundet gjør at budsjettet som ble vedtatt opererer med usikre inntekter på over 10 millioner kroner. Ifølge NRK vil Skiforbundet havne i underskudd før året er omme, dersom de ikke får inn de usikre inntektene. 

Tidligere hadde Norges Skiforbund en fondsreserve på 28 millioner kroner, men den ble solgt i mai i fjor. 

Skistyret har kommet med en anbefaling til Skitinget om at forbundet bygger opp en egenkapital på 75 til 85 millioner kroner innen 2026. Det er basert på et mulig overskudd fra Ski-VM 2025, der Skiforbundet har en eierandel på 60 prosent i selskapet bak VM. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Team Burger King – Northug — Presentasjon av Pro Team Sesong XVIII

    Team Burger King - Northug går inn i Sesong XVIII med to av fjorårets topp fem sammenlagt på laget: Torleif Syrstad, som ble nummer tre, og Magnus Vesterheim, som ble nummer fem.
    av Leandro Lutz
    23.10.2026
  • Medlemstilbud: 15 prosent rabatt på Engadin La Diagonela

    av Langrenn.com
    23.10.2026
  • Sverige kan fratas VM i Falun

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Skistad åpner opp om varselet: – Makt, fysisk nærhet og seksuell trakassering

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Den store skitesten 2026 – Stakeski

    av Langrenn.com
    22.10.2026