SKIPLUKKERN SVAR nr. 16: – Om trykksonene er egnet for varmt føre, i hvilken grad kan man oppnå bra glid på varmt føre for en ski med medium eller fin struktur pluss grov manuell struktur? Og i hvilken grad vil den grove manuelle struktur …

av SC community • 26.06.2020

Langrenn.coms publikum spør og Skiplukker’n svarer.

Langrenn.coms publikum spør og Skiplukker’n svarer.

SPØRSMÅL

I de seneste årene er det blitt veldig vanlig å anbefale å legge manuell struktur oppå slipt struktur. Den manuelle struktur sies å gå bort etter gliding.

Så fremt trykksonene er egnet for varmt føre, i hvilken grad kan man oppnå bra glid på varmt føre for en ski med medium eller fin struktur pluss grov manuell struktur?

Og i hvilken grad vil den grove manuelle struktur gå bort ved varmpåføring av glider?

SVAR

Hei. Det er veldig mange som legger manuelt (rill) på skiene sine, dette gjøres for å prøve og manipulere eksisterende struktur til litt andre egenskaper. Målet er å skape ett løft på aktuelt føre (raskere ski).

Bruker man her manuelt verktøy med valse, altså ruller valgt mønster på skien (veldig mange velger dette) vil mønsteret etterhvert forsvinne ved gliding og bruk, skien vil etterhvert bli som før du satt manuelt.

Setter du manuelt med valse, må du ikke være redd for å trøkke til, jeg veier 80 kg og trykker til med alt jeg har, som oftest.

Det er mange bevegelige deler som gir etter når man setter rillen. Skien gir seg i profilen, kanskje man har en plassholder med valse i som gir etter osv.

 

Måler vi Ra-verdi (ruhet) etter satt manuelt, er det ofte ikke store endringer.

På varmt føre med riktige varmeegenskaper på skia, men med fin/medium struktur? Er det mulig da å skape god glid på varmt føre med manuelt?

Ja, det vil jeg si det er. Skiegenskapene er det viktigste. Her må du på med ordentlig rille-verktøy.

Swix padda som mange kjenner, er veldig mye brukt den dag idag. Her skjærer man rillen ned i sålen og virkelig preger strukturen.

Ved valg av et sånt type verktøy, kanskje i kombinasjon med valseverktøy, vil du klare å skape gode ski på varmt føre. Denne strukturen vil ikke gå bort ved påføring av glider.

Padda kan med hell brukes på godt omdannet kaldere føre enn de fleste tror. Det er ofte heller ingen krise om en satt rill sitter i godskia, den må ikke alltid slipes om etter satt trill.

En skåret rill blir etterhvert «snillere» ettersom man både jobber med og bruker skia.

Med vennlig hilsen
Aslak Berglund
Skiplukker´n.no

— —

NOE DU LURER PÅ?

Har du spørsmål om for eksempel slip, konstruksjon, smøring og så videre?

Send da spørsmål til [email protected] og Skiplukker’n vil svare.

Spørsmålene presenteres anonymt, så du trenger ikke være redd for å stille «dumme spørsmål», selv om det ikke finnes.

Alle spørsmål rundt konkrete ting Langrenn.coms publikum lurer på er gode.

* Bli for øvrig kjent med Skiplukker’n gjennom denne artikkelen

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • Forbundet kvitter seg med gulltrener – nå er spillet i gang

    Lørdag var han ferdig som landslagstrener etter ti år i stillingen. Nå står gulltreneren uten jobb, men tilbudene renner inn.
    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • LISTE: Skred av skiskyttere legger opp

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Hedegart møter tidenes startfelt i Skarverennet

    av Ingeborg Scheve
    14.04.2026
  • Tidligere norgesmester på ski hardt kvestet i Paris-Roubaix

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Kjempeløp i Drammen – nå er hun blant Norges 15 beste noensinne

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026