Forbundet kvitter seg med gulltrener – nå er spillet i gang
Lørdag var han ferdig som landslagstrener etter ti år i stillingen. Nå står gulltreneren uten jobb, men tilbudene renner inn.
I helga smalt nyheten om at skiskytterlandslaget bytter ut alle elitelandslagstrenerne unntatt en. Blant de som er ferdig er Egil Kristiansen.
Les mer: Sjokkbeskjed midt under NM: Kun én blir igjen i trenerteamet
Etter ti år som trener for herrelandslaget i skiskyting, bøttevis av seiere og mesterskapsgull, fikk den norske suksesstreneren nylig vite at han ikke var med i trenerkabalen for kommende sesong.
Men 60-åringen føler seg ikke ferdig som trener. Han bekrefter samtidig at han har fått nye tilbud.
– Det er for tidlig. Det har vært noen forespørsler, men det ble ikke klart før nylig at jeg ikke fortsetter med skiskytterlandslaget, og det er ikke så mye jeg kan si nå. Det henger foreløpig litt i lufta, sier Kristiansen til NTB.
Se også: Skred av skiskyttere legger opp – sjekk hvem
Kristiansen har vært trener for norske elitelandslag i over 25 år, de siste ti for skiskytterlandslaget. Før det var Kristiansen trener for det norske kvinnelandslaget i langrenn i 15 år gjennom hele glansperioden til Marit Bjørgen. Fra 2006 til 2016 var han hovedtrener, og i de fem åra før det var han assistenttrener.
Se også: Hvordan ble Marit Bjørgen så god?
Byttet ut alle unntatt en
I tillegg til Egil Kristiansen er også kvinnetrener Sverre Huber Kaas ute av trenerstaben for kommende sesong. Det har også lenge vært kjent at herrenes gulltrener Siegfried Mazet er ferdig i Norge og går til en tilsvarende stilling i det franske landslaget.
Kvinnenes skytetrener Patrick Oberegger går nå inn som skytetrener for herrelandslaget, sammen med Anders Øverby fra rekruttlandslaget.
Kvinnelandslaget får inn Sverre Olsbu Røiseland som hovedtrener, etter at han er ferdig i det tyske landslaget. I tillegg kommer langrennstreneren Marthe Kristoffersen inn i teamet.
Se også: Bekrefter ryktene – Nå bryter han tausheten om Norge-exiten
– Det er alltid litt krevende
Forbundet sier det ikke har vært noen enkel prosess.
– Det er alltid litt krevende å ta sånne samtaler, men så synes jeg dialogen har vært fin. Jeg tror også de ønsker det beste for norsk skiskyting, de nye som kommer inn og for utøverne, sier generalsekretær i skiskytterforbundet Emilie Nordskar til NRK.
Nå håper hun at det nye trenerteamet kan sørge for en videreutvikling av de norske elitelagene.
– Hovedmålet vårt har vært å finne et trenerteam som komplimenterer hverandre med både litt ulike ferdigheter, men også menneskelige egenskaper som vi tror sammen utgjør en sterk og bra duo.










