Slovener skal lede langrennskomitéen i FIS etter Vegard Ulvang

av Ingeborg Scheve • 20.09.2022
Uros Ponikvar fra Slovenia blir leder av langrennskomiteen i FIS etter Vegard Ulvang, som gikk av i mai. Det var ikke Norges innspill til leder.

Uros Ponikvar fra Slovenia er innsatt som ny leder av langrennskomiteen i den internasjonale ski- og snowbaordforbundet, etter at Vegard Ulvang ga seg i forbindelse med FIS-kongressen i mai. Da hadde Ulvang hatt vervet i mer enn 20 år.  

– Alle nasjonale medlemsforbund nominerer sine kandidat til langrennskomitéen og til vervet som leder av denne. Det er hovedstyret i FIS (FIS Council) som utnevner ny leder av de ulike komiteene. Det gjør FIS Council i etterkant av den offisielle FIS-kongressen, basert på de innkomne nominasjonene, forklarer FIS rennleder Pierre Mignerey il Langrenn.com, og fortsetter: 

– Ponikvar ble utpekt til Ulvangs etterfølger i sommer. Det er det nye FIS-styret, som ble valgt under den omstridte FIS-kongressen i mai, som har utpekt sloveneren til komiteens nye leder. 

Det er nå Espen Bjervig som er Norges representant i langrennskomiteen i FIS etter Vegard Ulvang. Bjervig er en av to nordmenn i langrennskomiteen: før sommeren ble Guri Knotten valgt til Sveits representant i langrennstyret. 

Norge ville ha Guri Knotten
Fra Norges side var det imidlertid Guri Knotten som ble spilt inn som det beste alternativet til å erstatte Ulvang som leder for komitéen.

Mange, inkludert leder i langrennskomitéen i Skiforbundet Torbjørn Skogstad, hadde trodd 48-åringen som var leder for VM-søknaden til Trondheim og var leder for sveitsisk langrenn i en årrekke før det, var en naturlig kandidat. 

– Norge har hatt lederen i mange år. Før Vegard var Odd Martinsen leder. Det er ikke unaturlig at Guri blir leder på sikt, sa Skogstad til Adresseavisen før sommeren. 

Knotten nådde altså ikke opp mot Uros Ponikvar. Sloveneren var forøvrig spilt inn til vervet allerede i 2011, som motkandidat til Ulvang. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Se skistjernene direkte på Ski Classics «Live Sessions» i dag

    Få med deg dagens «Live sessions» direktesending med de største stjernene og profilene i langløpssirkuset Ski Classics.
    av Ingeborg Scheve
    15.01.2025
  • Går sju renn på ti dager i tre land i jakten på en plass i VM-troppen

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2025
  • Løypeendringer for Engadin La Diagonela 2025

    av Langrenn.com og Ski Classics
    14.01.2025
  • Skistad får refs: – Ikke bra

    av Ingeborg Scheve
    14.01.2025
  • Den ultimate skiopplevelsen: Ski Classics Challenger i Antarktis

    av Leandro Lutz/langrenn.com
    14.01.2025