Sponser VM-stjernene med millionbeløp

av Ingeborg Scheve • 24.03.2025
Emma Ribom of Sweden and Jonna Sundling of Sweden compete in the women's 20 km skiathlon during day 5 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 2, 2025 in Trondheim.
Milliardær går inn med millionbeløp i sponsorstøtte til tre av stjernene fra VM i Trondheim: – Fine forbilder.
Milliardær går inn med millionbeløp i sponsorstøtte til tre av stjernene fra VM i Trondheim: – Fine forbilder.

Tre av de svenske VM-stjernene får ekstra cash på konto. Milliardæren Christer Gardell går nå inn og sponser Edvin Anger (23), Emma Ribom (27) og Jonna Sundling (30) med et millionbeløp. 

– De er fine forbilder for barn og ungdom både i dag og i framtida, sier Gardell i en pressemelding.

Den svenske 64-åringen har tjent store penger innen finans som investor og hegde fond forvalter. For tida er han i det sjenerøse hjørnet. 

Forrige uke meldte det svenske basketballforbundet at de har fått fire millioner kroner i støtte fra Gardell. Og like før helga går milliardæren altså inn og sponser de tre langrennsløperne. 

Gardell sponser de tre svenske langrennsløperne «med et millionbeløp» i en treårsperiode, for å bidra til at de kan fortsette sin satsing. 

Se også: Så mye tjente skistjernene i premiepenger

Opprørt over sponsorflukt 

Gardell er kritisk til at stadig flere sponsorer trekker seg fra idretten. 

– Idretten er viktig for vårt samfunn. De positive effektene som våre toppidrettsutøvere bidrar med er nærmest uvurderlige, skriver Gardell i en pressemelding, og fortsetter.

– Det er faktisk opprørende å se hvordan vi behandler våre idrettsutøvere i dag. Kollektivt har næringslivet dratt tilbake enormt mye av sin støtte. 

Gardell oppfordrer nå andre til å gjøre som han. 

– Jeg håper å kunne inspirere flere, både foretak og privatpersoner som har mulighet, til å ta ansvar. 

I fjor høst fikk Petter Northug meg seg en milliardær som sponsor til sine prosjekter.

Les mer: Sponser Northug med millionbeløp

Overrasket Sundling

For Jonna Sundling, som nylig tjente drøyt 900 000 kroner i premiepenger for sine prestasjoner under VM i Trondheim, var sponsoravtalen som en kjærkommen overraskelse. 

– Christers bidrag betyr ekstremt mye for meg personlig. Jeg blir så himla glad når jeg får en slik bekreftelse på at det jeg leverer i skisporet virkelig verdsettes. Jeg vier all min tid og energi på å utvikle meg, og har lykkes med å prestere med det svenske flagget på brystet, sier Sundling til SVT

Sundling tok tre gull, en bronse og en femteplass under VM i Trondheim. 

Se også: – Det sjukeste jeg har gjort

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Riitta-Liisa of Finland competes in the Women's Cross Country Skiing 10 km Free Technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 29, 2021 in Falun.
    1

    Skilles etter årevis med sjalusi og kjekling

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • ebba Andersson 10K CL SM 2025
    1

    Ekspertene måper: – Aldri sett en så overlegen seier i moderne tid

    by Ingeborg Scheve
    03.04.2025
  • Therese Johaug of Norway after women’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Johaug med ny beskjed om framtida

    by Ingeborg Scheve
    07.04.2025
  • Lage Sofienlund - Kristine Stavås Skistad 2023
    1

    Har bestemt seg

    by Ingeborg Scheve
    19.04.2025
  • Jasmi Joensuu (FIN) - FIS world cup cross-country, cups, Lahti (2025). Foto: Thibaut/NordicFocus
    1

    Skilt i desember, nå er hun nyforelsket

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2025

FlerE artikler

  • Johaug om OL-planene: – Jeg er ikke klar

    Therese Johaug hadde lovet å komme med en avgjørelse om OL-satsingen etter påske. Dette sier hun nå.
    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025
  • Skiskytterstjernen blir pappa igjen

    av Langrenn.com
    25.04.2025
  • Skistjernen avslører: – Jeg levde som en rockestjerne

    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025
  • Finlands skiskyttere i framgang under norsk ledelse

    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2025
  • Tar oppgjør med folk som betaler andre for å trene for seg på Strava

    av Ingeborg Scheve
    25.04.2025