– Det sjukeste jeg har gjort
For Jonna Sundling var den sørpetunge VM-femmila i Granåsen hennes første møte med distansen. I etterkant har hun vanskelig for å sette ord på den absurde opplevelsen i løssnøkavet.
– Det er vanskelig å beskrive med ord. Det er det sjukeste jeg har gjort i min karriere, sier svensken som tok tre gull under VM i Trondheim til Langrenn.com.
På den historiske VM-femmila i Granåsen ble hun altså nummer fem.
– Jeg visste det ville bli tunge forhold. De fortalte at de ikke kom til å salte, fordi det svarer ikke bra i snøen, så jeg visste det kom til å bli løst. Men at det skulle bli så løst som dette, det var et sjokk, sier Sundling.
Se også: Johaug snytt for gullet på VM-femmila
Se video med høydepunktene fra damenes 50km i VM i Trondheim HER
– Historisk dårlige forhold
Allerede på start var det ekstremt løse og krevende forhold, fallende nedbør, sukkersnø og slaps til knes. Utover i løpet blir det bare løsere, og løsere.
– Historisk dårlige forhold, kommenterer Martin Johnsrud Sundby på NRK.
Det får konsekvenser: Løperne slet med å holde seg på beina. Bare i løpet av første runde falt to av de åtte beste, inkludert Ebba Andersson, Heidi Weng, Astrid Øyre Slind og Jonna Sundling. I enkelte partier valgte utøverne å stake i stedet for å skøyte for å unngå å falle.
Se også:
Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida
Burde man gått skirenn i disse forholdene?
– Altså… Det kan man jo spørre. Da jeg kom på stadion tenkte jeg at jeg kanskje ikke skulle varme opp noe særlig på ski, men heller prøve å varme og knærne og alle sener og ledd. Man sto jo ikke stabilt, Sundling, som også var nedpå snøen underveis.
– Det gjorde ikke så mye for resultatet, så det er jo bra. Og det var flere som ramlet flere ganger enn meg.
Skibyttet ble gamechanger
Fallet tidlig på første runde gjør at Sundling ble gående mye alene, mellom tetgruppa og de som jaget. Hun overrasket dessuten da hun gikk inn og byttet ski allerede etter to av seks runder. Det får man bare gjøre en gang underveis, men Sundling, forteller at det ble en gamechanger for henne i de absurde forholdene.
– Det som var det mest krevende, var at jeg gravde meg ned og kunne ikke flyte på snøen.
– Jeg kjente at jeg får gjøre min greie, og gjøre det beste ut av det. Jeg visste også at jeg hadde gode ski i boksen. Da jeg byttet, var det som natt og dag. Jeg fikk en mye bedre følelse, skiene gikk fortere, og jeg fikk energi av det. Jeg begynte å tenke at «dette kan jo bli en bra dag», sier Sundling til Langrenn.com.
– Den femteplassen kjennes faktisk som en medalje for meg, når man tenker på føret og hvor lang distansen var, sier sprintspesialisten.
Se også:
Får trøst hos kjæresten: – Han er mitt trygge punkt i livet
Ellevill VM-fangst
Svensken tok tre gull under VM i Trondheim. Det første gullet var på sprinten, som var åpningsøvelsen i mesterskapet. Det neste gullet var på teamsprinten sammen med Maja Dahlqvist.
Og det siste var på stafetten etter en maktoppvisning verden knapt har sett før: 30-åringen gikk ut på den 7.5 kilometer lange ankeretappen som nummer to, 37 sekunder bak Norge. Etter to kilometer var hele luka tettet. Derifra og inn leker hun seg med Norge helt inn på oppløpet, der hun rykker og sikrer gull til Sverige.
Men VM-femmila på søndag var noe annet. Der tok hun altså en femteplass som var god som gull.
I tillegg til de tre gullene, tok Jonna Sundling også bronse på skiathlon. Hun tar med seg nesten 700 000 kroner i premiepenger fra VM i Trondheim.
Noen av de andre svenske løperne har sagt de skal kjøpe seg støvsuger. Hva skal du bruke premiepengene til?
– Nei, det vet jeg faktisk ikke!
Se også:
Håvet inn millionbeløp på VM-gullene: Så mye tjente Klæbo og stjernene på VM i Trondheim