Stygt skadet i paragliding ulykke – mister OL
Tvinges til å skrote hele sesongen, ute i minst et halvt år etter paragliding-ulykke. Dermed ryker OL-drømmen allerede før snøen har falt.
Det var forrige torsdag at en av Frankrikes største OL-håp skadet seg alvorlig i en paragliding-ulykke – på sin egen bursdag.
Sesongen 2024-25 var hennes beste og mest stabile så langt i karrieren, og Flora Dolci var ansett som en av Frankrikes største OL-håp for vinterens vinterleker i Milano/Cortina. Men forrige torsdag måtte 26-åringen innse at OL 2026 går uten henne.
Dolci har blant annet pådratt seg brudd i nedre del av ryggraden. Hun ble operert i Grenoble på fredag, og nå venter et halvt år med opptrening. Dermed ryker hele sesongen 2025-26.
Risiko for senskader
Fordi bruddet sitter i ryggraden, er det ekstra hensyn å ta i forhold til opptrening.
– Det er risiko for nevrologiske senskader, sier Frankrikes landslagslege Thibault Barbe til den franske avisa L’Equipe.
– Hun har det etter forholdene bra. Hun kan gå. Når det gjelder videre prognoser, vil det ta minst et halvt år før hun kan være tilbake i konkurranseform, sier Barbe.
Enormt tap
Paragliding er en av Dolcis store lidenskaper, og hun er ansett som en erfaren utøver. Likevel gikk det altså galt. Skadene hun pådro seg i ulykken tvinger langrennsstjernen til å skrote OL-drømmen allerede før sesongen er i gang.
For det franske landslaget er ulykken en dobbelt tragedie. De er både lei seg på Dolcis vegne, og mister dessuten en viktig utøver til OL-troppen.
– Vi er både lettet over av hun kom fra det såpass godt, men også lei oss for alt vi hadde lagt ned mot OL, sier trener Aleandre Pouyé.
Se også: Komplett program for verdenscupen, OL og Tour de Ski 2026
Flere franske som sliter
Dolci er ikke den franske langrennsstjernen som sliter med skader
Forrige uke ble det klart at Lucas Chanavat, en av de antatt sterkeste rivalene til Johannes Høsflot Klæbo, står i fare for å miste OL 2026.
Les mer:
Klæbos erkerival ute på ubestemt tid – nå kan OL-drømmen ryke
