Har skapt Sveriges nye superpar
Ola Ravald har trent Linn Svahn i årevis. Nå har han fått en ny stjerne under sine vinger. Det har resultert i et høyst spesielt superpar.
Siden tidlig i sommer har det kommet et nytt superpar på banen: Edvin Anger og Linn Svahn, to av Sveriges og verdens raskeste langrennsløpere.
Matchmakeren er Ola Ravald, mangeårig personlig trener for Svahn, som nå også har blitt trener for Anger.
Etter en ekstremt skuffende OL-sesong, bestemte 23-åringen seg for å bryte med landslagstrener Lars Ljung til fordel for Svahns suksesstrener.
– Jeg er veldig fornøyd med denne endringen, sier Anger til Expressen.
Trenerens egen sønn Måns har rømt til Norge
Se også: Brudd etter fire år: – Det blir veldig personlig
Utvikler hverandre
Trenerskiftet har medført at Anger og Svahn nå stadig henger sammen på økter – til felles nytte.
Anger er rask til å skryte av sin nye partner.
– Linn er jo ekstremt seriøs, tar alt på største alvor og er veldig utviklingsorientert. Det er drivende for meg å være rundt henne, sier han til Expressen.
Svahn ler når hun får høre hva Anger har sagt om henne.
– Så snilt, Takk, takk, sier 26-åringen.
Og gir det også deg noe å trene med Edvin?
– Om du IKKE tror det, så er du på veldig tynn is. Han er jo en av de beste skiløperne vi har i Sverige.
Hvis du fikk ta en egenskap fra Edvin, hva skulle det være?
– En av Edvins styrker er at han er så trygg i sin trening.
Hva mener du med det?
– Får jeg være litt frekk, spør Svahn.
– Det er ikke noen «kukk-måling» i hans trening. Det er også en styrke å ha. Da går man seg sjeldent bort. Og det er bra for meg å ha en slik person rundt meg, spesielt om du havner i pressede situasjoner. Men det er masse annet også, rent fysiologiske ting, bare se hvordan Edvin ser ut.
Se også: Brudd etter fire år: – Det blir veldig personlig
Kun på jobb
Parforholdet er som nevnt utelukkende profesjonelt.
Privat er Svahn sammen med landslagsveteranen Johan Häggström. Det avslørte de under OL i vinter.
Les mer: Linn Svahn bekrefter kjæreste
Edvin Anger var tidligere sammen med den norske langrennsløperen Emma Axelsson, men forholdet tok slutt høsten 2025. Per august var Edvin Anger fortsatt singel.
– Jeg er vel ganske så singel, sa Anger til Sportbladet i august.










