Tidligere landslagstrener slått ned midt i treningsøkta

av Langrenn.com • 05.09.2025
Roller skiing Font Romeu
Brutalt banket opp rett foran øynene på utøverne sine under en treningsøkt, og fraktet til sjukehus med skader.

Brutalt banket opp rett foran øynene på utøverne sine under en treningsøkt, og fraktet til sjukehus med skader.

Den tidligere landslagstreneren ble brutalt banket opp rett foran utøverne sine under en treningsøkt sist mandag. Det melder flere russiske medier

Voldsepisoden, som skal ha skjedd mandag 1. september, ryster det russiske langrennsmiljøet. 

Måtte fraktes til sjukehus

Den tidligere landslagstreneren Alexander Pyatygin var ute på en treningsøkt med sine unge utøvere tilknyttet en skiskole i Verkh-Neyvinsky, da de støtte på en gjeng tenåringer på såkalte pitbikes. 

Treneren følte at gruppa var truet, og skal ha fjernet en drivstoffslange på en av syklene for å beskytte utøverne sine. Det falt ikke i smak, og tenåringene gikk inn for å hevne seg mot Pyatygin. De omringet han og banket han brutalt opp rett foran øynene på utøverne – og filmet episoden på telefonene sine. Etter angrepet måtte treneren fraktes til sjukehus for skadene de påførte han. 

Saken ble anmeldt 3. september, og det er nå åpnet straffesak mot tenåringene, etter paragraf 213 i straffeloven. Den omfatter såkalt hooliganisme begått av en gruppe personer, skriver etterforskningskomiteen i Sverdlovsk-regionen i en uttalelse. De kan få opp til sju års fengsel. 

Kjent trenerprofil

Den 74 år gamle trenerprofilen var en del av den russiske landslagsledelsen i en årrekke, blant annet under OL i 2002. Han har hatt ansvar for flere russiske langrennsprofiler, inkludert Nikita Stupak. 

I hans hjemby Verkh-Neyvinsky arrangeres det nå et skirenn til ære for Pyatygin hvert år.  

Kretsleder skal ha banket opp utøver 

Tidligere i sommer ble en russisk kretsleder tatt for å ha banket opp en av sine utøvere i forbindelse med en rulleskikonkurranse. 

Les mer: Kretsleder slo til egen løper

Skiskyttertrener utestengt etter vold mot egen utøver

I sommer ble landslagstreneren til det latviske skiskytterlandslaget dømt for grov vold. Trenerprofilen Ilmārs Bricis er nå utestengt for grov vold mot sin egen utøver Andrejs Rastorgujevs under skiskytter-VM i Lenzerheide i vinter.

Rastorgujevs måtte få legehjelp etter angrepet, som skjedde i forkant av single mixed stafetten. 

Han fikk også resten av sesongen spolert på grunn av skadene han pådro seg, som blant annet skal ha dreiet seg om brudd i nesen og en finger, samt at stygt skadet skulder. Skiskytterstjernen, som tok sølv på fellesstarten i VM i fjor, mistet hele resten av verdenscupen. 

Se også: Angrepet av sin egen trener i VM, nå er han ute for resten av sesongen

Bricis, som for øvrig er gift med skiskytteren Baiba Bendika, trakk seg fra sin stilling som landslagstrener etter at saken ble offentlig kjent gjennom latviske medier. Nå er han også dømt, samt at det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) har utestengt han for et halvt år. 

Les mer: Landslagstrener utestengt etter vold mot egen utøver

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • La opp i april – nå er hun gift!

    Hun la opp i april – og hadde én klar plan for livet videre: å gifte seg.
    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026
  • Mister VM-kongen, henter tilbake Swix-løper

    av Langrenn.com
    20.06.2026
  • Klæbo fikk ja, Iversen må bli hjemme

    av Ingeborg Scheve
    19.06.2026