– Tilbudet fra forbundet er ikke godt nok, det tror jeg de vet selv også
Flere av Norges mest lovende langrennsløpere vraker Skiforbundets regionlag og velger i stedet Team Aker Dæhlie Nordmarka.
Forbundet vraket landslagene – løperne vraker forbundet: Tilbudet fra Skiforbundet er ikke i nærheten av det private satsingstilbudet Team Aker Dæhlie Nordmarka.
– Jeg kan si at det tilbudet deres ikke ble optimalt. Det tror jeg forbundet vet selv også, sier Håvard Moseby om opplegget.
Da Skiforbundet vedtok å legge ned rekrutt- og juniorlandslagene fra og med sesongen 2025–26, sto 20 utøvere plutselig uten lag. I stedet ble de tilbudt plass på ett av fem regionlag (Elon-lagene), som nå skal få økte ressurser. Likevel fremstår dette som et tydelig steg ned.
– Det er bra at de har en regional satsing, mange er fornøyde med det, og det tilbudet blir sikkert bedre med årene. Men nå er det et steg ned fra rekruttlandslaget. Jeg må tenke på det som skjer nå og regionlag er ikke det beste tilbudet for meg, sier Moseby til VG i forbindelse med lanseringen av Team Aker Dæhlie Nordmarka onsdag ettermiddag.
Se også: Privatlag sikrer seg Norges største talenter
Økonomisk uholdbart
Moseby forteller at Skiforbundets regionlag Team Elon Oslofjord var et alternativ rent sportslig, men at det ikke kan matche den helhetlige pakken han får i privatlaget Aker Dæhlie.
– Det var et aktuelt tilbud. De har en flink trener. Men i regionlaget blir det en egenandel på 40.000 kroner. Så må jeg også dekke reise og bosted på renn under vinteren, som er i samme størrelsesorden, sier han.
Moseby poengterer at han ikke ønsker å overføre den kostnaden til sin klubb. 25-åringen føler tvert imot at det han som bør bidra inn i klubben nå.
Se også:
NSF-topp: – Jeg fatter ikke at utøvere takker nei til forbundslag
Saken fortsetter under

Full pakke hos Team Aker Dæhlie
Løperne på Team Aker Dæhlie får fullfinansiert satsingen sin: Sportslig oppfølging, samlinger, reiser, smøreteam og medisinsk støtteapparat er inkludert.
For sesongen 2025-26 består Team Aker Dæhlie Nordmarka av ni løpere:
Håvard Moseby, Martin Kirkeberg Mørk, Filip Skari, Lars Heggen, Gjøran Tefre, Hedda Østberg Amundsen, Ingrid Andrea Gulbrandsen, Emma Kirkeberg Mørk og Silje Theodorsen
Se også:
Dette er Norges damelandslag 2025-26
Dette er Norges herrelandslag 2025-26
Forbundet svarer: Satser bredere – ikke svakere
Langrenn.com spurte landslagssjef Per Elias Kalfoss om hvordan forbundet skal følge opp løpere som nå står uten tilbud.
– De fleste har fått tilbud om plass på regionlag. Noen går til private lag. Men i praksis gjør dette grepet at vi kan gi et tilbud til enda flere.
Han understreker at det tidligere kun var 10 løpere på rekruttlandslaget – nå kan rundt 50 løpere få et regiontilbud.
Kalfoss legger til at de også jobber med at løperne på regionlagene skal få tilgang til oppfølging fra Olympiatoppen.
Se også: Nok en profil hopper av regionlaget
Skal bli best – på sikt
Skiforbundet erkjenner at egenandelen i regionlagene er en, men mener at mange klubber kan bidra økonomisk.
Økonomisk er det jo en stor forskjell for utøverne: På rekruttlandslaget fikk de en økonomisk støtte, mens på regionlaget må de betale en betydelig egenandel. Skyver dere nå utgiften med satsingen over på utøveren?
– Nå vet ikke jeg nøyaktig hva egenandelen er. Men det er jo mange klubber som plukker opp den kostnaden for sine løpere hvis de kommer inn på regionlag.
Kalfoss sier de også jobber for at regionlagene skal få tettere samarbeid med Olympiatoppen.
På spørsmål om det var vurdert andre alternativer enn å legge ned landslagene, svarer Kalfoss:
– Det å legge ned disse lagene er en politisk beslutning som er tatt av langrennskomiteen, og som vi forholder oss til.
Han peker samtidig på at regionlagene gir flere fordeler, som at løperne kan bo hjemme eller kombinere satsing med studier i større fleksibilitet. Kalfoss er også klar på at forbundets visjon er at den økte satsingen på Elon-lagene skal gjøre at de på sikt skal være det foretrukne tilbudet for de største talentene i landet.











