Tok sitt første VM gull – og legger opp tvert

av Ingeborg Scheve • 01.07.2025
Milla Grosberghaugen Andreassen 1 - Hanna engesæter Sørbye 22 Anikken Sand VM 2024 Privat
Slo igjennom i 2023, fikk plass på landslaget i 2024, og tok både gull og sølv i VM i vinter. Nå legger hun opp.

Slo igjennom i 2023, fikk plass på landslaget i 2024, og tok både gull og sølv i VM i vinter. Nå legger hun opp.

Hun sto i startgropa på det det som etter alle solemerker kunne blitt en lysende karriere på øverste nivå. Men etter ett år på landslaget, gull og sølv fra junior-VM i vinter og et knippe andre mesterskapsmedaljer, sier 20-åringen fra Røa takk og farvel. Langrennseventyret til Hanna Sørbye varte bare ut junioralder. 

Det begynte da hun tok sølv på junior-NM i Alta i 2023. Da bestemte hun seg for å trappe opp satsingen litt. Året etter fikk hun et realt gjennombrudd. Våren 2024 sto hun med to sølv fra junior-NM, andreplass i Norgescupen sammenlagt og en sjetteplass fra junior-VM – og plass på juniorlandslaget. 

Ett år senere sier ungjenta altså takk for seg, VM-gull, mesterskapsmedaljer og tilbud om plass på videre satsingslag til tross. Men Sørbye angrer ingenting. 

Se også: Dominerte VM-stafetten: Nå drømmer de om OL

Saken forsetter under

Milla Grosberghaugen Andreassen - Lars Heggen - Hanna Sørbye - filip Skari VM 2025 Privat
Stafettlaget som tok gull i Junior-VM 2025: Milla Grosberghaugen Andreassen, Lars Heggen, Hanna Sørbye og Filip Skari VM 2025 Foto: Privat

Var allerede ett år på overtid 

– Jeg var litt lei, og følte at satsingen tok veldig mye tid. Jeg hadde mer lyst til å gjøre litt andre ting i livet, som for eksempel å være ordentlig med i studentmiljøet, sier Sørbye. 

Når bestemte du deg for å legge opp? 

– Jeg har egentlig aldri sett for meg at jeg skulle drive med langrenn kjempelenge, og drømmen min var aldri senior-langrenn. Jeg synes det var gøy å prøve å bli så god som mulig, og gå «all in» et par år. Men jeg har aldri sett for meg at det er langrenn jeg skulle bruke livet mitt på. Så jeg føler egentlig at jeg har gjort ting helt etter min plan, sier hun, og forklarer. 

– Egentlig hadde jeg bare sett for meg at jeg skulle drive med langrenn ut videregående. Men kom jeg med på juniorlandslaget i fjor, og da var det veldig gøy å ta den muligheten. Så det siste året har jeg bare gått på ski. 

Les også: La opp langennsatsingen, så tok han gull i VM

Litt kjedelig

Men det var nettopp det som var litt av problemet: Sørbye stortrivdes på laget. Hun elsket junior-VM, NM og alle Norgescuphelgene. Men hun kjedet seg litt mellom øktene, og opplevde det å være siste års junior som å falle mellom to stoler. 

– Det siste året som junior er litt spesielt. Man skal jo trene med juniorer, men man lever mer som en senior fordi man ikke har skole. Så blir det liksom et liv mellom to verdener, sier hun til Langrenn.com.

– Det ble litt kjedelig. Hvis jeg skulle satset videre, måtte jeg hatt noe ved siden av toppidrettslivet, sier hun. 

Se også: Tar sin andre strake seier i VM-mønstringen

Saken fortsetter under

Hanna Engesæter Sørbye relay Jr VM 2025 Graeme Williams
Hanna Engesæter Sørbye under junior-VM 2025. Foto: Graeme Williams

Var det vanskelig å ta avgjørelsen om å legge opp? 

– Jeg var veldig usikker på hva jeg skulle gjøre, og ble utrolig fristet av tilbudet om plass på regionlaget Elon Oslofjord. Det hørtes spennende ut. Men nå ønsker jeg å starte livet som student. Jeg vurderte lenge å kombinere satsing med studielivet, men tror det hadde blitt litt krevende og utfordrende. Det er mye obligatorisk oppmøte på medisinstudiet.

Sørbye er klar over at mange kombinerer full satsing og studier, også på medisin, blant annet Nora Sanness som nå er på elitelandslaget. Astrid Uhrenholdt Jacobsen og Tord Asle Gjerdalen har gjort det tidligere.  

– Jeg vet det er mulig å kombinere medisinstudier og full satsing, men det er ikke sånn jeg vil gjøre det. Jeg har ikke lyst til å bruke livet mitt på bare trening og skole, sier hun. 

Etter at Sørbye bestemte seg for å legge opp, har dagene blitt ganske annerledes.

Brå overgang

Langrenn.com snakker med Sørbye på telefon fra Mauritius. Der er hun på ferie. Hun forteller at det har vært lite trening etter at hun la opp. Hun vet heller ikke hvor mye plass det får i hverdagen hennes framover. 

Er det nå helt kroken på døra langrenn? 

– Uhm. Jeg får se hva jeg har lyst til, men ja, jeg tror det. Jeg har ikke trent mye etter at jeg la opp, etter at jeg takket nei til Elon. Det ble en brå overgang.

Frykter du at du kommer til å angre? 

– Ja. Jeg gjør jo det innimellom. Det er mye jeg savner, men også en del jeg ikke savner. Jeg føler at jeg har fått oppleve veldig mye fint med langrenn. Men jeg tror ikke at det å ta ett, to eller tre år til som senior hadde gitt meg så mye mer enn det jeg allerede har opplevd og oppnådd. Jeg har hatt så mange fine opplevelsene allerede, sier Sørbye, og fortsetter.

– Det er mye som blir likt hvert år, og jeg kjenner at jeg trenger ikke enda et år med tilsvarende treninger og samlinger. 

For det er ikke til å stikke under stol at de fleste må regne med å bruke flere sesonger på å stabilisere seg på et jevnt høyt nivå i seniorklassen. 

Tror du at det er mer vanlig blant jentene å tenke slik enn blant gutta? 

– Kanskje litt. Men det handler mest om hva du vil med langrenn. Jeg prioriterer utdanning veldig høyt, og så aldri for meg å satse mange år som senior. Jeg ville bare bli så god som mulig som junior. Og det føler jeg at jeg oppnådde.

Saken fortsetter under

hanna engesæter sørbye
Hanna Engesæter Sørbye. Foto: NSF

Gode minner

– Jeg sitter igjen med utrolig gode minner og opplevelser fra årene som juniorløper. At jeg fikk lov til å delta i to junior-VM, og spesielt å få gå stafett for Norge, var så klart høydepunktene. Men også alle Norgescup-helgene, samlingene og ikke minst treningene i hverdagene med Wang Toppidrett, Røa Langrenn og TeamKollen har gitt meg gode minner, sier Sørbye til Langrenn.com. 

– Jeg har så mye å være takknemlig for. Det er så mange som har hjulpet meg på veien og gjort utrolig mye for meg disse årene på langrenn. 

Sørbye nevner spesielt trenere, støtteapparat og utstyrsleverandører.

– Min hovedtrener de siste fire årene har vært Nikolai Myrvang Olsen, som jeg fikk som trener da jeg startet på Wang Toppidrett Oslo. Han har fulgt meg gjennom i tykt og tynt, og uten han hadde jeg aldri vært der jeg er i dag, sier Sørbye, og fortsetter. 

– I tillegg har jeg fått masse hjelp av Karstein Johaug, helt siden hovedlandsrenntida. Han må være verdens beste teknikktrener! Og det siste året har jeg fått mange verdifulle innspill og motivasjon fra treneren på juniorlandslaget Kristian Dahl. Og gutta i bua hos Fischer. 

– Jeg har virkelig vært heldig, sier Sørbye.

Likevel: Nå er det altså slutt. Langrennstalentet fra Røa IL legger opp.

Nå venter Hanna Sørbye på brevet med svar på om studiene starter i Oslo eller Bergen. I sekken har hun nyttige erfaringer og gode minner fra skisporet. Og i premieskapet henger to VM-medaljer og åtte NM-medaljer.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Vraket etter NM-gull – nå jager han proffkontrakt

    OL-drømmen røk allerede i desember. Landslagsplassen røk i april. Nå avslører han helt nye satsingsplaner.
    av Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Kutter lønna med en halv million: – Jeg tar ikke jobben for pengene

    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Terminlista for sesongen 2026-27: – Alt står og faller på fire helger

    av Leandro Lutz/Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Granskingen slakter Ski-VM: Kjøpte uten regler, risiko uten kontroll

    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Kan Norge ”reise kjerringa” i junior-VM? Se det her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.06.2026