Utfordrer Klæbo i Bysprinten: – Jeg vil ta skalpen hans

av Ingeborg Scheve • 24.04.2025
Ingen har slått Johannes Høsflot Klæbo på Bysprinten i Mosjøen. Nå kommer en svensk tenåring til byen for å bryte seiersrekka til mannen som tok seks gull av seks mulige under VM i Trondheim.

Ingen har slått Johannes Høsflot Klæbo på Bysprinten i Mosjøen. Nå kommer en svensk tenåring til byen for å bryte seiersrekka til mannen som tok seks gull av seks mulige under VM i Trondheim.

– Jeg vil ta skalpen hans, sier Alvar Myhlback i forkant av Bysprinten i Mosjøen.

Bysprinten i Mosjøen er landets lengstlevende showrenn. Med noen unntak under koronapandemien har det blitt arrangert årlig siden 2007. Siden Johannes Høsflot Klæbo debuterte i 2017, har han vært uslåelig. 

På lørdag 26. april vil en svensk tenåring forsøke å bryte den seiersrekka. Totalt kommer løpere fra sju nasjoner til showrennet som starter klokka 12.

Se hele startlista lenger ned i saken

– Det gjelder å være litt cowboy 

Den svenske 19-åringen har herjet med senioreliten i flere år, og har allerede samlet et imponerende knippe rekorder, spesielt i langløp. 

Myhlback var bare 18 år gammel da han vant Vasaloppet i mars og ble tidenes yngste Vasaloppsvinner etter en forrykende spurt på oppløpet. I fjor ble han nummer tre og tidenes yngste til å komme på pallen i Vasaloppet. Som 15-åring vant han Craft Skimarathon, men ble disket fordi han var for ung til å delta. 

Men Myhlback har også vunnet FIS-sprintrenn, ble nummer tre totalt på Toppidrettsveka i 2023 bare slått av Klæbo og Simen Hegstad Krüger. 

– Jeg er en allrounder, og jeg liker sprint veldig godt, sier Myhlback, og fortsetter.

– Jeg tror løypa i Mosjøen kan passe meg bra, og jeg vil gjerne være en av utfordrerne og ta skalpen hans. Det blir tett i heatene, og det gjelder å være litt cowboy. Det er på tide at Johannes blir slått.

Myhlback tok to gull i junior-VM i 2024, men ble i år ikke tatt ut til mesterskapet – og kritiserte landslagsledelsen kraftig.

Se også:
Oppgitt, forbannet og skuffet: – Fatter ikke hva de tenker

Saken fortsetter under

Alvar Myhlback of Sweden during a press conference on December 8, 2023 in Östersund.
Alvar Myhlback vil vippe Klæbo av tronen på Bysprinten i Mosjøen på lørdag 26. april. Foto: Johan Axelsson / BILDBYRÅN

Får hard konkurranse

I fjor var det Lucas Chanavat som utfordret Klæbo om seieren på Bysprinten i Mosjøen. Den franske erkerivalen er ikke med i årets utgave. Det er derimot Even Northug. Han ble nummer tre i fjor og er sugen på revansj. 

Se også: Resultater fra Bysprinten 2024

Andre sterke utfordrere er Matz William Jenssen som har flere fjerde- og femteplasser i sprint i verdenscupen, og Jan Thomas Jenssen som har forsøkt å slå Klæbo på Bysprinten en rekke ganger uten hell. 

Og ikke minst er Oskar Opstad Vike en sterk utfordrer. 21-åringen tok sin første pallplass i verdenscupen da han ble nummer tre på sprinten i Falun like før VM, og tok bronse på NM-sprinten i fjor som junior.  

Også Petter Northug og Calle Halfvarsson er påmeldt. I fjor tok Northug seg imidlertid helt til finalen. 

Les mer: Petter Northug kliner til med nytt monsterløp  

Kruttsterkt damefelt

Også på damesida er det en stjernespekket startliste. 

Julie Myhre fra landslaget som virkelig har hatt et gjennombrudd i vinter, må tåle favorittstempelet. Men hun må regne med hard kamp fra Ane Appelkvist Stenseth som ble vraket fra landslaget i fjor og Hanne Wilberg Rofstad. Begge har vunnet Bysprinten tidligere. 

Saken fortsetter under

Tyske Victoria Carl vant Bysprinten 2024. Foto: Arrangøren

Sendes direkte på internasjonale TV-kanaler

For første gang i historien blir Bysprinten i Mosjøen sendt direkte på internasjonale TV-kanaler. I Sverige er det TV4, Sveriges største kommersielle TV-kanal, som sender rennet. De har satt av to og en halv time til Bysprinten på lørdag 26. april. 

Videre har Bysprinten inngått en avtale med Warner Bros, som blant annet eier TV5 Finland, TV Norge og Eurosport. 

Startliste menn

Ville Ahonen (FIN), 
Erik Bergström (SWE, 20), 
Birk Fjellheim (NOR), 
Jørgen Graabak (NOR),
 Calle Halfvarsson (SWE), 
Einar Hedegart (NOR), 
Michael Hellweger (ITA), 
Preben Horven (NOR), 
Johannes Høsflot Klæbo (NOR), 
Jan Thomas Jenssen (NOR), 
Matz William Jenssen (NOR), 
Jens Lurås Oftebro (NOR), 
Thomas Malony Westgård (IRL), 
Wiljam Mattila (FIN), 
Alvar Myhlback (SWE, 19), 
Petter Northug (NOR), 
Even Northug (NOR), 
Oskar Opstad Vike (NOR, 21), 
William Poromaa (SWE), 
Jaume Pueyo (ESP), 
Jarl Magnus Riiber (NOR), 
Albert Riseth (NOR), 
Giovanni Ticco (ITA), 
Anze Gros (SLO), 
Lars Agnar Hjelmeset (NOR), 
Nejc Stern (SLO)

Startliste kvinner

Ane Appelkvist Stenseth (NOR), 
Eilse Bredesen Øvereng (NOR, 19), 
Tale Bruheim Breding (NOR), 
Evelina Crüsell (SWE, 21), 
Frida Dahl (NOR), 
Ida Marie Hagen (NOR), 
Ella Halvarsson (SWE), 
Anna-Karin Heijdenberg (SWE), 
Frida Häggkvist (FIN, 22), 
Marit Ishol Skogan (NOR), 
Marte Kråkstad Johansen (NOR), 
Mari Landro Svingheim (NOR), 
Marte Leinan Lund (NOR), 
Anni Lindroos (FIN), 
Berit Mogstad (NOR), 
Julie Myhre (NOR), 
Elena Rise Johnsen (NOR), 
Benedicte Stien Schreiner (NOR), 
Gyda Westvold Hansen (NOR, 23), 
Hanne Wilberg Rofstad (NOR), 
Federica Cassol (ITA), 
Ellinor Halonen (FIN), 
Guro Bostad (NOR).

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026

FlerE artikler

  • Team BSV IBEX henter inn amerikansk verdenscupprofil

    Sveits første og ledende Pro Team går inn i Sesong XVIII med store endringer i troppen, etter stor internasjonal rekrutteringsoffensiv.
    av Leandro Lutz
    13.10.2026
  • Anders Aukland: – To-tre økter i uka er nok

    av Ingeborg Scheve
    13.10.2026
  • Johaug klar for nytt prestisjeløp, rivalen trekker seg

    av Ingeborg Scheve
    12.10.2026
  • Klæbo og Døsvik på forsiden av Vogue

    av Langrenn.com
    12.10.2026
  • Nyforelsket Weng i kanonform: – Har det både i kjeften og i beina

    av Ingeborg Scheve
    12.10.2026