Vant sesongens første mestermøte på snø 

av Ingeborg Scheve • 13.07.2024
Mestermøte på sommersnø: Fjorårsvinneren forsvarte seieren på den stjernespekkede supersprinten fredag ettermiddag.

Mestermøte på sommersnø: Fjorårsvinneren forsvarte seieren på den stjernespekkede supersprinten fredag ettermiddag.

Selv om kalenderen viser midt i juli, er det fullt mulig å kjøre skirenn på snø i Idre. Og på programmet sto 100 meter supersprint, et mestermøte med et solid startfelt. 

I damefinalen var det altså fjorårsvinneren Maja Dahlqvist som sikret seg seieren, hårfint foran landslagskollega Moa Hansson. 

Dahlqvist, som vant sprintverdenscupen sammenlagt både i 2023 og 2022, har vunnet Idresprinten fire ganger av fire mulige. Hun og klubbkollegaene i Falun Borlänge SK har hatt samling i Idrefjäll den siste uka, og samtlige finalister var fra klubben. 

– Vi har ligget her på samling hele uka og fått lagt ned mye god trening, sier Dahlqvist til Siljan News

Dahlqvist har som kjent flyttet til Trondheim for å forberede seg optimalt til vinterens VM sammen med samboeren Kevin Bolger fra USA. Nå reiser duoen hjem til Trondheim.

På herresiden var det også tittelforsvareren som vant sprintfinalen. Viktor Norberg slo landslaget George Ersson, og sikret seg sin andre strake seier i Idresprinten. 

Se også: Alle sommerens konkurranser

Drømt om Trondheim i flere år
Dahlqvist antydet allerede for to år siden at hun kunne tenke seg å flytte til Trondheim. Det var i forbindelse med Toppidrettsveka 2022, da den svenske sprintstjernen ble nummer tre sammenlagt i den prestisjetunge firedagers-konkurransen i og rundt Trondheim. 

Under Toppidrettsveka i fjor sommer bekreftet Dahlqvist at hun fortsatt var fristet av trønderhovedstaden. 

Dahlqvist, som kommer fra Falun og er godt vant med treningsanlegg på hjemmebane, forklarte at hun er fascinert av treningsmulighetene i Trondheim. Spesifikt trakk hun da fram rulleskiløypa i Granåsen. Den sto ferdig til Toppidrettsveka i fjor, og er i all hovedsak den samme som skal brukes under VM til vinteren. 

– Først og fremst er det på grunn av VM neste år. Det at rulleskiløypa er så bra, gjør at man kan trene store deler i konkurranseløypa også om sommeren, sa Dahlqvist til Langrenn.com om flytteprosjektet. 

Men 30-åringen ønsker seg også nye impulser. 

– Å bo i VM-byen og bytte treningsmiljø er et steg i å ta satsingen til neste nivå. Jeg har vært i Falun lenge nå, og trives veldig godt, men jeg tror et miljøskifte vil gjøre meg godt, sier hun til Langrenn.com. 

Og i våres har hun og samboeren Kevin Bolger altså gjort alvor av flyttingen.

Les også: Inviterte rivalene på grillfest

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Tour de Ski 2026: Program, TV-tider og alt du må vite

    by Ingeborg Scheve
    25.12.2025
  • 1

    Klar beskjed: – Da trekker jeg meg fra hele sesongen

    by Ingeborg Scheve
    31.12.2025
  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • 1

    Nå er det alvor: Elitelandslagets heteste par har flyttet sammen

    by Ingeborg Scheve
    30.12.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025

FlerE artikler

  • Startlister og starttider fredag

    Program, TV-tider og detaljer fredag: Verdenscup og IBU-Cup i skiskyting, henholdsvis i Ruhpolding og Brezno-Osrblie.
    av Langrenn.com
    16.01.2026
  • Langrennsløper tatt for kokain

    av langrenn.com
    15.01.2026
  • Nedbrutt etter NM-sølvet: – Jeg finner vel alltids noen skirenn å gå

    av Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Nye stjerneforfall: Store endringer i verdenscuptroppen

    av Langrenn.com
    15.01.2026
  • Ny stafetthriller – Norge slått i OL-generalprøven

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.01.2026