Bedre sjanse for Kasper på i dag? Se det live her

av Kjell-Erik Kristiansen • 29.05.2026
Vår store stjerne på herresiden var ikke fornøyd med å bli slått ut i semifinalen i knockoutsprinten i Lidköping på torsdag. Nå satser han på revansje i lørdagens sprint i Skara.

Vår store stjerne på herresiden var ikke fornøyd med å bli slått ut i semifinalen i knockoutsprinten i Lidköping på torsdag. Nå satser han på revansje i lørdagens sprint i Skara.

Kasper Harlem Fosser likte ikke at det ikke var noen gafling (spredningsmetode) under torsdagens løp.
– Det er ikke riktig min type orientering når man bare kan løpe etter og slå til i spurten, sa han etter å ha blitt spurtslått av Anselm Reichenbach, Tyskland och Akseli Ruohola, Finland.

Heldigvis for Kasper vant lagkameraten Eirik Langedal Breivik finalen og ”stjal” viktige poeng fra finske Tuomas Heikkilä. Finnen, som var foran Kasper i verdenscupen totalt, ledet lenge, men han bommet også litt på slutten og raste ut av pallen.

Her ser du lørdagens sprint live.

En individuell sprint passer bedre for begge våre verdensmestere fra Kuopio i fjor. Da kan man ikke bare følge etter, og både Fosser og Breivik er i toppform. Det norske landslaget har også lagt ned ekstra tid på sprinttrening med tanke på vårens verdenscup og det kommende VM’et i Italia i juli.

– Vi har et sterkere sprintfokus enn noen gang tidligere, sa landslagssjefen Janne Salmi da landslaget trente mellom boligblokkene på Kringsjå i Oslo for tre uker siden.

Les også: Slik ser du orientering på langrenn.com

På damesiden nådde ikke Pia Young Vik pallen igjen i KO-sprinten, men hun ble nummer 5 og henger godt med i verdenscupen totalt. Victoria Hæstad Bjørnstad var svært nær en finaleplass, og begge har en god sjanse på lørdagen.

Den av dameløperne som har mest å revansjere er Andrine Benjaminsen, som overraskende røk ut i kvalifiseringen i Lidköping.

Du ser all dramatikken på langrenn.com. Denne helgen er det velkjente Jørn Sundby som guider deg gjennom både sprint og sprintstafett.

Startlister og resultat finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagssjefen: – Vi kan vinne VM-stafetten!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.05.2026
  • 1

    De fikk Lægreid til å bomme

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Vraket fra verdenscupen – nå gir han opp VM

    by Kjell-Erik Kristiansen
    13.05.2026
  • 1

    Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Tiomila: – Nesten utrolig etter katastrofe før start

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.05.2026

FlerE artikler

  • Kan Norge ”reise kjerringa” i junior-VM? Se det her

    Jonas Fenne Ingierd (bildet) reddet det norske laget i junior-VM i orientering i Italia i fjor. Hans gull på sprinten ble Norges eneste medalje. Nå er laget til årets JVM i Sverige tatt ut med målet om å ”reise kjerringa”. Langrenn.com sender direkte mellom 29.juni og 4.juli.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.06.2026
  • Skiforbundet starter nytt lag for løperne utenfor landslaget

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Tok 4 VM-gull – nå skal han hjelpe de rike

    av Kjell-Erik Kristiansen
    03.06.2026
  • – Først tok de skytetreneren vår, nå vil de ha langrennstreneren også

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026
  • Vasaloppet gjør store endringer i 2027

    av Langd.se/ Langrenn.com
    03.06.2026