Dobbelt Nydalen foran finalen i Norgescupen i helgen

av Kjell-Erik Kristiansen • 18.09.2025
Nydalen Skiklubb dominerer Norgescupen i orientering i helgen. Både Pia Young Vik og Isak Jonsson leder foran de tre løpene i Ås som avslutter cupen. Viktig også foran neste helgs verdenscupfinalen i Sveits, som vi sender eksklusivt her på langrenn.com.

Nydalen Skiklubb dominerer Norgescupen i orientering i helgen. Både Pia Young Vik og Isak Jonsson leder foran de tre løpene i Ås som avslutter cupen. Viktig også foran neste helgs verdenscupfinalen i Sveits, som vi sender eksklusivt her på langrenn.com.

På fredag venter en sprint i Ås sentrum. Det er ikke helt ulikt et som venter i verdenscupfinalen i Sveits uka etter. Lørdag og søndag er det skogsorientering som er de to siste løpene i årets Norgescup, som totalt teller 15 løp.
Isak Jonsson ble ”sølv-Isak” under NM på Lygna nylig. Tre sølvmedaljer av tre mulige for Nydalens nye toppløper. Nå kan han toppe det med totalseier i Norgescupen.
Nærmest ligger Tobias Alstad fra Levanger-klubben Frol. Han ble jo tatt igjen av Isak under NM langdistanse på Lygna, noe som gav nordtrønderen bronse. Det skiller 47 poeng foran de tre finaleløpene.
Bak skygger de to VM-kongene Kasper Fosser og Eirik Langedal Breivik, som begge har stått over flere løp i sommer. Men det skiller bare to poeng mellom VM-vinnerne foran finalen.

Se verdenscupfinalene live her.

PIA YOUNG VIK har hatt en fantastisk høstsesong. Nå kan hun også vinne Norgescupen i helgen. Foto: TERJE W PETTERSEN

Pias kanonsesong
Pia Young Vik har også stått over løp i årets cup, men hun har en kanonsesong og Europamesteren i sprint leder med 25 poeng på superveteranen og klubbkameraten Anne Margrethe Hauske Nordberg. De to Nydalen-løperne ble sammen med Helena Karlsson også norske mestere i stafett på Lygna.
Det er et langt sprang fra 49-årige Hausken Nordberg ned til Ane Dyrkorn, NTNUI på tredje. Hun har ikke hatt den sesongen som hun ønsket seg, men Ane kan rette opp inntrykket med bra innsats i helgen og neste ukes verdenscupfinaler.

Også NM for juniorene
NC-helgen i Ås byr foruten fredagens sprint også på noe av det bedre terrenget som kommunen kan by på under lørdag og søndagen. Et tidligere ikke kartlagt område på grensen til Østfold skal brukes med Ålerudmyra skytebane som arena.
Foruten Norgescupfinaler i seniorklassene er det også NM-stafett for junior og O-idol for de yngre.

Stillingen i Norgescupen finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagssjefen: – Vi kan vinne VM-stafetten!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    18.05.2026
  • 1

    De fikk Lægreid til å bomme

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Vraket fra verdenscupen – nå gir han opp VM

    by Kjell-Erik Kristiansen
    13.05.2026
  • 1

    Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    by Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • 1

    Tiomila: – Nesten utrolig etter katastrofe før start

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.05.2026

FlerE artikler

  • Fossesholm gjør VM-comeback

    La opp verdenscupkarrieren i langrenn i fjor høst. Nå gjør hun VM-comeback på elitenivå, i en helt annen idrett.
    av Langrenn.com
    21.06.2026
  • Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • La opp i april – nå er hun gift!

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Tidligere verdensmester på ski tar overlegent NM-gull i ny idrett

    av Ingeborg Scheve
    21.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 er nå åpen

    av Leandro Lutz
    21.06.2026