Verdenscupen røk i siste minuttet

av Kjell-Erik Kristiansen • 28.09.2025
Kasper Fosser hadde verdenscupseieren i lomma med bare ett minuts løping igjen i KO-finalen i Sveits. Men sveitseren Tino Polsini tok et smart veivalg og dro med seg den svenske verdenscuplederen. Dermed røk den norske sammenlagtseieren i årets verdenscup i orientering.

Kasper Fosser hadde verdenscupseieren i lomma med bare ett minuts løping igjen i KO-finalen i Sveits. Men sveitseren Tino Polsini tok et smart veivalg og dro med seg den svenske verdenscuplederen. Dermed røk den norske sammenlagtseieren i årets verdenscup i orientering.

Med imponerende innsats hele veien gikk Kasper Fosser til finalen i knockoutsprinten, øvelsen som han har hatt mest problemer med å prestere i. Og nordmannen var klart motivert for å ta igjen 8 poeng på sin argeste konkurrent, Max Peter Bejmer fra Sverige.

Og med bare to poster og ett lite minutt igjen av finalen hadde Kasper ledelsen. Samtidig befant seg Bejmer bakerst, og akkurat der og da var verdenscupseieren norsk.
Men alt snudde i en dramatisk avslutning.

Fjorårets VM-toer Tino Polsini fra hjemmenasjonen så et smart veivalg som de andre misset. Bejmer tok ryggen på sveitseren, og plutselig passerte de samtlige av de øvrige. Og med en andreplass tok Max Peter Bejmer verdenscupen med 29 poengs forsprang til Kasper Fosser, som dog passerte tsjekkeren Tomas Krivda og ble nummer to sammenlagt.

ANDREPLASS totalt i verdenscupen og ny finale for Pia Young Vik. Foto: SIMON BUSER

Pia også nummer to
I dameklassen var Simona Aebersold overlegen. Hun dominerte også søndagens KO-sprint og tok sin andre seier i Uster denne helgen. Verdenscupen hadde hun allerede avgjort foran finalen.

En større overraskelse var det at fredagens toer Natalia Gemperle ble slått ut i kvartfinalen. Pia Young Vik gikk akkurat som i EM til finalen. Denne gangen havnet hun like utenfor pallen, men det holdt til en 2.plass totalt også for Nydalen-løperen.

VICTORIA HÆSTAD BJØRNSTAD misset finalen igjen, men ble nr.5 i verdenscupen. Foto: SIMON BUSER

Victoria Hæstad Bjørnstad kom ikke til finalen i EM, og også denne gangen falt hun bokstavelig talt på målstreken og måtte se finalen fra sidelinjen. Men Fossum-løperen avanserte likevel til en 5.plass i verdenscupen denne uka.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Multitalent fra OL i skiskyting til EM-finale i orientering

    by Kjell-Erik Kristiansen
    23.09.2026
  • 1

    Orientering på Langrenn.com – sender alle løp fra WC, JVM og VM!

    by Pressemelding
    04.06.2025
  • 1

    Slik ser du orientering på Langrenn.com

    by Langrenn.com
    24.04.2026
  • 1

    Frk Benjaminsen ble fru Uldbjerg

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.08.2026
  • 1

    Simona Aebersold fikk revansje – tok sitt første NM-gull

    by Kjell-Erik Kristiansen
    05.09.2026

FlerE artikler

  • Vinterens stjerneskudd innlagt på sjukehus – ute på ubestemt tid

    21-åringen var et av fjorårets store gjennombrudd. Nå er hun innlagt på sjukehus, mister sesongåpningen og aner ikke når hun kan gjenoppta treningen.
    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Rett opp på pallen – sju måneder etter at hun fødte tvillinger

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Skiskytterprofilen vraket til verdenscupåpningen

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • ELGHUFS: Langkjøring som styrker hele kroppen

    av Adéla Ročárková
    02.11.2026
  • Tidligere skiskytter med historisk triatlon-bragd: Nå skal han forskes på

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026