De vraket skiene – nå herjer de i Tour de France
En kneskade knuste skiskytterdrømmen. Nå er 25-åringen en av de største utfordrerne til sammenlagttrøya, og en av flere skiløpere i årets Tour de France. To av dem er norske.
Som junior var han en av Tysklands beste skiskyttere og drømte om verdenscupen. Men da en kneskade skapte trøbbel for skiskytterkarrieren, begynte han sykle. Det var i 2019. Nå sykler Florian Lipowitz for Red Bull-BORA-Hansgrohe, i sitt andre Tour de France.
I fjor ble 25-åringen nummer tre sammenlagt i Tour de France og vant ungdomstrøya.
I år kommer Lipowitz til treukersrittet med flere prestisjetunge seiere i oppkjøringen, er en av de største favorittene til å utfordre Tadej Pogacar om den gule trøya, og kjempe om etappeseiere.
Se også: Tidligere skiskytter med vill gambling på Tourens kongeetappe
Saken fortsetter under

Mathias Vacek var en av Tsjekkias beste langrennsløpere som junior, og deltok blant annet i ungdoms-OL i 2020. Nå sykler for Lidl-Trek, sammen med blant annet Juan Ayuso og Mads Pedersen.
Se også: Tok inn langrennstrener – nå spurter han fra alle i Tour de France
Norsk langrennstalent debuterer
Norske Per Strand Hagenes sykler for Visma-Lease A Bike i sitt første Tour de France. 22-åringen fra Sandnes har de siste åra gått all in for sykling, og fikk proffkontrakt med topplaget Visma-Lease A Bike etter at han tok gull i junior-VM i 2021.
Men som junior satset Strand Hagenes hardt på langrenn. Før han la skia på hylla, rakk han å markere seg sterkt i Norgestoppen.
Strand Hagenes vant blant annet 10 kilometer fristil under Norgescupen for junior på Lygna i 2020 med 28 sekunders forsprang. Han var også nummer fem på 15 kilometer fristil i Holmenkollens juniorrenn der U23-verdensmesteren Mathias Holbæk vant.
Se også: Langrennstalent fikk sjokkbeskjed – Nå skal han sykle Tour de France
Saken fortsetter under

Snakkisen i 2024
Også Jonas Abrahamsen, «Grenlandsplogen» fra Uno-X, har en bakgrunn i langrenn og bruker langrennstrening for å bygge kapasitet og overkroppsstyrke.
30-åringen fra Skien fikk sitt store Tour-gjennombrudd i 2024, da han hadde den prikkete klatretrøya i 10 dager og den grønne sprinttrøya i flere dager.
Se også:
Uno-X kometen: – Det er en drøm som har gått i oppfyllelse
Dessuten er både superfavoritten Tadej Pogacar og erkerivalen Jonas Vingegaard habile og ivrige langrennsløpere.
Se også: Tour de France-vinneren røper: Elsker langrenn
Åtte norske i Touren
Det er i år totalt åtte norske ryttere med i Tour de France 2026.
Foruten Per Strand Hagenes fra Visma-Lease A Bike, sykler nybakt norgesmester Tobias Foss for Netcompany Ineos.
De seks andre sykler for det norske laget Uno-X (Tobias og Anders Halland Johannessen, Jonas Abrahamsen, Anders Skaarseth, Torstein Træen og Søren Wærenskjold).
Tour de France 2026 startet i Barcelona lørdag 4. juli og avslutter på Champs Elysées søndag 26. juli.
I løpet av de neste tre ukene skal rytterne tilbakelegge 3321 kilometer fordelt på 21 etapper, med 54.459 høydemeter.
Se også: 15 typer pasta og 80 desserter – slik mater de Tour-favoritten









