Kruttsterk norsk avslutning på første etappe i Tour de France 

av Ingeborg Scheve • 05.07.2025
Jasper Philipsen stage 1 TDF 2025 ASO
Uno-X styrte spurtoppgjøret på første etappe av Tour de France 2025 helt inn på oppløpet i Lille.

Uno-X styrte spurtoppgjøret på første etappe av Tour de France 2025 helt inn på oppløpet i Lille.

Den første etappen i Tour de France 2025 var preget av høy fart og flere velt og et norsk fyrverkeri helt inn på oppløpet i Lille. 

Med to mil til mål satt Uno-X nydelig passert med både kaptein, opptrekker og avsluttere: Tobias Halland Johannessen, «Grenlandsplogen» Jonas Abrahamsen, ferskingen Stian Fredheim og Søren Wærenskjold. De norske gutta tar over føringen og styrer Tour de France med to kilometer til mål. Alt ser lovende ut for tidenes første etappeseier for det norske laget. 

Inn på oppløpet ser det ut til at slaget skal stå mellom belgiske Jasper Philipsen fra Alpecin-Deceuninck mot Søren Wærenskjold,fra Uno-X. 

Men så kommer Alpecin med fire mann og sperrer nordmannen inne. Plutselig er det 12 mann i front. Philipsen vinner etappen, men Wærenskjold kjemper seg inn til en solid tredjeplass. Biniam Girmay fra Intermarché-Wanty blir nummer to. 

Philipsen har nå både den gule og den grønne trøya, Benjamin Thomas fra Cofidis mens Biniam Girmay fra Intermarché-Wanty har den hvite ungdomstrøya.

Tittelforsvarer og storfavoritt til sammenlagtseieren Tadej Pogačar blir nummer 18, der de 33 første står med samme tid som vinneren. 

Se også: De fascinerende tallene bak Tour de France-stjernen Tadej Pogačar

Søndag fortsetter Tour de France med etappe 2. Den går fra Lauwin-Planque til Boulogne-sur-mer, er 209 kiometer lang og kupert fra start til mål med totalt 2500 høydemeter og fire kategoriserte klatringer. 

Tour de France 2025 resultater

Topp 3 Tour de France, etappe 1 – 184.9km

1. Jasper Philipsen, Alpecin-Deceuninck, 3:53:11
2. Biniam Girmay, Intermarché-Wanty, 
3. Søren Wærenskjold, Uno-X, 

Fullstendige resultater

Saken oppdateres

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    06.01.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    13.01.2026
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    09.12.2025
  • 1

    Ukas program og TV-tider for langrenn og skiskyting

    by Langrenn.com
    30.12.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway and Hugo Lapalus of France competes in the men's free technique 50 km mass start during day 11 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 8, 2025 in Trondheim. Photo:
    1

    Ski på TV vinteren 2025-26

    by Langrenn.com
    12.11.2025

FlerE artikler

  • Ukas program og TV-tider for langrenn, langløp og skiskyting

    Verdenscupen i langrenn og skiskyting byr på generalprøve for OL-uttatte løpere, i Ski Classics er det klart for Marcialonga – ett av sesongens største prestisjeoppgjør. Her er alt av program, TV-tider og detaljer.
    av langrenn.com
    21.01.2026
  • Klæbo gjør comeback i verdenscupen

    av Langrenn.com
    21.01.2026
  • Får OL-plass til tross for manglende resultater

    av Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    av Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Vraket til OL: – Jeg har vært vesentlig nærmere å vinne et skirenn enn Emil

    av Ingeborg Scheve
    20.01.2026