Juniorjuveler viser styrke og at Norge har noe stort på gang

av Marthe Katrine Myhre • 27.06.2022
Norge dominerte juniorklassene i verdenscupåpningen på rulleski i TelemarksVeka. Storeslem til de norske jentene og gutta.

De norske juniorene satte standarden under verdenscupåpningen i rulleski gjennom helga under arrangementene til TelemarksVeka.

Søndag ble det hele avrundet med 25 kilometer klassisk i Kanalrennet.

Milla Grosberghaugen Andreassen som representerer Bækkelagets SK og juniorlandslaget var 55 sekunder bak vinneren av seniorklassen, Lotta Udnes Weng. Dette må sees i lys av at Milla gikk rett fra sine konkurrenter og jaget seieren solo. Kvinnes seniorklasse var det 10 løpere som kom samlet til mål.

Unge Andreassen er åpenbart et stort framtidshåp for Norge og viser en gjenkjennelig utvikling til de store enerne i Norge som dominerte i juniorklassene før de tok steget ut i verdenstoppen som unge seniorer og har dominert internasjonalt i mange år.

Nummer to og tre i juniorklassen blant jentene i Kanalrennet ble Mabel O. Amundsen og Synne Børresen Bollingmo. Disse var henholdsvis tre og fem minutter bak den suverene vinneren.

Hos guttene ble det noe mer jevnt, men de sterke juniorene Thomas Blom, Lars Heggen og Per Ingvar Tollehaug tok seg av pallplassene. Thomas strakk det lengste strået og Avsluttet sterkest de siste 500 meterne av rennet. Ned til Lars på andreplass ble det åtte sekunder.

Fra halvgått løp fikk de to første guttene en liten luke til forfølgerne. Per Ingvar Tollehaug viste seg sterkest i den jaktene gruppa og tok seg av tredjeplassen etter en sterk spurt mot Cirenzhandui fra Kina.

Fullstendige resultater finnes her fra TelemarksVeka.

Tre verdenscuprenn på rappen Kanalrennet avrundet de tre verdenscuprennene denne helga. Det er første gang Norge arrangerer en verdenscup i rulleski, og det er TelemarksVeka som arrangerer rennene i samarbeid med de lokale klubbene.

Etter TelemarksVeka denne helga tar verdenscupen i rulleski en pause fram til august.

Se terminlista for verdenscupen i rulleski 2022.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Heidi Weng tar sesongens andre seier, i utklassingsstil

    Heidi Weng droppet verdenscupfinalen i Lahti til fordel for finalen i Skandinavisk Cup på Gålå, går rett til topps, og gjør det i utklassingsstil.
    av Ingeborg Scheve
    22.03.2025
  • Program, startlister og resultater lørdag

    av Langrenn.com
    22.03.2025
  • Northug og Klæbo går teamsprinten

    av Langrenn.com
    22.03.2025
  • VM-kongen suveren igjen – men dramatikken var bak

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.03.2025
  • Tysk sensasjon spurtet ned Kristine Stavaas Skistad

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.03.2025