Max Novak vant Båstad-Mölle etter Eklöfs stavbrekk

av Kjell-Erik Kristiansen • 14.09.2024
Duellen mellom Max Novak og Johannes Eklöf i det 80 km lange Ski Classics Challenger-rennet Båstad-Mölle i Skåne fikk et antiklimaks som slutt. Da Eklöfs stav gikk av – forårsaket av Novak – ble det aldri spennende om hvem som skulle vinne. Aker Dæhlie-løperen Novak var sterk hele veien og kunne triumfere.

– Jag rykket i den første, lange motbakken etter nesten 10 km. Johannes Eklöf og Anton Persson fulgte, men da ingen hjalp til med farten stoppet det opp. Flere kom tilbake, og da ville jeg ikke gjøre noe mer, sier Novak.
Han kom dog løs knappe to mil fra mål, da bare Eklöf kunne følge.
– Det hadde gått sakte fram dit, bortsett fra i den første motbakken da jeg måtte slite hardt for å følge med, sier Eklöf, som dog ikke fikk muligheten til å forsvare fjorårsseieren.
– Nei, staven knakk lengst ned da Max var på den. Jag visste ikke hvor langt det var bakover, så jeg fortsatte for å sikre andreplassen, sier Eklöf, som tross alt imponerte med å være bare sekunder etter Max Novak med en brukket stav.

Se opp for Ski Team Göhlins
Johannes Eklöf har byttet lag til Ski Team Göhlins i Småland foran den kommande Ski Classics-sesongen. Han blir helt klart et løft for laget. Det virket i hvert fall som om den nye lagkompisen Elias Andersson allerede var inspirert. Han var aktiv hele veien og sluttet på en sterk 3.plass.
Max Novak bekreftet at han kommer til start både i neste søndags Klarälvsloppet i Värmland og den tredje høstklassikeren Lipnoloppet i Tsjekkia 5.oktober.

DE TRE BESTE herrene i Båstad-Mölle. Fr v: Johannes Eklöf, Max Novak och Elias Andersson.

Gifstad eneste nordmann
Thomas Gifstad for italienske Team Robinson Trentino var eneste nordmann i tetgruppa. Han kom tilbake sammen med Gabriel Strid etter å ha sluppet i den første bakken. Og Gifstad brukte ikke mye krefter på å dra i tetgruppa, han forholdt seg bakerst.
Det gav krefter til en spurt der han greide 4.plassen etter å ha nedkjempet den svenske sprintmesteren Anton Persson, som nå gjør en langløpssatsning for Team Ramudden.

Hedda tok en dobbel
Hedda Bångman, Vltava Fund Ski Team rykket akkurat som Max Novak i den første bakken. Hun fikk dog aldri selskap bakfra og var alene i teten i dameklassen hele veien til mål.
Hun vant også Båstad-Mölle ifjor og liker rennet godt. Nå håper hun å kunne få en hel sesong i Ski Classics etter at hun brøt foten i det første rennet forrige sesong og var ute det meste av vinteren.
Bak ble det dramatikk da Karolina Hedenström, Lager 157 og Hanna Lodin, Team Engcon begge krasjet og mistet tid omtrent halvveis. Hanna fortsatte ganske raskt og var klar toer, mens Karolina ble litt mer mørbanket og rullet i mål som tredje dame mer enn ti minutter etter.
Ingen norske deltok i dameklassen. Det var en hel del vind underveis langs den vakre kysten mellom tennisbyen Båstad og opp til målet ved Kullens fyr på det vakre platået Kullens fyr på det vakre platået Kullaberg i Skånes nordre deler.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

FlerE artikler

  • Herjer med senioreliten i Scan Cup-finalen

    Juniorstjernen som ble vinterens VM-konge herjer med den etablerte senioreliten fra prolog til finale i i Skandinavisk Cup på Gålå fredag formiddag.
    av Ingeborg Scheve
    21.03.2025
  • FIS-presidenten Johan Eliasch sjanseløs i IOC-valget

    av Kjell-Erik Kristiansen
    21.03.2025
  • – Jeg prøver bare å overleve nå

    av Ingeborg Scheve
    21.03.2025
  • Program, startlister og resultater fredag

    av Ingeborg Scheve
    21.03.2025
  • 20 poeng skiller i kampen om sammenlagtseieren i verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    21.03.2025