Slik blir Tour de France

av Ingeborg Scheve • 30.06.2022
Fredag 1. juli starter Tour de France. Dette er etappene, lagene, forventningene og de norske rytterne i den franske klassikeren.

Fredag 1. juli starter Tour de France. Dette er etappene, lagene, forventningene og de norske rytterne i den franske klassikeren.

Sykkelrittet Tour de France er en ekte sommerklassiker: oppturer, nedturer, drama, smil og tårer fordelt på 21 etapper over tre uker. 

Langrenn.com følger Touren og de norske deltakerne dag for dag, fra prologen i Tivoli på 1. juli til siste tråkk i Paris søndag 24. juli. 

Se fakta om årets ritt og rute samt lagoppstilling med alle de 22 lagene lenger ned i saken

Seks norske ryttere
I år er det seks norske ryttere som skal sykle Tour de France. 

Alexander Kristoff (34) som forøvrig nettopp ble nummer to i NM på søndag, og Sven Erik Bystrøm (30) sykler begge for det belgiske laget Intermarché-Wanty-Gobert Materiaux. Får vi en reprise av seieren til Kristoff på Champs Elysées i 2018?

Videre er supertalentet Andreas Leknessund (23) tatt ut i troppen til det nederlandske laget DSM, Amund Grøndahl Jansen (28) sykler for det australske laget BikeExchange-Jayco og Vegard Stake Laengen (33) sykler for UAE Emirates. 

Opprinnelig så det ut til at det skulle bli fem norske ryttere i Tour de France i år. Men tirsdag ble det klart at også Edvald Boasson Hagen er klar for sin 12. Tour de France. Det skjedde dagen etter at 35-åringen hadde fått beskjed om at han var vraket til årets Tour. 

Les også: Therese Johaug sykler Alpe d’Huez

Gjennom hele årets ritt får du en daglig oppdatering av høydepunktene og etappen som venter hver morgen, tanker om den kommende etappen med Eurosports erfarne kommentator Roberto Vacchi.

Barnemat historisk sett
– Årets utgave av Tour’en blir tøff. Utrolig tøft, sier Vacchi om årets løype. 

Men sammenliknet med de første utgavene av det legendariske rittet, er årets løype lite å Den første utgaven av Tour de France ble arrangert 1903. Og det var mildt sagt en utfordrende start. Den første etappen, Paris-Lyon, var på 467 kilometer. 

Vinneren av både den første etappen og den første utgaven av Tour de France var franskmannen Maurice Garin, som etter totalt 94 timers sykling vant nesten tre timer foran neste rytter Lucien Pothier. 

Siden den starten har det prestisjetunge sykkelrittet rullet videre, bare avbrutt av to verdenskriger.

Slik blir årets ritt
Årets Tour de France består av 21 etapper. Disse er kategorisert som følger:

  • 6 flate etapper 
  • 7 kuperte etapper
  • 6 fjelletapper hvorav fem har målgang på toppen (La super Planche des Belles Filles, Col du Granon, Alpe d’Huez, Peyragudes og Hautacam)
  • 2 individuelle tempoetapper
  • 2 hviledager 
  • 1 reisedag (fra Danmark til Frankrike)

Totalt skal rytterne sykle 3 349.8 kilometer i løpet av Tour de France, som i år begynner med tre etapper i Danmark. Først ut, og dette den første dagen i juli, er et tempoløp i København:

– Det er en skikkelig tøff utgave av Tour de France, og første utfordring får de allerede i Danmark. Syklistene skal blant annet krysse Storebælt. Man skal ha respekt for hvordan det kan blåse der, sier Eurosports sykkelkommentator Roberto Vacchi til Langrenn.com.

Hvem tror du vinner Tour de France?
– Tadej Pogačar (Slovenia), som har vunnet de to siste årene har sett veldig sterk ut, så han blir vanskelig å slå. Men mye kan skje i løpet av disse tre ukene, sier Vacchi, som vil kommentere rundt 125 timer fra Tour de France i løpet av juli måned.

24. juli, samme dag som herrene avslutter på Champs-Élysées i Paris, starter damene sin Tour de France. Kvinnenes ritt har i år åtte etapper. Langrenn.com vil følge deres ritt på samme måte som herrene med informasjon om hver etappe hver morgen. Stay tuned! 

Saken fortsetter under

Tour de France 2022.

FAKTA: Tour de France 2022

  • Når: 1. juli til 24. juli (menn) og 24. juli til 31.juli (kvinner)
  • Hvem: UCI World Tour og profflag
  • Hva: Etapperitt over 21 etapper på 24 dager (menn) og åtte etapper på åtte dager (kvinner)
  • Hvor: Hovedsakelig i Frankrike, men har ofte innslag av etapper i andre land. I år starter herrenes Tour de France med tre etapper i København.
  • Distanse: 3 349.8 kilometer (menn) og 1 029 kilometer (kvinner)
  • Etablert: 1903
  • Eier: ASO
  • Hjemmesider: www.letour.fr

FAKTA: Lagoppstilling Tour de France 2022

  • UAE Team Emirates (Forente Arabiske Emirater)
    – Sammenlagtvinner 2020 og 2021: Tadej Pogačar (Slovenia)
    – Norske: Vegard Stake Laengen
  • Jumbo-Visma (Nederland)
  • Ineos Grenadiers (Storbritannia)
  • AG2R Citroën (Frankrike)
  • Bora-Hansgrohe (Tyskland)
  • Quick-Step Alpha Vinyl (Belgia)
  • Movistar (Spania)
  • Cofidis (Frankrike)
  • Baharain Victorious (Bahrain)
  • Groupama FDJ (Frankrike)
  • Alpecin-Deceuninck (Belgia)
  • Team DSM (Nederland)
    – Norske: Andreas Leknessund
  • Intermarché-Wanty-Gobert Materiaux (Belgia)
    – Norske: 
    Alexander Kristoff og Sven Erik Bystrøm
  • Astana-Qazaqstan (Kasakhstan)
  • EF Education-Easypost (USA)
  • Arkea-Samsic (Frankrike)
  • Lotto Soudal (Belgia)
  • Trek-Segafredo (USA)
    – Norske: Markus Hoelgaard
  • TotalEnergies (Frankrike)
    – Norske: Edvald Boasson Hagen
  • Israel – Premier Tech (Israel)
  • Bikeexchange-Jayco (Australia)
    – Norske: Amund Grøndahl Jansen
  • B&B Hotels-KTM (Frankrike)
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lisa Vittozzi (ITA), Mirco Romanin (ITA), coach Team Italy, (l-r) - Biathlon summer training, Lavaze (ITA).
    1

    Hvilke trafikkregler gjelder for rulleski?

    by Ingeborg Scheve
    18.05.2026
  • Gina Del Rio (AND) - Cross-Country summer training, Font-Romeu (FRA).
    1

    Tre grep for tryggere rulleskitrening

    by Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • 1

    Rulleskiguiden 2026

    by Langrenn.com
    28.05.2026
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • Anze Gros
    1

    Kjæresten knust etter rulleskidødsfallet

    by Ingeborg Scheve
    15.08.2022

FlerE artikler

  • Kutter lønna med en halv million: – Jeg tar ikke jobben for pengene

    Kraftig kutt for toppledelsen: Neste skipresident kan få nesten en halv million kroner mindre i lønn.
    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Terminlista for sesongen 2026-27: – Alt står og faller på fire helger

    av Leandro Lutz/Ingeborg Scheve
    04.06.2026
  • Granskingen slakter Ski-VM: Kjøpte uten regler, risiko uten kontroll

    av Langrenn.com
    04.06.2026
  • Kan Norge ”reise kjerringa” i junior-VM? Se det her

    av Kjell-Erik Kristiansen
    04.06.2026
  • Skiforbundet starter nytt lag for løperne utenfor landslaget

    av Ingeborg Scheve
    03.06.2026