Trenes av mamma: Nå leder hun verdenscupen

av Ingeborg Scheve • 18.09.2025
På under to måneder har langrennstalentet fra Kongsvinger blitt både verdensmester på rulleski, leder av sprintverdenscupen, og er på skuddhold til å vinne sammenlagt. Slik er stillingen i rulleskiverdenscupen (alle klasser) i forkant av finalen.

På under to måneder har langrennstalentet fra Kongsvinger blitt både verdensmester på rulleski, leder av sprintverdenscupen, og er på skuddhold til å vinne sammenlagt. Slik er stillingen i rulleskiverdenscupen (alle klasser) i forkant av finalen.

På under to måneder har Emilie Ruud Lia blitt både verdensmester på rulleski, og leder av sprintverdenscupen. 

17-åringen fra Kongsvinger IL, som trenes av mamma Christina Ruud, har tatt et kjempejafs siden i fjor. Da ble hun nummer 12 i verdenscupen i rulleski sammenlagt og nummer 13 i sprintcupen. 

Men nå, i forkant av verdenscupfinalen i Val di Fiemme, leder hun sprintcupen og ligger på andreplass i verdenscupen sammenlagt. 

Se også: Norges neste skistjerne? – Et enormt konkurransehode

Se sammenlagtstillingen for junior og senior lenger ned i saken

Duket for rotterace til siste meter

Ruud Lia ligger bare 36 poeng bak den svenske sammenlagtlederen Johanna Holmberg. Men like bak jager nok en svenske: Kajsa Ekenberg har bare 16 poeng opp til Ruud Lia når tre renn gjenstår. I sprintcupen leder Ruud Lia med 25 poeng til Ekenberg. Dermed er det duket for et rotterace helt til siste meter i Val di Fiemme søndag 21. september.

Blant juniorgutta er det to svensker blant de tre beste: Ville Jutterdal leder foran Valts Skujins fra Latvia, mens Eddie Pettersson ligger på tredjeplass. Mattis Hanssen er beste norske på sjuendeplass.

Verdenscup rulleski 2025 sammenlagt etter 8 av 14 renn

Topp 3 kvinner junior

1. Johanna Holmberg, Sverige, 759 poeng
2. Emilie Ruud Lia, Kongsvinger IL, 723 poeng
3. Kajsa Ekenberg, Sverige, 707 poeng

Fullstendige resultater

Topp 3 menn junior

1. Ville Jutterdal, Sverige, 696 poeng
2. Valts Skujins, Latvia, 603 poeng
3. Eddie Pettersson, Sverige, 591 poeng

Fullstendige resultater

Også i seniorklassene er det svenskene som dominerer både dame- og herreklassen. I kvinner senior leder Ebba Stenman foran to italienere. Norske Victoria Nitteberg ligger på fjerdeplass, bare fire poeng unna sammenlagtpallen. 

I herreklassen leder den italienske rulleskiveteranen Mateo Tanel, mens Hermann Skram Botterud er beste norske. Han ligger på 10. plass sammenlagt. 

Verdenscup rulleski 2025 sammenlagt etter 8 av 14 renn

Topp 3 kvinner senior

1. Ebba Stenman, Sverige, 618 poeng
2. Maria Eugenia Boccardi, Italia, 499 poeng
3. Anna Maria Ghiddi, Italia, 490 poeng

Fullstendige resultater

Topp 3 menn senior

1. Mateo Tanel, Italia, 465 poeng
2. Raimo Vigants, Latvia, 443 poeng
3. Simon Karlsson, Sverige, 425 poeng

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    De beste øktene på stakemaskin 

    by Ingeborg Scheve
    13.10.2022
  • BLINK blir en viktig del av det nye konseptet til den internasjonale juniorsamlingen til Skiforbundet.
    1

    Blink 2023: Komplett program

    by Ingeborg Scheve
    19.06.2023
  • 1

    Har friplass i VM – men på ”feil” distanser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    29.09.2024
  • 1

    Rulleskiguiden 2025

    by Langrenn.com
    15.05.2025
  • 1

    Når gror en knust kneskål?

    by Kjell-Erik Kristiansen
    05.10.2024

FlerE artikler

  • Rett fra NM-gull til karrierebeste i verdenscupen

    20-åringen fra Bækkelaget blir stadig mer aktuell i OL-uttaket: Den rykende ferske norgesmesteren blir nest beste norske på verdenscupsprinten i Oberhof lørdag.
    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • ”Valpen” tok første pallplassen – lager kluss i OL-uttaket?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Ny OL-søknad fra Heggen – norske talenter herjer i verdenscupen

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026
  • To sekunder fra seier i IBU-cupens fellesstart

    av Kjell-Erik Kristiansen
    17.01.2026
  • Avgjort på streken: Kan ha sikret OL-billett

    av Ingeborg Scheve
    17.01.2026