Verdenscupåpningen i rulleski: Kan Klæbo slå rulleskieliten?

av Ingeborg Scheve • 24.06.2022
Johannes Høsflot Klæbo knuste konkurrentene på sesongens første rulleskirenn. I dag møter han rulleskiverdensmestrene på Notodden.

Johannes Høsflot Klæbo knuste konkurrentene på sesongens første rulleskirenn. I dag møter han rulleskiverdensmestrene på Notodden.

Sesongens første rulleskirenn, Kirkebakken Grand Prix på Hamar for en drøy uke sida, vant Johannes Høsflot Klæbo lekende lett. Men da var det norgeseliten i langrenn han konkurrerte mot. Nå er det verdenseliten i rulleski han skal konkurrere mot. 

Det betyr at Klæbo og landslagskollegaene, inkludert Emil Iversen, Simen Hegstad Krüger, Harald Østberg Amundsen, Hans Christer Holund og Pål Golberg, får bryne seg på rulleskispesialistene.

Blant annet kommer Matteo Tanel og Emanuele Becchis fra Italia. Tanel er regjerende verdensmester i rulleski og sammenlagtvinneren fra verdenscupen i rulleski 2021 i menn senior. Becchis er verdensmester i rulleskisprint. 

Verken Klæbo eller verdensmestrene tar lett på oppgaven. 

– Vi har god stemning i laget, og vi vet vi kan gjøre det bra, selv om vi nå skal ut og spise kirsebær med verdensmestre som Klæbo, Holund og Iversen. Vi vet hva de står for, og at de skal gå her er definitivt en inspirasjon. Men vi er vant til å gi alt og møte sterke konkurrenter, så dette er ikke skummelt, bare motiverende. Så får vi se hvordan det går, sier Tanis til SciFondo.

Tanis understreker samtidig at han er langt unna toppformen ennå. Slik er det også for kollegaen Becchis.

– Jeg er ikke i toppform ennå. Jeg jobber fulltid som lærer og de siste ukene har vært tøffe med lite trening. Men vi er her nå, og jeg vil forsvare meg som best jeg kan selv om formatet på disse konkurransene ikke er optimalt for meg. Uansett, vi skal selge oss dyrt og gjøre vårt beste, sier Becchis.

Starten for åpningsrennet, 15km fristil med intervallstart, for menn senior går klokka 18:15. Se startlister og detaljer her. 

Svensk favoritt i dameklassen
I dameklassen er det svenske Linn Sömskar som må tåle favorittstempelet. Hun er regjerende verdensmester i rulleski og dominerte sprinten under den svenske sesongåpningen første helga i juni, der hun vant rubbel og bit fra prolog til finale. I fjor leverte Sömskar også knallsterkt med flere pallplasser under Blinkfestivalen. 

Under Kirkebakken Grand Prix på Hamar var det Lotta Udnes Weng som tok seieren. Hun er klar for verdenscupåpningen på Notodden i kveld. 

I dag er det 10km fristil med intervallstart som står på programmet. 

Starten for åpningsrennet, 10km fristil med intervallstart, for kvinner senior går klokka 17:40. Se startlister og detaljer her.

I morgen forsetter verdenscupåpningen med Sommarlandsprinten i Bø. Der står 1.4km sprint fristil på programmet for alle klasser. 

Får Klæbo bank av Kinas stjernesprinter? 

Søndag avsluttes den første verdenscuprunden med det tradisjonelle langløpet Kanalrennet på 48km, der også hele langløpseliten stiller til start, i tillegg til verdenscupproffene og alle de norske langrennslandslagene. 

Alle rennene sendes direkte på TV2.

Slik blir verdenscupåpningen i rulleski

Det er første gang Norge arrangerer en verdenscup i rulleski, og det er TelemarksVeka som arrangerer rennene i samarbeid med de lokale klubbene. 

Etter TelemarksVeka denne helga tar verdenscupen i rulleski en pause fram til august. Se terminlista for verdenscupen i rulleski 2022. 

Slik gikk verdenscupen i rulleski 2021
Det var italienske Matteo Tanel og Sandra Schuetzova fra Tsjekkia som vant rulleskiverdenscupen i fjor. Patrick Fossum Kristoffersen ble beste norske på femteplass sammenlagt. Hanne Sæter Garberg var beste norske kvinne, med 25. plass sammenlagt i 2021. 

Fullstendig sammenlagtstilling menn og kvinner verdenscup rulleski 2021.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny vending etter kaoset – 20 løpere disket

    by Maja Eriksson/ Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • 1

    Real opptur for Hedegart – nå knuser han landslaget i skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Emilie Ruud Lia - VM 2025 M.Vancevičs
    1

    Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • 250117 Iver Tildheim Andersen of Norway after competing in the men's 10 km interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 17, 2025 in Les Rousses. Photo: / kod MT / MT0713
    1

    Vraket etter NM-gull i april og ble syklist – nå gjør han comeback på ski

    by Ingeborg Scheve
    18.09.2026
  • Synnøve Kjosavik - Ragnhild Aarekol teamsprint VM 2026 Privat
    1

    Helt vilt: Norge tar gull etter gull i VM

    by Ingeborg Scheve
    04.09.2026

FlerE artikler

  • Sverige kan fratas VM i Falun

    Kraftig advarsel til Sverige: – Svenske myndigheter bør være alvorlig på tå hev.
    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Skistad åpner opp om varselet: – Makt, fysisk nærhet og seksuell trakassering

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Den store skitesten 2026 – Stakeski

    av Langrenn.com
    22.10.2026
  • Avslører OL-samtaler med Johaug

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Svensk langrennsprofil rekrutterte seg selv til Team Edux

    av Leandro Lutz
    22.10.2026