Alt du må vite om skiskytter-VM
Årets skiskytter-VM arrangeres i Nove Mesto i Tsjekkia fra 7. til 18. februar. Norge sender en tropp på 11 løpere som stiller med et ellevilt favorittstempel. Langrenn.com gir deg alt om løypene, arenaen, X-faktoren og forventningene til de norske løperne.
Se fakta om VM-programmet, sendetider, kanaler og Norges lag til mesterskapet nederst i saken
Les også: Skiskytterlandslaget straffes etter Lægreids vådeskudd
Blant løperne som er tatt ut i den norske troppen er Endre Strømsheim. 26-åringen fra rekruttlandslaget VM-debuterte på dramatisk vis i Oberhof i fjor da han ble hentet ned fra høydetrening i Nord-Italia og sendt inn i VM to dager senere på grunn av kommunikasjonstabbe mellom det internasjonale skiskytterforbundet IBU og det norske skiskytterforbundet.
Det samme var tilfellet for rekruttlagskollega Juni Arnekleiv. I år har de begge fått en langt mer tradisjonell VM-opplading.
Les mer: Norge setter inn VM-reserve fra dag 1
Nove Mesto: – Et mekka med en X-faktor
Strømsheim, som verdenscupdebuterte i Nove Mesto uka etter VM i fjor, gleder seg spesielt til årets mesterskap i de samme løypene.
– Nove Mesto er et mekka for skiskyting, ikke minst når det gjelder antall tilskuere. Løypene er harde og rettferdige, og forholdene er som regel gode. Den største X-faktoren der er publikum, men jeg digger den atmosfæren, sier han til Langrenn.com.
Les også:
Inn fra sidelinja: Nå herjer han med verdenseliten
Saken fortsetter under
Hvilken type løpere favoriserer løypene som skal brukes under skiskytter-VM i Nove Mesto?
– Det går ganske fint ut fra stadion i Nove Mesto, men du må tåle det tunge midtpartiet, så det er løyper som krever både kapasitet, hurtighet og pønsj. Alle de norske løperne er så komplette at de vil være sterke, sier Strømsheim, og fortsetter:
– Men Sebastian Samuelsson er også god både i utholdenhet og trøkk. Martin Ponsiluoma har også vunnet VM før, så begge de to svenskene kan være sterke konkurrenter. Benedikt Doll fra Tyskland er rå i motbakkepartiet men også en som kan holde fart i de tekniske partiene. Vi skal ikke glemme franskmennene, som ser ut til å ha hevet seg en del nå. Og så er det flere tsjekkere som kan ventes å hevde seg på hjemmebane, særlig med det publikumet som er i Nove Mesto.
Dette er Norges lag til mixed-stafetten onsdag 7. februar, som er første øvelse i årets VM.
Saken fortsetter under
FAKTA: Skiskytter-VM 2024
Hvem: Uttatte eliteløpere
Norges tropp: Uttak VM 2024
Hva: VM i skiskyting
Hvor: Nove Mesto, Tsjekkia
Når: 7. til 19. februar
Mer: Se arrangørens hjemmesider
TV: Sendes på NRK og TV2
Program
Onsdag 7. februar
17:20: Mixed stafett
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på NRK 1/NRK TV
Fredag 9. februar
17:20: Sprint 7.5km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på NRK 1/NRK TV
Lørdag 10. februar
17:05: Sprint 10km, menn
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på NRK 1/NRK TV
Søndag 11. februar
14:30: Jaktstart 10km, kvinner
17:05: Jaktstart 12.5km, menn
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på NRK 1/NRK TV
Tirsdag 13. februar
17:10: Normal 15km, kvinner
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på TV2/TV2 Play
Onsdag 14. februar
17:20: Normal 20km, menn
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på TV2/TV2 Play
Torsdag 15. februar
18:00: Single mixed stafett, menn og kvinner
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på TV2/TV2 Play
Lørdag 17. februar
13:45: Stafett 4x6km, kvinner
16:30: Stafett 4×7.5km, menn
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på TV2/TV2 Play
Søndag 18. februar
14:15: Fellesstart 12.5km, kvinner
16:30: Fellesstart 15km, menn
Startlister, detaljer og resultater
Sendes på TV2/TV2 Play