Hele landslaget straffes etter Lægreids vådeskudd

av Hedda Westby • 02.02.2024
Han skjøt et vådeskudd i desember og fikk startnekt. Nå straffes Sturla Holm Lægreid og skiskytterlandslaget ytterligere.

Han skjøt et vådeskudd i desember og fikk startnekt. Nå straffes Sturla Holm Lægreid og skiskytterlandslaget ytterligere.

I desember skjøt Sturla Holm Lægreid et vådeskudd på hotellrommet sitt før et verdenscuprenn i Lenzerheide. Da fikk han startnekt for det kommende rennet. Nå straffes han og landslaget ytterligere.

– Jeg har prøvd å legge det bak meg, men det har vært en vond tanke som har ligget der og surnet litt. Det er deilig å skyve det ut av hodet nå, og virkelig legge 100 prosent fokus på idretten og ikke ha det hengende over seg, sier Sturla Holm Lægreid til NRK.

Etter verdenscupen i Anterselva fikk Lægreid beskjed om enda en straff. I tillegg til startnekten i Lenzerheide straffes han med en bot på 500 euro, som utgjør cirka 6000 norske kroner.

Ikke bare det, men både han og resten av det norske skiskytterlandslaget må nå delta på et pålagt kurs i ammunisjonshåndtering.

– Jeg tenker det er greit for alle å få en oppfriskning i dette. Et sånt kurs har man godt av, uansett om man har skutt vådeskudd eller ikke, sier Lægreid.

Norges skiskytterforbund får også en straff. De blir ilagt en bot på 2500 euro, rundt 28.500 norske kroner.

Les mer om Lægreids vådeskudd HER

Lægreid har tatt grep etter hendelsen, og etter et tips fra mamma kan han tørrtrene med sikkerhet i at det ikke er patroner i magasinet.

– Jeg har fått en oppvekker. Det har vært en tanke nå at jeg har egne magasiner som jeg ødelegger og tar ut innmaten, så jeg vet at det ikke kan være skudd inni og jeg kan bruke det til tørrtrening, sier Lægreid til NRK.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • TRENING PÅ RULLESKI: Grunnleggende utholdenhet – hvordan unngå skader

    Rolige økter er viktige for å bygge grunnleggende fysisk form. Men de kan ofte føre til ensidig belastning. Hvilken type langkjøring bør du gjøre for å unngå skader og samtidig være godt forberedt til vinteren?
    av Langrenn.com
    17.06.2026
  • Verdenscuplegende tvinges til å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    16.06.2026
  • Northug debuterer i svensk realityserie

    av Langrenn.com
    16.06.2026
  • – Nå ser jeg lys i enden av tunnelen

    av Langrenn.com
    16.06.2026
  • Meråker-løperen debuterte i OL i vinter, nå legger hun opp 

    av Ingeborg Scheve
    16.06.2026