Åpner for nytt vinter-OL til Norge

av Ingeborg Scheve • 12.08.2024
Norge kan få vinter-OL igjen: Nå åpner statsminister Jonas Gahr Støre for en ny diskusjon om OL i Norge.

Norge kan få vinter-OL igjen: Nå åpner statsminister Jonas Gahr Støre for en ny diskusjon om OL i Norge.

I forbindelse med OL i Paris i helga ble det klart at statsminister Jonas Gahr Støre mener det er naturlig at Norge går inn for å arrangere vinter-OL igjen.

Det fortalte Støre i et intervju med NTB da han i helgen gjestet sommer-OL i Paris. Statsministeren svarte på spørsmål om en mulig norsk OL-søknad etter at toppidrettssjef Tore Øvrebø hadde uttalt at han ønsker OL til Norge «så fort som mulig».

– For det første synes jeg det er et fint budskap fra toppidrettssjefen. Det ville vært veldig rart om ikke Norge har ambisjon om det. Og så skal jeg være varsom med å trekke flere konklusjoner enn at dette synes jeg vi skal ha en samtale om, sier Støre til NTB.

Se også: Får vi se Jakob Ingebrigtsen og Narve Gilje Nordås i vinter-OL 2030?

Nå vil han ha en samtale med toppidrettssjefen for å utrede temaet. Samtidig understreker statsministeren at en eventuell søknad om OL, må ha solid forankring.  

– Hvis Norge skulle gjøre dette, så måtte det være en del av noe vi er enige om, noe som blir prioritert og som vi kunne gjøre på vår måte. Vi har i vår regjering sagt at Norge bør kunne arrangere store idrettsarrangementer fordi vi er opptatt av stor idrett. Så jeg vil ikke lukke døra for det, men det er ganske langt fram til å åpne den også, sier Støre.

Neste vinter-OL arrangeres i Milano/Cortina i Italia i 2026. Under OL i Paris vedtok IOC å tildele vinter-OL i 2030 til Frankrike og i 2034 til Utah i USA. Dermed kan Norge tidligst få et nytt OL i 2038. 

Se også: Frankrike får vinter-OL i 2030 – og USA i 2034

Sist Norge arrangerte vinter-OL, var i 1994 på Lillehammer. Siden den tid har diskusjonen om å arrangere et nytt vinter-OL dukket opp med jevne mellomrom. Første gang det var vinter-OL i Norge var i 1952. 

Det er forøvrig NRK som har rettighetene til å sende OL på TV fra og med vinter-lekene i 2026. 

Les mer: OL tilbake på NRK fra 2026

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Tok to VM-gull – men mangler i OL-uttaket

    by Ingeborg Scheve
    06.01.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • Sverre Dahlen Aspenes (NOR), Vetle Paulsen (NOR), (l-r) - IBU Cup Biathlon, mass men, Lenzerheide (SUI).
    1

    Første verdenscup etter dødsfallet: Store endringer i Norges tropp

    by Ingeborg Scheve
    05.01.2026

FlerE artikler

  • Vraket fra OL etter én dag – smeller igjen døra og drar hjem

    Juniorkometen anså seg som aktuell for samtlige øvelser i OL unntatt en. Men etter sprinten, der han var beste svenske, er han vraket til resten av mesterskapet.
    av Ingeborg Scheve
    11.02.2026
  • Marerittet forsetter for Tandrevold

    av Ingeborg Scheve
    11.02.2026
  • Bekrefter: Kan få OL-plass på overtid

    av Ingeborg Scheve
    11.02.2026
  • Disse går 10-kilometeren i OL

    av Langrenn.com
    11.02.2026
  • Vraker Emil Iversen: Disse går 10-kilometeren i OL

    av Ingeborg Scheve
    11.02.2026