Ett ekstraskudd avgjorde stafetten i Oberhof

av Hedda Westby • 07.01.2024
Det var en duell mellom Norge, Sverige og Frankrike stort sett hele veien på stafetten i Oberhof. Det var ett ekstraskudd som skulle avgjøre stafetten.

Det var en duell mellom Norge, Sverige og Frankrike stort sett hele veien på stafetten i Oberhof. Det var ett ekstraskudd som skulle avgjøre stafetten.

I forkant av stafetten var det Norge, Sverige, Tyskland og Frankrike som var favorittene. Tre av nasjonene innfridde, og Norge ble nummer to. 

Oberhof tok en helomvending, fra gårsdagens regn og plussgrader, til dagens sterke vind, syv kuldegrader, nysnø og tåke. Dette var med på å utfordre utøverne på standplass.

Dette var det norske stafettlaget
1. Juni Arnekleiv
2. Marit Ishol Skogan
3. Karoline Knotten
4. Ingrid Landmark Tandrevold

Dette skjedde
Juni Arnekleiv holdt seg i front i løypa, men utøverne fikk krevende forhold på standplass under liggende skyting. Hun fikk én bom, men ladet ekstraskuddet raskt og var 2,5 sekunder bak ut fra standplass. Arnekleiv gikk kontrollert og stakk avgårde før stående skyting. På stående skyting var det mye bom blant nasjonene. Arnekleiv fikk to bom og stod ekstra lenge for å få blinkene ned. Hun var tolv sekunder bak ut fra stående skyting, og ved veksling var hun to sekunder bak ledende Sverige. 

– Jeg synes jeg fikk løst det greit. Jeg kunne droppet de to bommene på stående, det var en dårlig serie, rett og slett, sa Arnekleiv til TV2 etter hennes etappe. 

Marit Ishol Skogan gikk seg opp i tet i første runde før liggende skyting. Der fikk hun én bom og gikk ut som nummer to bak Sverige, med Frankrike jagende rett bak. Skogan taper til Sverige og Frankrike i løypa. På andre skyting bommer de ledende nasjonene, mens Skogan skyter godt. Sverige kunne stikke ifra og fikk en luke på tjue sekunder til Frankrike og Norge. Frankrike måkte på i sisterunden og vekslet først. Norge vekslet som nummer tre, tjuefem sekunder bak.

– Jeg må si jeg er fornøyd med egen innsats. Jeg knotet litt med ekstraskudd på grunn av kalde fingre, men uansett, bare to ekstraskudd i Oberhof skal jeg være fornøyd med, sa Skogan etter sin etappe. 

Norge og Sverige åpnet rolig og kontrollert i løypa, i motsetning til Frankrike som kjørte på fra start. Frankrike skjøt godt på liggende skyting, mens Sverige bommet fælt og fikk runde. Dette åpnet opp for at Norge kan bli med i teten. Norge gikk ut som nummer to, halvminuttet bak Frankrike. Stående skyting ble tøff for Frankrike, som fikk tre bom. Men likevel gikk de først ut. Knotten gikk raskere og raskere på siste runden. Ved veksling var Norge tjueto sekunder bak.

– Det var tøft, og skikkelig ekkelt i nedoverbakkene og flatene. Det var isete, sier Knotten til TV2.

Ingrid Landmark Tandrevold åpnet kontrollert og holdt samme fart som Frankrike, som lå tjue sekunder foran. Både Norge og Frankrike skjøt fullt på liggende, og det skilte omtrent halvminuttet ut fra standplass. Sverige gikk ut like bak Tandrevold. På stående skyting bommer franskkvinnen tre ganger, og Norge havnet tolv sekunder bak. Frankrike var det ikke å gjøre noe med, de tok førsteplassen. Norge ble nummer to, like bak. Sverige tok den siste pallplassen. 

Topp 3, stafett kvinner
1. Frankrike, (0+12), 1:12:42,5
2. Norge, (0+10), +9,3
3. Sverige (1+8), +33,5
Fullstendige resultater 

FAKTA: Verdenscup skiskyting
Hvem: Uttatte eliteløpere. Norges tropp
Hva: Fjerde runde i verdenscupen skiskyting
Hvor: Oberhof, Tyskland
Når: 4. til 7. januar, 2024

Les også: Slik blir verdenscupen i skiskyting 2023/24

Program
Torsdag 4. januar
14:20: Sprint 10km, menn 
Startlister og detaljer

Fredag 5. januar
11.20 Sprint 10km, menn 
14:25: Sprint 7.5km, kvinner
Startlister og detaljer

Lørdag 6. januar
12:25: Jaktstart 12.5km, menn 
14:40: Jaktstart 10km, kvinner
Startlister og detaljer

Søndag 7. januar
11:30: Stafett 4×7.5km, menn 
14:25: Stafett 4x6km, kvinner
Startlister og detaljer

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    God tråkkteknikk starter på sykkelen. Denne økta bruker strukturerte frekvens-drag til å forbedre arbeidsøkonomien og utvikle jevn kraft.
    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026