Fra sjef for skiskyting til assisterende sjef i friidrett

av Kjell-Erik Kristiansen • 25.06.2026
Han gikk av som sportssjef for det norske skiskytterlandslaget etter 16 år i vår. Nå dukker han opp i nesten samme rolle for friidrettsforbundet. Men ”bare” som assisterende sportssjef.

Han gikk av som sportssjef for det norske skiskytterlandslaget etter 16 år i vår. Nå dukker han opp i nesten samme rolle for friidrettsforbundet. Men ”bare” som assisterende sportssjef.

Per Arne Botnan holder seg til en arbeidsgiver på Ullevål stadion. Men nå blir han assisterende til tidenes første kvinnelige sportssjef i Norges Friidrettsforbund.
De har nemlig ansatt Hanne Lyngtad som ny sportssjef med Botnan som assisterende.
Dermed går den rutinerte lederen fra navn som Sturla Holm Lægreid, Johannes Dale-Skjevdal, Vetle Sjåstad Christiansen, Ingrid Landmark Tandrevold og andre til Karsten Warholm, Henriette Jæger og Jacob Ingebrigtsen.
Det nye teamet tar over etter Erlend Slokvik, som ikke fikk fornyet sin kontrakt til tross for ramaskrik blant de aktive. Lyngstad og Botnan starter på jobben den 1.september.

– Hanne og Per Arne utfyller hverandre på en god måte, og representerer sammen en solid kombinasjon av friidrettsfaglig kompetanse, toppidrettserfaring og strategisk forståelse, sier Ronny Nilsen, generalsekretær i NFIF, i en pressemelding.
– Vi er svært glade for å få på plass dette teamet. Hanne og Per Arne utfyller hverandre på en god måte, og representerer sammen en solid kombinasjon av friidrettsfaglig kompetanse, toppidrettserfaring, lederskap og strategisk forståelse, sier Nilsen videre.

Hanne Lyngstad har selv friidrettsbakgrunn med blant annet åtte NM-gull og norsk rekord på 3000 meter hinder. Hun har de siste årene hatt sentrale roller i Norges Friidrettsforbund som styremedlem, visepresident og leder av toppidretts- og utviklingsutvalget. Hun har også vikariert som assisterende sportssjef i forbundet fra 15. februar i år.
Under Botnans 16 år som sportssjef for landslaget i skiskyting har Norge vært svært sukessrike. Det nye lederteamet har tilsammen vært med på 180 medaljer i VM og OL og 1000 pallplasser i verdenscupen.

– Per Arne tilfører erfaring fra et svært profesjonelt toppidrettsmiljø. Han har gjennom mange år vært med på å bygge prestasjonskultur, utvikle sterke team og legge til rette for resultater på aller høyeste nivå. Denne kompetansen er verdifull for norsk friidrett. Sammen får vi et lederteam med komplementær erfaring og kompetanse som vil styrke det sportslige arbeidet i organisasjonen, avslutter Ronny Nilsen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Trønderen fant formen for sent – vraket till VM

    Han satset mot VM i Italia, men trønderen kom ikke med i den norske VM-troppen. Derimot dominerte han i O-festivalen på ”hjemmebane” i helga. Det ga en plass på Norges lag til neste verdenscup i Tsjekkia i begynnelsen av august. Alle disse løpene ser du på langrenn.com.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.06.2026
  • Vraket og uten lag – nå gjør Strømsheim comeback mot verdenseliten

    av Ingeborg Scheve
    23.06.2026
  • Johaug i spissen for nytt privatlag – skal presse landslagsstjernene

    av Ingeborg Scheve
    23.06.2026
  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026