IBU bekrefter: Ny VM-medalje til Tarjei Bø
Nå kan den nypensjonerte skiskytterstjernen legge enda en VM-medalje til premiesamlingen. Det bekrefter IBU fredag.
Tarjei Bø kan ta sommerferie med en ny VM-medalje i premiesamlingen.
Nylig avviste sveitsiske høyesterett den dopingdømte skiskytteren Evgeny Ustyugov sin ankesak. Med det blir alle resultatene til den russiske utøveren fra 2010 til 2014 strøket.
Nå har Det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) bestemt at flere mesterskapsmedaljer omfordeles.
Se oversikt over alle omfordelingene lenger ned i saken
Les mer: Strippes for alle medaljer
I den sammenheng får Tarjei Bø en ny VM-bronse i premiesamlingen, fra fellesstarten i VM i Russland i 2011. Med det står 36-åringen, som la opp på verdenscupnivå i mars, med totalt tre gull og tre bronse fra mesterskapet det året.
Se også:
Tarjei Bø: – Det har vært på død og liv i 20 år
Kollektivt norsk opprykk
Etter at andre resultater også er omgjort, så er Norge vinner av både nasjonscupen og stafettcupen sesongen 2012/13.
– Vi er glade for endelig å kunne gi disse fortjente utøverne den anerkjennelsen de med rette fortjente gjennom sin dedikasjon, harde innsats og forpliktelse til fair play, sier IBU-president Olle Dahlin i en pressemelding.
Se også:
Overrasker alle: Nå gjør brødrene Bø comeback – sammen!
Fire nye OL-medaljer til Norge
Fra før er var det klart at Norge får OL-bronsen på stafett i Sotsji, samt at den franske skiskytterstjernen Martin Fourcade får nok et OL-gull, over 14 år på overtid
Russeren testet nemlig positivt for det anabole steroidet oxandrolone i 2013, noe han også anket.
Norge fikk dermed fire nye OL-medaljer da CAS avslo den første ankesaken til Evgeny Ustyugov. Den russiske skiskytteren er diskvalifisert fra alle konkurranser fra sommeren 2013 til våren 2014. Det betyr at Russland mister gullet fra skiskytterstafetten under OL i Sotsji i 2014.
Av den grunn rykket det norske laget som gikk inn til fjerdeplass på opp til bronse. På det laget gikk Johannes Thingnes Bø, Tarjei Bø, Emil Hegle Svendsen og Ole Einar Bjørndalen. Tysklands lag får gull og Østerrike får sølv.
Les mer: Russerne risikerer å miste to OL-gull og en bronse, Norge kan få nye medaljer
Slik blir omfordelingen:
- Fellesstartcupen 2009/2010 ny sammenlagtvinner: Christoph Sumann (AUT)
- Nasjonscupen menn 2011/2012 Ny vinner: FRANKRIKE
- Nasjonscupen menn 2012/2013 Ny vinner: NORGE
- Stafettcupen Menn sammenlagt 2012/2013 Ny vinner: NORGE
- Oppdaterte resultater, IBU skiskytter-VM 2011 (Khanty-Mansiysk):
Fellesstart menn:
– Ny sølvvinner: Lukas Hofer (ITA)
– Ny bronse-vinner: Tarjei Boe (NOR)
Stafett menn:
– Nye sølvvinnere: UKRAINA
– Nye bronsevinnere: NORGE










