Lanserer ny gratis strømmetjeneste for sport

av Ingeborg Scheve • 06.02.2024
Denne uka er den nye digitale strømmetjenesten Eurovision Sport formelt på nett, der fans har gratis tilgang til direktesendinger fra en rekke idretter, inkludert ski og skiskyting.

Denne uka er den nye digitale strømmetjenesten Eurovision Sport formelt på nett, der fans har gratis tilgang til direktesendinger fra en rekke idretter, inkludert ski og skiskyting.

Den europeiske kringkastingsunionen (EBU) har lansert en ny strømmetjeneste for sport: Eurovision Sport. Der sendes blant annet skiskyting fra IBU-Cupen og juniornivå, og en rekke andre idretter som ikke dekkes gjennom andre rettighetshavere.

Se fakta om EBU og den nye strømmetjenesten nederst i saken

Eurovision Sport har riktignok vært på lufta siden slutten av fjoråret, men er altså formelt lansert denne uka. På Eurovision Sport legger EBU ut direktesendinger fra en rekke idretter med hjelp av sin tekniske partner og de ulike særforbundene som bidrar til å lage innholdet. 

– Formålet med den nye strømmetjenesten er å dekke det vi kaller det «svarte» markedet, og gjøre sport tilgjengelig for allmennheten, og på den måten bidra til å demokratisere idretten, sier prosjektleder for den nye strømmetjenesten Jean Baptiste Casta til Langrenn.com. 

Alt du gjør for å få tilgang til innholdet, er å etablere en brukerkonto på strømmetjenesten. 

Sendingene har i utgangspunktet engelsk kommentering, men EBU jobber nå med muligheter for å ta i bruk kunstig intelligens for å legge på teksting og dubbing.  

Slik er det mulig
Det er kollektive forhandlinger som gjør Eurovision Sport mulig. 

– EBU har forhandlet fram avtaler om medierettigheter med de ulike internasjonale særforbundene, og forvalter rettighetene til innhold som ingen andre har kjøpt. For eksempel har vi rettigheter til alt av friidrett fra 2024 til 2029, FIFA Women’s World Cup, og en rekke andre store og mindre idretter, sier Casta, og legger til: 

– Det er også på grunn av disse kollektive forhandlingene at a NRK nå har rettighetene til OL fra og med 2026 og gjennom 2032. 

Les mer: OL tilbake på NRK fra 2026

Alltid allment tilgjengelig
Noen av sendingene på strømmeplattformen Eurovision Sport vil være utilgjengelige i enkelte markeder. Men i de tilfellene vil nasjonale kanaler sende det. 

– Vi gjør alt innhold tilgjengelig på strømmeplattformen, men blokkerer sendingene der noen av medlemmene sender innholdet på sine kanaler. Så hvis NRK velger å sende fra for eksempel IBU-Cupen i skiskyting, vil sendingene derifra være geoblokkert i Norge, men vi sender folk videre til NRK. På den måten er ikke fansene prisgitt sine nasjonale kringkastere for å ha tilgang til å se konkurranser de er interesserte i. 

Casta forklarer at strømmetjenesten foreløpig finansieres av midler fra EBU, men at de på sikt ser på muligheter for inntekter til tjenesten via kilder som reklame og sponsing. 

Trygt, likestilt, uten vold og for alle
EBU er opptatt av at den nye strømmetjenesten skal være et trygt sted for både barn og voksne, at den skal være kjønnsnøytral og antirasistisk. Det reflekteres på flere nivåer, både i fargevalg, logoer og innhold. 

– Noe som er viktig for oss, er at vi skal vise mangfold og være kjønnsnøytrale. Det skal være større innslag av kvinneidrett enn det som er vanlig i kommersielle kanaler, og vi tar avstand fra aggresjon og vold, sier Casta, og fortsetter: 

– Det skal være et trygt sted for alle, og foreldre skal vite at dersom de lar barna se på sendingene vil de ikke få servert aggressivt og snuskete innhold. Vi vil for eksempel ikke sende idretter som MMA (Mixed Martial Arts, journ.anm.)

Dette er EBU og Eurovision Sport
Den europeiske kringkastingsunionen (EBU) er en organisasjon sammenslutning av nasjonale TV- og radioselskaper. Det er per nå 68 medlemmer i EBU, og totalt 112 ulike kringkastingsorganisasjoner fra 54 land fra Europa, Nord-Afrika og Midt-Østen. 

Eurovision Sport er en ny, digital strømmetjeneste som gir fans i dekningsområdene til EBUs medlemmer tilgang til direktesendinger fra en rekke idretter: Vannidretter, friidrett og løping, turn og relaterte idretter, ski, skiskyting og e-sport. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026

FlerE artikler

  • Klæbo investerer: Får inn 100 millioner

    Skistjernen gjør som flere andre idrettsprofiler – investerer stort i norsk selskap.
    av Langrenn.com
    13.04.2026
  • Topp verdensnivå på juniorklassene i Norgescupen 2025/2026

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Valnes signerer for 4. divisjonslag etter trøblete sesong

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Superveteranen røper planen: – 80 prosent sikker

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Langløper knuser verdenscupstjernene

    av Langrenn.com
    12.04.2026