Legger opp som skiskytter, bare 23 år gammel

av Ingeborg Scheve • 26.03.2026
22.12.2024, Obertilliach, Austria (AUT): Roman Rees (GER), Mathieu Garcia (FRA), David Elias (CZE), Lukas Haslinger (AUT), Isak Frey (NOR), (l-r) - IBU Cup Biathlon, single mixed relay, Obertilliach (AUT).
Har tatt mesterskapsmedaljer med OL-stjerner, og slått profiler som Isak Frey. Men når helga er over, er han ferdig.

Har tatt mesterskapsmedaljer med OL-stjerner, og slått profiler som Isak Frey. Men når helga er over, er han ferdig.

Den franske skiskytteren var en av de største stjernene som junior. Nå legger han opp, bare to år etter overgangen til senior. 

Mathieu Garcia står blant annet med tre medaljer fra ungdoms-OL i 2020, inkludert gull på single mixed stafetten sammen med Jeanne Richard. I samme mesterskap slo han den norske skiskytterstjernen Isak Frey på både normaldistansen og sprinten. 

Året etter tok Garcia også sølv i junior-VM 2021, og deretter steget til IBU-Cupen i 2024. 

Der har han flere topp-20 plasseringer, og en andreplass i single mixed stafett sammen med Camille Bened som tok OL-gull i vinter. 

Se også: Om fire dager er det over

Mistet trua på drømmen 

Åtte år etter debuten setter franskmannen strek.

– Den siste tida har jeg revurdert drømmen og målet om å bli en av verdens beste skiskyttere. Jeg klarte å bli det som junior, men jeg innser at utviklingen min de siste åra har ikke vært god nok. Det er derfor jeg har bestemt meg for å legge opp, sier Garcia i et gripende video-innlegg på sosiale medier.

Nå henger 23-åringen opp skiskytterbørsa for godt. Og han sier det føles riktig. 

– Jeg føler virkelig at jeg har gjort alt jeg kunne for å lykkes, og jeg har snudd hver stein. Det gikk ikke, men den ungen som ble nest sist i sine første skiskytterrenn ville vært stolt av hvor langt det holdt. Og det er nok til at jeg kan gi meg med et lett hjerte, helt enkelt, sier Garcia. 

Denne helga tar Mathieu Garcia på seg startnummer med børsa på ryggen for siste gang. Da er det nasjonale mesterskap o Prémanon, samme sted som det hele startet for seks år siden. 

Se også: Legger opp etter ti år på elitenivå

View this post on Instagram

A post shared by Mathieu Garcia 🇨🇵 (@mathieu_grc)

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Dødsfall ryster skiskyttermiljøet: OL-deltaker (27) er død

    by langrenn.com
    21.03.2026

FlerE artikler

  • – Skiskytingens svar på Pep Guardiola

    Tidligere OL-vinner hyller Siegfried Mazet som arkitekten bak Johannes Thingnes Bøs suksess – mener evnen til å håndtere stjerner blir avgjørende når han nå skal rydde opp hos erkerivalen.
    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • Flere OL-stjerner trekker seg fra helgas NM

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • – OL var en gedigen skuffelse: Åpner for å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • Norsk stjerneskudd vurderer å konkurrere for Sverige

    av Ingeborg Scheve
    07.04.2026
  • Slik gikk det i Norgescupen totalt

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.04.2026