Skiskytterstjernen klar for sitt første Tour de France

av Ingeborg Scheve • 02.07.2024
Johannes Thingnes Bø og Johannes Høsflot Klæbo er begge med i det norske sykkellaget Uno-X, og nå er skiskytterstjernen klar for sitt første møte med Tour de France.

Johannes Thingnes Bø og Johannes Høsflot Klæbo er begge med i det norske sykkellaget Uno-X, og nå er skiskytterstjernen klar for sitt første møte med Tour de France.

Både Johannes Thingnes Bø og Johannes Høsflot Klæbo er opptatt av Tour de France og sykkelsport.

Begge har Uno-X som sine personlige sponsorer, begge bruker sykkel som en del av barmarkstreningen, og begge de to Johannes’ene har blitt sett i lagets sykkeldrakter ved flere anledninger. 

I år får også skiskytterkongen oppleve Touren live for første gang. 

– Snart klar for Tour de France med Uno-X. Gleder meg til å se Touren live for første gang i år. Og Tadej Pogacar: Hva synes du om min Colnago (sykkel)?, skriver Bø på sin Instagram-konto.

Saken fortsetter under

Johannes Thingnes Bø - TDF UnoX - Privat
Johannes Thingnes Bø klar for Tour de France og UnoX, med sin Colnago-sykkel. Foto: Instagram/ Privat

Viktig ressurs for Klæbo
For Klæbo er sykkellaget ikke bare hans største sponsor, men for 27-åringen er også tilgangen til sykkellagets ekspertise viktig, og han har deltatt på samlinger sammen med laget. 

– Vi har mye felles, blant annet at vi er opptatt av innovasjon og utvikling, både i forhold til fysisk trening, ernæring og mental trening, sa Johannes Høsflot Klæbo da han gikk inn i samarbeidet med det norske energiselskapet. 

Les mer: Har aldri har tjent så mye som i år

– Det kan være kompetanse innen høydetrening, mental utvikling, forberedelser og mye mer. Men det er også spennende å være en del av et proffmiljø utenfor skiidretten.

Les også: Derfor er Norge så gode

Klart for første klatreetappe
I dag venter fjerde etappe i årets Tour de France. Den er på 138 kilometer og går fra Pinerolo i Italia til Valloire i Frankrike. Det er tourens første fjelletappe, med tre store fjell inkludert Col du Galibier på 2642 meter over havet. Det beryktede passet kommer etter 120.7 kilometer. 

Det norske profflaget sitter nå på både den grønne poengtrøya og den prikkede klatretrøya. Det er 28 år gamle Jonas Abrahamsen som har dem begge, og det har han hatt helt siden Tour de France startet på lørdag. I går ble det enda flere trøyepoeng til Abrahamsen, men laget fikk målgangen spolert av massevelt. 

Les mer: Dramatisk massevelt spolerte for Uno-X

FAKTA: TOUR DE FRANCE 2024
Tour de France arrangeres i år for 111. gang, og kjøres fra 29. juni til 21. juli. Starten går i Firenze i Italia, og siste etappe har målgang i Nice. Det er første gang i rittets historie at målgang på siste etappe IKKE er i Paris.

Uno-X
201 Magnus Cort, Danmark
202 Jonas Abrahamsen
203 Odd Christian Eiking
204 Tobias Halland Johannessen
205 Alexander Kristoff
206 Johannes Kulset
207 Rasmus Tiller
208 Søren Wærenskjold

FAKTA: Tour de France 2024
Når:
 29. juni til 21. juli
Hvem: UCI World Tour og profflag, 22 lag med åtte ryttere hver
Hva: Etapperitt over 21 etapper på 24 dager 
Hvor: Hovedsakelig i Frankrike, men har ofte innslag av etapper i andre land. I år starter herrenes Tour de France i Firenze i Italia
Etablert: 1903
Eier: ASO
Hjemmesider: www.letour.fr

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • Justine Braisaz-Bouchet (FRA) - IBU World Cup Biathlon, pursuit women, Annecy-Le Grand Bornand (FRA).
    1

    OL-stjernen bryter tausheten: – Jeg står igjen med ingenting

    by Ingeborg Scheve
    18.06.2026
  • Sophie Chauveau (FRA) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oslo (NOR).
    1

    Europamesteren bevisstløs etter skrekkulykke – ute på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    21.06.2026

FlerE artikler

  • Holder Norge for favorittrykket i VM-stafetten? Live 15:30

    I Genova er nok sjansene for å slå England større enn i Miami. Men kan det norske sprintstafettlaget stå imot favorittrykket når sprint-VM avsluttes i Genova? Se spenningen direkte her på langrenn.com fra kl 15:30.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • Tung sommer for svensk medaljevinner fra OL 2026

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • VM-bronse etter fotofinish

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.07.2026
  • Ukraina protesterer til IOK – russiske skiskyttere ikke velkomne

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.07.2026
  • Live TV her 12:50 – superparet jager nye VM-gull

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.07.2026