Desperat innsats for å redde NM, frakter snø fra fjellet

av Ingeborg Scheve • 25.03.2025
Kjemper mot naturkreftene, jobber på spreng for å finne løsninger for NM, som starter med sprint på fredag.

Kjemper mot naturkreftene, jobber på spreng for å finne løsninger for NM, som starter med sprint på fredag.

Mildvær, vind og regn skaper utfordringer for NM skiskyting 2025. Nå frakter arrangøren snø fra fjellet for å sikre helgas mesterskap på Stiklestad. 

– Vi erkjenner at dette ikke er en optimal løsning, og vi forstår at det ikke er ideelt å transportere snø for å arrangere NM. Vi tar miljøutfordringen på det største alvor, og vi har lenge jobbet med hvordan vi kan redusere miljøbelastningen vår. Derfor er dette ekstra vanskelig. Nå må vi bruke erfaringene fra dette mesterskapet til å se på hele prosessen rundt snø på våre arrangementer, sier generalsekretær i Norges Skiskytterforbund Morten Djupvik i en pressemelding.

Se også:
Johannes Thingnes Bø: – Skal legge meg på sofaen og bli feit

Bekymret for klimaendringer

Generalsekretæren påpeker at situasjonen på Stiklestad representerer nok en tankevekker rundt miljøutfordringene som skisporten står overfor. 

– Det er en vanskelig balansegang for oss. NM er en viktig arena for utøvere i ungdoms-, junior- og seniorklassene som har trent hele sesongen. NM bidrar både til inspirasjon og økt rekruttering. Mange har bestilt reise og opphold, og en avlysning ville fått store økonomiske konsekvenser. Vi har sett på flere løsninger, men for å gjennomføre arrangementet og ivareta deltakerne, mener vi at dette er beste alternativet, sier Djupvik.

Se også: Norsk klimagjennombrudd etter hemmelig testing under VM i Trondheim

Leter etter løsninger

Norges Skiskytterforbund og arrangørene i Stiklestad IL jobber nå iherdig med å finne gode løsninger for NM, som starter med første øvelse fredag.

De siste ukene er både befaringer og jevnlige møter avholdt. Prognosene fra Meteorologisk Institutt var lenge relativt lovende, men høye temperaturer kombinert med vind og regn har tæret på snøen på stadion. I tillegg har arrangøren hatt utfordringer knyttet til snølagring. 

– Nå blir vi nødt til å frakte snø fra fjellet for å sikre forholdene. Vi gjør løpende vurderinger for å skape best mulig forhold for arrangementet. Det er ikke utelukket å gjøre endringer underveis, men vi jobber selvsagt for å beholde programmet slik det er planlagt nå, forteller arrangementskonsulent i Norges Skiskytterforbund, Tobias Lund.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren legger opp på direkten

    by Ingeborg Scheve
    21.02.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Alvorlig brudd i ryggen – fikk dramatiske konsekvenser

    Paragliderulykken i fjor høst kunne ha satt en stopper for det franske langrennshåpet. 26-åringen fikk et alvorlig brudd i ryggen og det så ikke lyst ut. Men hun nekter å gi opp drømmen om VM 2027. Nå må hun lære seg bevegelsene på en annen måte.
    av Mattis Basille/Leandro Lutz
    07.09.2026
  • OL-stjernen knuser langløpsproffene

    av Langrenn.com
    07.09.2026
  • Mistet toppjobben i Madshus – rett til topps i helt ny bransje

    av Langrenn.com
    07.09.2026
  • OL-legenden fant kjærligheten på Instagram: – Føler meg som verdens heldigste

    av Ingeborg Scheve
    06.09.2026
  • Nydalen lurte Heming på to NM-gull i stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.09.2026