Tar NM-gull etter vill opphenting: – Jeg trodde ikke hun skulle klare det

av Ingeborg Scheve • 28.03.2025
Maren Kirkeeide (NOR) - IBU World Championships Biathlon, mass women,
Ekspertene måper over sisterunden til Norges nye skiskytterprinsesse. Selv trodde 22-åringen at hun gikk for bronse.

Ekspertene måper over sisterunden til Norges nye skiskytterprinsesse. Selv trodde 22-åringen at hun gikk for bronse.

NM skiskyting 2025 resultater: Maren Hjelmeset Kirkeeide fikk en seig start på NM-sprinten med en bom på første skyting, men mer enn gjorde opp for det med en sisterunde det luktet svidd av. 

Ut fra siste skyting lå hun 23 sekunder bak Hanna Børve. Men derifra til mål hentet hun inn et halvt minutt på konkurrenten fra Kvam, og tar NM-gullet med sju sekunders margin. 

Forvirret etter målgang

Selv visste ikke Kirkeeide at det var gullet hun gikk for. 

– Ja, jeg ble sekundert mot tredjeplassen, at jeg var fem sekunder bak. Så fikk jeg beskjed om at jeg var sju sekunder bak, og da trodde jeg fortsatt det handlet om tredjeplassen. Så jeg skjønte egentlig ikke da jeg kom i mål, hva det var jeg kom i mål til, sier Kirkeeide til NRK, og fortsetter:

– Noen snakket om toppen, men jeg skjønte ikke hva det var toppen av. Så jeg var litt forvirret. Men jeg gikk det jeg hadde.

Verdens beste sisterunde-løper

Både kommentatorveteranen Ola Lunde og NRKs ekspertkommentator Marte Olsbu Røiseland er fulle av beundring for Norges nye skiskytterprinsesse. 

– Det er helt vanvittig. For en sisterunde, sier Røiseland idet Kirkeeide går i mål til NM-gull. 

– Hun leverte nok en gang. Jeg trodde ikke hun skulle klare det. Men vi så de enorme klyvene hun hadde der, sier Lunde, som omtaler skiskyttertalentet fra Stryn som «en av verdens beste sisterunde-løpere».

Karoline Erdal fra Førde IL tok bronse, 12.9 sekunder bak Kirkeeide. 

NM skiskyting 2025 resultater

Topp 3 kvinner, 7.5km sprint
1. Maren Hjelmeset Kirkeeide, Markane IL, (1+0), 18:43.4
2. Hanna Børve, Kvam IL/Team Havland, (0+0), +0:07.0
3. Karoline Erdal, Førde IL, (1+0), +0:12.9

Fullstendige resultater

Sprinten var første øvelse under NM skiskyting 2025. Lørdag fortsetter mesterskapet på Stiklestad med fellesstarter for alle klasser, samt Norgescupfinale for alle juniorklasser. Søndag avslutter årets NM med stafetter for kvinner og menn. 

Alt om NM skiskyting 2025 finner du HER

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Bryter med landslaget: – Jeg er svært misfornøyd

    by Ingeborg Scheve
    17.06.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • SYKKELTRENING: Frekvens og teknikkøkt – jevnere tråkk, sterkere motor

    God tråkkteknikk starter på sykkelen. Denne økta bruker strukturerte frekvens-drag til å forbedre arbeidsøkonomien og utvikle jevn kraft.
    av Leandro Lutz/ProXCskiing.com
    23.06.2026
  • Norsk topplag henter inn svensk langrennsprofil – bytter ut hele laget

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • Ny bråstopp for skiskytterstjernen: – Jeg er drittlei!

    av Langrenn.com
    22.06.2026
  • To uker etter sjokkexiten: Dukker opp i ny toppjobb hos omstridt konkurrent

    av Ingeborg Scheve
    22.06.2026
  • 50-årig trebarnsmor slår eliten, nå møter hun gutta

    av Kjell-Erik Kristiansen
    22.06.2026