Tar sitt 21. VM-gull, men ikke han som er dagens snakkis
På første individuelle øvelse i sitt siste VM i skiskyting tar Johannes Thingnes Bø sitt 21. gull i VM i skiskyting. Han går med det forbi Ole Einar Bjørndalen, som tok 20 VM-gull i løpet av sin karriere.
Feilfri og lynrask på liggende og ditto på stående, da kan ingen slå stryningen. Thingnes Bø vinner med nesten et halvt minutts margin.
Dagens snakkis
Dagens snakkis er imidlertid Campbell Wright. Den 22 år gamle amerikaneren går styggfort, skyter feilfritt og tar karrierens første VM-medalje. Det er det få som hadde forestilt seg før dagens sprint.
Til nå har Wright aldri vært på pallen internasjonalt på seniornivå. Med unntak av fjerdeplass på sprinten under verdenscupåpningen i Kontiolahti i starten av desember, har han heller ikke vært blant de topp fem. Men så kliner 22-åringen altså til med sølv på første øvelse i årets VM i skiskyting.
Franske Quintin Fillon Maillet tar bronse.
Men fyttikatta for en kamp de etablerte får fra de to norske rekruttkanonene Vebjørn Sørum og Martin Uldal.
Saken fortsetter under

Gutta det lukter svidd av
Martin Uldal henter ut alt av reservetanken på siste runde og krysser målstreken til en topp-5 plassering. 23-åringen fra rekruttlandslaget ender til slutt på sjetteplass. For til tross for to bom, går rekruttlandslagskollegaen Vebjørn Sørum inn til fjerdeplass etter en sisterunde det lukter svidd av.
Endre Strømsheim, som har slitt med formen i ukevis etter en virusinfeksjon før jul, er tilbake i slag. 26-åringen leverer en bunnsolid sprint og går inn til sjuendeplass, til tross for to bom.
Tittelforsvarer fra VM i skiskyting 2024 Sturla Holm Lægreid var avhengig av to fulle hus for å forsvare gullet. Men 27-åringen skyter bort gullet på stående og blir nummer ni.
Tarjei Bø blir nummer ti, også han med en bom.
VM i skiskyting resultater
Topp 3 menn, sprint 10km
1. Johannes Thingnes Bø, Norge, (0+0), 21:56.8
2. Campbell Wright, USA, (0+0), 27.7
3. Quintin Fillon Maillet, Frankrike, (1+0), 37.0
—
4. Vebjørn Sørum, Norge, (1+1), +45.2
6. Martin Uldal, Norge, (0+1), +54.7
7. Endre Strømsheim, Norge, (1+1). +56.7
8. Sturla Holm Lægreid, Norge, (0+1), +57.3
10. Tarjei Bø, Norge, (1+0), +1:02.0
FAKTA: VM i skiskyting 2025
Hvem: Uttatte eliteløpere
Dette er Norges tropp
Hva: Verdensmesterskap i skiskyting
Hvor: Lenzerheide, Sveits
Når: 12. til 23. februar, 2025
TV: NRK og TV2 deler rettighetene, der TV2 sender fra 12. til 16. februar, og NRK fra 18. til 23. februar.