Tiril Eckhoffs karrierekavalkade

av Ingeborg Scheve • 27.05.2023
Tårene trillet da Tiril Eckhoff (33) la opp etter sesongen 2022/23. Se de beste videoklippene fra skiskytterstjernens enorme karriere.

Tårene trillet da Tiril Eckhoff (33) la opp etter sesongen 2022/23. Se de beste videoklippene fra skiskytterstjernens enorme karriere.

Tårene, latteren og smilene var på mange måter varemerket til Tiril Eckhoff: Den populære skiskytteren fra IF Fossum er et følelsesmenneske som åpenhjertig slipper både fans og kameraer inn i sitt liv. 

Se videokavalkaden med høydepunkter og nedturer fra Eckhoffs karriere nederst i saken 

Uka før verdenscupfinalen på hjemmebane i Holmenkollen i mars kunngjorde en emosjonell Tiril Eckhoff at hun legger opp skiskytterkarrieren. Da hadde hun ikke gått et eneste renn siden hun vant jaktstarten under verdenscupavslutningen på samme sted året før. 

Saken fortsetter under

Marte Olsbu Røiseland og Tiril Eckhoff ble hedret med egne T-skjorter på sin siste opptreden i Holmenkollen i mars.

Gikk på en smell
Eckhoff har slitt med sjukdom og motgang helt siden siste del av OL-sesongen 2022. Men så sent som i forkant av årets VM i Oberhof i februar antydet flere eksperter at de forventet et comeback. Slik gikk det altså ikke. Hun hadde gått på en real smell. 

– Jeg krasjlandet og fikk smake på livet, rett og slett. Som toppidrettsutøver er du så vant med å pushe, trene og klare alt så lenge du trener mest. Men jeg fant ut at jeg er veldig menneskelig. Og fikk meg en skikkelig knekk, sa Eckhoff til TV2 i september. 

Les også: Tiril Eckhoff har gått på en smell

Saken fortsetter under

Tiril Kampenhaug Eckhoff

Enorm karriere
33-åringen rakk imidlertid en hel del i løpet av sine 12 år på verdenscupen: Tiril Eckhoff har ti OL-medaljer fra tre ulike vinterleker (Sotsji 2014, PyeongChang 2018 og Beijing 2022). Hun har 15 VM-medaljer, derav ti gull, fra fem ulike VM (Kontiolahti 2015, Oslo 2016, Östersund 2019, Antholz 2020 og Pokljuka 2021). 

Bærumsjenta vant også verdenscupen sammenlagt en gang (2020/2021) og har i tillegg tre små krystallkuler i premieskapet, samt 65 pallplasser i verdenscupen, inkludert 29 individuelle seiere. 

Eckhoff tok sin 29. verdenscupseier da hun vant jaktstarten i Holmenkollen 19. mars 2022. Hun gikk dermed forbi Tora Berger og ble mestvinnende norske kvinne i verdenscupen i skiskyting. Samme dag ble hun tildelt Holmenkollmedaljen, av Kong Harald.

Her ser du videohøydepunktene fra karrieren til Tiril Eckhoff

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren legger opp på direkten

    by Ingeborg Scheve
    21.02.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Alvorlig brudd i ryggen – fikk dramatiske konsekvenser

    Paragliderulykken i fjor høst kunne ha satt en stopper for det franske langrennshåpet. 26-åringen fikk et alvorlig brudd i ryggen og det så ikke lyst ut. Men hun nekter å gi opp drømmen om VM 2027. Nå må hun lære seg bevegelsene på en annen måte.
    av Mattis Basille/Leandro Lutz
    07.09.2026
  • OL-stjernen knuser langløpsproffene

    av Langrenn.com
    07.09.2026
  • Mistet toppjobben i Madshus – rett til topps i helt ny bransje

    av Langrenn.com
    07.09.2026
  • OL-legenden fant kjærligheten på Instagram: – Føler meg som verdens heldigste

    av Ingeborg Scheve
    06.09.2026
  • Nydalen lurte Heming på to NM-gull i stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    06.09.2026