Tiril Eckhoff legger opp

av Ingeborg Scheve • 15.03.2023
En av Norges aller mest populære idrettsutøvere, og den mestvinnende norske kvinnelige skiskytteren har valgt å legge ski og børse på hylla.

En av Norges aller mest populære idrettsutøvere, og den mestvinnende norske kvinnelige skiskytteren har valgt å legge ski og børse på hylla.

Tiril Kampenhaug Eckhoff legger opp som skiskytter på verdenscupnivå. Det bekrefter Norges Skiskytterforbund onsdag kveld.  

– Skiskyting har vært livet mitt nesten så lenge jeg kan huske, og det er rart å se for seg et liv uten. Det siste året har jeg jo stått litt på sidelinjen, så det føles i grunnen som en naturlig overgang til steget jeg nå har tatt, og beslutningen om å legge opp. Det er rart og litt trist, men også ganske deilig, sier Tiril Eckhoff i en pressemelding onsdag kveld.

Gikk på en smell
Så sent som i forkant av årets VM i Oberhof i februar antydet flere eksperter at de forventet et comeback fra 32-åringen. Slik gikk det altså ikke. 

Eckhoff har slitt med sjukdom, motivasjon helt siden siste del av OL-sesongen 2022. 

Siden i sommer har hun derfor ikke deltatt på samlinger med landslaget, eller vært med på noen konkurranser siden. 

– Jeg krasjlandet og fikk smake på livet, rett og slett. Som toppidrettsutøver er du så vant med å pushe, trene og klare alt så lenge du trener mest. Men jeg fant ut at jeg er veldig menneskelig. Og fikk meg en skikkelig knekk, sa Eckhoff til TV2 i september. 

Les også: Tiril Eckhoff har gått på en smell

– Det har vært et krevende år og ganske rart for meg å ikke være med på reiser, konkurranser og samlinger. Samtidig har det vært helt naturlig også, gitt at jeg har vært i den situasjonen jeg har vært i hvor jeg har trengt å koble av. Jeg har fått god oppfølging av både trenere og støtteapparat og beholdt kontakten med lagvenninner, så det har vært en veldig fin greie, sier Eckhoff.

Begynte i etter OL 2022
Eckhoff har slitt siden hun fikk Covid på senvinteren. Blant annet har hun hatt problemer med å sove. I perioder var søvnproblemene så påtrengende at hun måtte bruke sovetabletter for å I sommer nådde hun bunnpunktet, og var en hårsbredd fra å legge opp. Det til tross for at fasaden utad i sosiale medier antydet noe helt annet. 

Nå har Eckhoff imidlertid klart å finne tilbake til motivasjonen, treningsiveren og livsgleden. Det takker hun sine nærmeste for, hele det sportslige og medisinske støtteapparatet, og ikke minst kjæresten Ånund Lid Byggland. 

– Han har vært snill. Omsorgsfull. Han er god, altså. Han er genial! sier Eckhoff. 

Les også: Tiril Eckhoff var en hårsbredd fra å legge opp

Merittert
Tiril Kampenhaug Eckhoff debuterte i verdenscupen i 2010/11-sesongen på hjemmebane i Oslo i mars 2011.

 Bærumsjenta har vunnet verdenscupen sammenlagt i 2020/2021 og hele ti VM-gull og ti OL-medaljer fra tre ulike vinterleker (Sotsji 2014, PyeongChang 2018 og Beijing 2022), og 15 VM-medaljer fra fem ulike VM (Kontiolahti 2015, Oslo 2016, Östersund 2019, Antholz 2020 og Pokljuka 2021). 

Dessuten har Eckhoff 29 enkeltseiere i verdenscupen på CV’en. 

Hun tok sin 29. verdenscupseier da hun vant jaktstarten i Holmenkollen 19. mars 2022. Hun gikk dermed forbi Tora Berger og ble mestvinnende norske kvinne i verdenscupen i skiskyting. Samme dag ble hun tildelt Holmenkollmedaljen, av Kong Harald.

Etterlater tomrom
– Tirils valg om å avslutte en fantastisk karriere er noe vi selvfølgelig er veldig lei oss for. Hun har vært en herlig humørspreder, en ekstremt rask skiløper og suksessrik skiskytter, en lojal lagvenninne og et ikon for skiskyting verden over. Skiskytter-sirkuset mister en legendarisk utøver og et flott forbilde, som har bidratt til enormt mye spenning for publikum. Vi ønsker Tiril alt godt for veien videre, og håper hun vil ha en rolle innenfor skiskyting også i fremtiden, sier generalsekretær i Norges Skiskytterforbund Morten Djupvik.

Selv er skiskytterstjernen usikker på hva fremtiden bringer, men er optimistisk.

– Nå starter jo det nye livet. Jeg vil gjerne bruke litt tid på å finne ut av hva jeg skal bli når jeg blir stor, og jeg har lyst til å studere. Akkurat hva, vet jeg ikke ennå. Det skal bli godt å bruke litt tid og senke skuldrene skikkelig og bare nyte livet litt, sier Eckhoff.

Den 6. desember 2014 vant hun sin første verdenscupseier, da hun vant sprinten i Östersund. Den 5. mars 2016 ble Eckhoff verdensmester på sprinten i VM i Holmenkollen. Hun gikk også på det norske laget som tok gull i stafett. 

– Det er spesielt tre ting jeg vil trekke frem fra min karriere. Det første er VM i Holmenkollen 2016 – hele opplevelsen var fantastisk, og den lagfølelsen var enorm. Å få delta i et mesterskap på hjemmebane er noe jeg unner alle som driver med skiskyting! Å få oppleve tre forskjellige olympiske mesterskap er også noe jeg setter veldig høyt, i tillegg til å vinne medaljene selvsagt, sier Eckhoff.

Det siste hun trekker fram som ekstra spesielt er stemningen innad på laget og de relasjonene hun har skapt:

– Jentene, trenerne, gutta og alle i støtteapparatet har betydd utrolig mye for meg gjennom veldig mange år. De har vært min ekstra familie og jeg er så glad for alt vi har opplevd sammen, smiler Tiril Eckhoff.

På spørsmålet om hvorfor hun velger å sette punktum nå, er den meritterte skiskytteren tydelig:

– Etter mye sykdom og et tøft år så kjenner jeg på motivasjonen, og at den mangler rett og slett. Jeg har opplevd så mye, og føler vel at jeg ikke finner gnisten som trengs for å sette meg nye mål. Da blir det tungt å leve toppidrettslivet. Det er også veldig fint å kunne si at jeg legger opp her i Holmenkollen, det blir en fin avslutning, sier Eckhoff.

Tirsdag kunngjorde Marte Olsbu Røiseland at hun legger opp etter verdenscupavslutningen i Holmenkollen førstkommende helg. Det samme gjorde Tysklands skiskytterstjerne Denise Herrmann-Wick

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren legger opp på direkten

    by Ingeborg Scheve
    21.02.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026

FlerE artikler

  • Tre norske skiikoner på gjestelista til Kong Haralds gravferd

    Bare 11 idrettsprofiler er på lista over de som deltar i Kong Haralds gravferd. Tre av dem er skiløpere.
    av Langrenn.com
    08.09.2026
  • Ni måneder etter skrekkskaden: Én ting er annerledes

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Skiskytterstjernen har blitt mamma igjen: – Storebror bestemte navnet

    av Ingeborg Scheve
    08.09.2026
  • Ufrivillig pappapermisjon for svensk landslagsstjerne

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.09.2026
  • VM-dronninga må betale satsingen selv: – Vil ikke regne på hva det koster

    av Ingeborg Scheve
    07.09.2026