To sekunder fra seier i IBU-cupens fellesstart

av Kjell-Erik Kristiansen • 17.01.2026
Forrige helg var han blant de 20 beste i verdenscupen i Oberhof. Nå var den 24-årige rogalendingen bare en bedre spurt fra å vinne fellesstarten i IBU-cupen i slovakiske Bsrezno-Osrblie. Men det ble en sterk 2.plass, og Norge har også ledertrøya i IBU-cupen totalt.

Forrige helg var han blant de 20 beste i verdenscupen i Oberhof. Nå var den 24-årige rogalendingen bare en bedre spurt fra å vinne fellesstarten i IBU-cupen i slovakiske Bsrezno-Osrblie. Men det ble en sterk 2.plass, og Norge har også ledertrøya i IBU-cupen totalt.

Fellesstarten i Slovakien ble et spurtoppgjør mellom tre løpere. Den rutinerte franskmannen Antonin Guigonnat var sterkest i avslutningen etter en strafferunde.
Guigonnat var 2,2 sekunder foran Martin Nevland som skjøt serien 0+1+0+0. Dermed en bedre innsats enn på sprinten for Nevland, som altså har måttet ta steget ned på IBU-cupen etter forrige helgs debut i verdenscupen.
Han spurtet ned italieneren Christoph Pircher som til tross for to strafferunder bare var halvsekunet bak nordmannen.

Vetle Rype Paulsen fikk to strafferundee på tredje skyting, men med tre feilfrie skytinger ble han nummer 5. Det holder for totalledelse i IBU-cupen etter denne helgens renn i Slovakia.
Verdensmester Endre Strømsheim fikk endelig en framgang og skjøt bare en bom i første liggende. Det ble en 6.plass, hvilket er en framgang etter den elendige sesongen han har hatt hittil. Strømsheim var halvminuttet fra seieren.
Fredrik Vogt Vold gikk også inn blant de ti beste. En strafferunde og en 9.plass er klart godkjent.

I damenes fellesstart skjøt de norske seg bort. Guro Ytterhus som ble nummer 6 i sin debut i IBU-cupen dagen før var i ferd med å gjør ytterligere et toppløp. To feilfrie skytinger før det ble fullstendig sprekk og fire runder i tredje skyting.
Totalt ble det fem runder og en 23.plass for Rennebu-talentet. Det var likevel beste norske.
Karoline Erdal på 26.plass fikk hele 6 strafferunder.

Resultatene finner du her.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trues med direkte disk og utestengelser på flere måneder

    by Ingeborg Scheve
    26.10.2026
  • 1

    Supertalent truer med å legge opp

    by Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • Linn Gestblom of Sweden and Marthe Krakstad Johansen of Norway compete in the women's 4x6 km relay during the IBU World Cup on March 8, 2026 in Kontiolahti.
    1

    OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • 1

    Setter karrieren på pause – ute på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    12.03.2026
  • 1

    Norsk paradeseier i Stockholm: – Det beste jeg vet er å vinne foran svenskene

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2026

FlerE artikler

  • Kästle-sjefen om fremtiden til Madshus: – Noen måtte redde dem

    Madshus er solgt til utenlandske eiere – igjen. Nå er halve staben på Biri borte, og den nye toppsjefen selv er redd for å miste merkets egne stjerner.
    av Adéla Ročárková
    31.10.2026
  • Team Engcon — presentasjon av proffteamet foran Season XVIII

    av Leandro Lutz
    31.10.2026
  • KRONIKK: Russland tilbake i skiidretten – hvem bestemmer egentlig?

    av Audun Høisæther, styreleder i Skirasrota
    31.10.2026
  • Legger seg flat etter oppvaskmøte

    av Ingeborg Scheve
    30.10.2026
  • Varsler vill plan: Vil bli best i alt

    av Ingeborg Scheve
    30.10.2026