Topp 10 raskeste på standplass: Norsk supertalent nest best i verden

av Ingeborg Scheve • 13.10.2025
10.01.2025, Oberhof, Germany (GER): Martin Uldal (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint men, Oberhof (GER).
Disse er verdens raskeste på standplass i verdenscupen 2024-25: Norsk stortalent er nest best av alle, og ingen nasjon har flere utøvere blant de topp ti.

Disse er verdens raskeste på standplass i verdenscupen 2024-25: Norsk stortalent er nest best av alle, og ingen nasjon har flere utøvere blant de topp ti.

Verdenscupen i skiskyting 2025-26 starter 29. november, men allerede på lørdag 19. oktober drar den internasjonale skiskyttersesongen i gang. Da kjøres premiereutgaven av IBUs helt nye kickoff-konsept Loop One i München. Dit skal i prinsippet alle de største stjernene. Det har det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) bestemt.

Italienske Tomaso Giacomel brukte i gjennomsnitt bare 43.3 sekunder fra han kom inn på standplass til han forlot den i sesongen 2024-25. Men like bak kommer norske Martin Uldal. 24-åringen fra Birkenes var i gjennomsnitt bare ett tidel saktere enn den italienske verdenscupstjernen. 

Se også: Den skjulte våpenrevolusjonen i skiskyting – norsk supertalent i førersetet

Også verdenscupvinner Sturla Holm Lægreid og nypensjonerte Johannes Thingnes Bø listet seg inn blant de ti raskeste på standplass i 2024-25. 

Se også: Disse vant verdenscupen sammenlagt 2024-25

Dette er de ti raskeste på standplass, basert på resultater fra verdenscupen 2024-25. 

Topp 10 raskeste på standplass, IBU verdenscup 2024-25

1. Tomaso Giacomel, Italia, 43.4 sekunder
2. Quentin Fillon Maillet, Frankrike, +0.1 sekunder
2. Martin Uldal, Norge, +0.1 sekunder
4. Justus Strelow, Tyskland, +0.6 sekunder
5. Burkthaler, Sveits, +0.9 sekunder
6. Emilien Jacquelin, Frankrike, +1.0 sekunder
7. Viktor Brandt, Sverige, +1.1 sekunder
8. Niklas Hartweg, Sveits. +1.2 sekunder
9. Johannes Thingnes Bø, Norge, +1.3 sekunder
10. Sturla Holm Lægreid, Norge, +1.8 sekunder

(Kilde: IBU BiathlonworldExtrarunde)

Se også: 
«Jeg er favoritten – ikke Lægreid»
Topp 10 mest treffsikre skiskyttere i verden kvinner og menn
Topp 10 raskeste damene på standplass: Landslagsvraket norsk stjerne i verdenstoppen

Allerede klar for verdenscupen

Verdenscupen i skiskyting 2025-26 starter i Östersund 29. november. Totalt er det åtte ordinære verdenscuprunder pluss OL i Italia.

Forrige uke fikk både Lægreid og Uldal beskjed om at de er tatt ut til verdenscupåpningen, som går i Östersund sist helga i november. OL 2026 arrangeres i Italia fra 6. til 22. februar, der skiskytterøvelsene går i Anterselva. 

Den internasjonale skiskyttersesongen starter allerede 19. oktober med et helt nytt kickoff-konsept: Loop One i München. Dit skal både Martin Uldal og Sturla Holm Lægreid, og i prinsippet alle de største stjernene.  

Se også: Alt av program for OL og verdenscupen i skiskyting 2025-26

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • Aasne Skrede (NOR) - IBU World Cup Biathlon, sprint women, Oberhof (GER).
    1

    Tvinges til karrierepause på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • 1

    OL-helten rett inn i toppstilling

    by Ingeborg Scheve
    30.05.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026
  • 1

    – Føler seg sviktet av sine egne

    by Ingeborg Scheve
    19.05.2026

FlerE artikler

  • Nydalens damer med sterk pallplass i Finland

    Nydalens damelag kjempet i teten gjennom alle fire etapper i Venla-kavlen i Kotka i Finland. Til slutt ble Oslo-klubben nummer 3 etter at favorittene IFK Göteborg og Kalevan Rasti hadde rykket ifra alle. Det begynte med det 50-årige unikumet Anne Margrethe Hausken Nordberg på første etappe.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Tidligere OL-mester knuste alle i Birkebeinerløpet

    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026
  • Kan Nydalens herrer vinne verdens største o-stafett?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026
  • Skred av skiløpere i Birkebeinerløpet

    av Langrenn.com
    13.06.2026
  • 43-åringen gjør comeback på landslaget

    av Ingeborg Scheve
    12.06.2026