Verdenscupvinneren setter fart på ryktebørsen: – Jeg har bestemt meg

av Ingeborg Scheve • 22.10.2025
Elvira Oeberg (SWE), Franziska Preuss (GER), Lou Jeanmonnot (FRA), (l-r) - IBU World Cup Biathlon, mass women, Pokljuka (SLO).
Bare uker før verdenscupåpningen, slipper vinterens verdenscupvinner en svært uventet beskjed som får fart på spekulasjonene.

Bare uker før verdenscupåpningen, slipper vinterens verdenscupvinner en svært uventet beskjed som får fart på spekulasjonene.

I vinter vant hun verdenscupen sammenlagt for første gang, og tok både gull og sølv i VM. Nå jager hun sitt første OL-gull. Men så kan alt være over. 

Franziska Preuss kommer nemlig med en potensielt nedslående melding, og sår tvil om videre satsing.

– Jeg har bestemt meg. Jeg vet resten, men jeg vil ikke si noe mer før etter at OL 2026 er over, sier den tyske 31-åringen til Skis Info

Vinterens OL i Milano/Cortina blir hennes fjerde, og står med bronse fra stafetten i Beijing i 2022 som beste plassering i OL. Men så langt har ikke Preuss tatt noen individuell medalje i OL. Det ønsker hun å endre på til vinteren.  

– For nå fokuserer jeg på dette målet, sier Preuss.

Mer avslappet

Fram mot OL, er det verdenscupen som blir det viktigste. Preuss forteller at sammenlagtseieren i verdenscupen i vinter var en stor lettelse for henne. Nå som hun har den store kula på plass i premiesamlingen går hun inn i OL-sesongen med mye lavere skuldre. 

– Nå tar jeg en konkurransene om gangen, og som de kommer, sier Preuss, og legger til: 

– Jeg endrer ingenting på opplegget fra i fjor, og håper jeg får en like god sesong som i fjor.

Verdenscupen i skiskyting starter i Östersund 29. november. OL 2026 i Italia arrangeres fra 6. til 22. februar.

Se også: Alt av program for OL og verdenscupen i skiskyting 2025-26

Saken fortsetter under

Foto: GEPA pictures/ Thomas Bachun © Bildbyrån
Franziska Preuss tar ett renn av gangen, men etter OL 2026 kan alt være over. Foto: GEPA pictures/ Thomas Bachun © Bildbyrån

Skader og sjukdom

Verdenscupvinneren har ikke hatt noen optimal oppkjøring mot OL-sesongen. En rulleskiulykke i starten av september som endte med operasjon har gjort at skiskytterstjernen har måttet trene alternativt i flere uker. 

Preuss er også åpen på at hun har slitt med mye sjukdom gjennom hele sin karriere. Nå tar hun tak, og tyr til drakoniske grep for å unngå smitte.

Se også: Avslører jernregime: – Lever som i kloster

En av flere stjerner som legger opp

Preuss er ikke den eneste skiskytterstjernen som har kommet med sjokkmeldinger om videre satsing den siste tida. 

Forrige uke meldte den østerrikske skiskytteren at han legger opp tvert, allerede før sesongen starter. Bare noen dager kommer en av Frankrikes største OL-håp at han vurderer å legge opp. 

Les mer: OL-favoritt slipper sjokknyhet bare dager før sesongstart

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Snapper til seg Norges gulltrener

    by Ingeborg Scheve
    22.02.2026
  • 1

    Skal gifte seg med tidligere landslagskollega

    by Langrenn.com
    01.08.2026
  • 1

    Gullvinneren fra Lillehammer-OL er død

    by Ingeborg Scheve
    17.09.2026
  • 1

    Vraket igjen: Disse går fellesstarten

    by Ingeborg Scheve
    18.02.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren legger opp på direkten

    by Ingeborg Scheve
    21.02.2026

FlerE artikler

  • Klinker til med nytt NM-gull: – Formen er dritbra!

    Fortsetter seiersrekka, vinner spurtoppgjøret på fellesstarten og tar sitt andre strake gull for helga.
    av Langrenn.com
    20.09.2026
  • Nå er Johaug Europas raskeste: – Kan komme hjem med æren i behold

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Knuser proffsyklistenes Strava-rekord: – Noe å fortelle barnebarna

    av Ingeborg Scheve
    20.09.2026
  • Ski Classics åpner 2027 med Engadin La Diagonela i Sveits

    av Leandro Lutz
    20.09.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    20.09.2026