Han trener som Klæbo, men startet fem år tidligere

av Ingeborg Scheve • 21.10.2025
20-åringen fra Nittedal begynte med høydetrening lenge før hans jevnaldrende visste hva blodverdier var – og har allerede yppet seg mot verdenseliten. Nå jakter han gjennombruddet som kan ta ham helt opp.

20-åringen fra Nittedal begynte med høydetrening lenge før hans jevnaldrende visste hva blodverdier var – og har allerede yppet seg mot verdenseliten. Nå jakter han gjennombruddet som kan ta ham helt opp.

Sollyset er skarpt over Pyreneene denne fredags ettermiddagen, der 20-åringen fra Nittedal legger siste hånd på nok et høydeopphold – som vanlig i selskap med faren.

– Det er egentlig bare fordi pappa var den som var lettest å få med, sier Simen Gløgård Stensrud til Langrenn.com, og ler.

Han smiler bredt, men snakker med alvor i stemmen når det gjelder treninga.

Startet i høyden som tenåring

Mens mange trenere fraråder unge utøvere å satse på høydetrening og Johannes Høsflot Klæbo ikke startet før han var ferdig med juniortida, synes ikke Gløgård Stensrud det er spesielt kontroversielt.

– Jeg drev med friidrett før, og der begynner man tidlig med høydetrening. Første gang jeg dro for treningseffekten, var jeg 15–16 år. Det er helt normalt, sier han.

Siden den gang har han vært i både Flagstaff, St. Moritz, Livigno og nå Font Romeu – for første, men helt klart ikke siste gang.

– Det er første gang jeg er i Font Romeu, men jeg hadde hørt mye bra om det. Og jeg ser hvorfor: Det er det klart beste stedet for skiløpere. Du kan gå på rulleski akkurat som hjemme. Det kan du ingen andre steder i høyden, sier han.

Denne sesongen legger han opp til tre høydeopphold før sesongstart – ett mer enn tidligere – og hvert av dem varer i tre uker i stedet for to.

– Jeg får bra økning i terskelfart av å være i høyden. Det er den største effekten jeg ser. Skal du øke O2-opptaket mye, må du nok opp mot 2100 meter, men det er vanskelig å få til i Europa.

Se også:
Byttet trener – økte O2-opptaket med 10 prosent

Fem år med rutine i bagasjen

– Jeg trener alltid rolig de første dagene. Hvis ikke, er det lett å gå på en smell. Selv om jeg bare er 20, har jeg fem års erfaring nå, sier han.

Gløgård Stensrud har aldri gått på en høydesmell, og det skyldes nettopp erfaringen – og respekt for prosessen.

– Jeg tror miljøforandringen er bra. Du får trent likt som hjemme, men kroppen jobber annerledes. Det er det som gjør høyden så effektiv, sier han.

Se også: Høydetrening vs høydeeffekt

Saken fortsetter under

Quentin Fillon Maillet (FRA) - Biathlon summer training, Font-Romeu Foto: Authamayou/NordicFocus
Selve byen Font Romeu ligger på 1800 meter, men er utgangspunkt for et vell av treningsmuligheter også enda høyere over havet. Foto: Authamayou/NordicFocus

Klar for seniorklassen

I fjor tjuvstartet Gløgård Stensrud sesongen med å fyre av et realt skremmeskudd til den etablerte senioreliten. Unggutten fra Nittedal gikk inn til en kruttsterk sjuendeplass og beste norske i den stjernespekkede 10-kilometeren i Muonio i Finland, bare 20 sekunder bak vinneren Federico Pellegrino, og fire sekunder fra en pallplass. 

Denne vinteren blir Gløgård Stensruds første som fullblods senior. Det trekker han på skuldrene av. 

– Jeg har gått NM flere ganger og møtt seniorene før, så det blir ikke noe sjokk. Nivået er høyt, men juniornivået i Norge er også blitt mye bedre, sier han.

Gløgård Stensrud er nå en del av Team Swix, sammen med profiler som Mattis Stenshagen, Henrik Dønnestad og Jonas Vika.

– Jeg trente en del med dem i fjor også, så overgangen har vært ganske myk. Det handler mest om å ha progresjon i alt man gjør, sier han.

Se også: 
Team Swix 2025-26: Skal utfordre landslaget om OL-plassene  

Flere timer, større mål

I fjor logget han 950 treningstimer. I år øker han til 1000.

– Det meste går på terskel og i3, med en hardere økt i uka. Så mer av det samme, bare litt mer av alt, sier Gløgård Stensrud.

Det store målet er klart:

– U23-VM er hovedmålet. Hvis jeg tar medalje der, tror jeg det kan åpne døra til verdenscupdebut i Kollen. Det ene leder til det andre, sier han.

Gløgård Stensrud vet også at alt starter på Beitostølen i november.

– Hvis du går bra der, på Gålå og i Norgescupen, spiller det inn. NM del 1 kan også bli avgjørende hvis du er på vippen. Jeg håper å være såpass god at jeg kan bruke februar til å bygge form før mesterskapet.

Saken fortsetter under

Simen Gløgård Stensrud 2024 Foto Erik Gundersen
Simen Gløgård Stensrud har store mål for sesongen. Innfrir han, kan det åpne mange nye dører. Foto: Erik Gundersen

Trener mye – men ikke ekstremt

Diskusjonen om unge utøveres treningsmengde har rast i langrennsmiljøet den siste tiden. Gløgård Stensrud mener mange treningsivrige juniorer blir misforstått og tror ikke Alvar Myhlbacks 600 timer som 12-åring er så unikt.

– Jeg drev med mange idretter da jeg var på den alderen – langrenn, skiskyting, orientering, friidrett og fotball. Det ble mange timer, uten at jeg tenkte over det, sier han.

Se også: Brøt alle uskrevne regler, og ble best

Med fem års akkumulert høydetrening i kroppen og tusenvis treningstimer, går Simen Gløgård Stensrud nå inn i sin første seniorsesong med et klart blikk mot U23-VM – som et springbrett videre opp i verdenseliten.

– Det er jo det som er gøy, å se hvor langt man kan komme, sier langrennstalentet fra Nittedal – før han gjør seg klar for siste økt i Font Romeu for denne gang.

Simen Gløgård Stensrud Font Romeu 2025 Scheve
Simen Gløgård Stensrud har funnet seg godt til rette i Font Romeu. Foto: Ingeborg Scheve / Langrenn.com

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    – Det er klart det er viktig å være først

    by Ingeborg Scheve
    23.10.2025
  • Olov Roos SkiErg Open 2025 Oskar Svärd
    1

    Ukjent 30-åring sjokkerte – knuste eliten og satte historisk rekord

    by Ingeborg Scheve
    07.09.2025
  • 1

    Anders Aukland: – To-tre økter i uka er nok

    by Ingeborg Scheve
    09.10.2025
  • Edin Anger TDS 2025
    1

    – Alle på landslaget har prøvd det

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2025
  • 1

    Han trener som Klæbo, men startet fem år tidligere

    by Ingeborg Scheve
    21.10.2025

FlerE artikler

  • – Jeg kan ikke vente på vinteren, sier 50-åringen

    Stein Ove Ødegård (50) trener hver dag, for å slå sin egen tid i Vasaloppet. Men han har ikke tid til å vente på vinteren, for å kunne øve på staketeknikken. Løsningen fant han innendørs på skihallen SNØ på Lørenskog. Nå er han der tre ganger i uka.
    av langrenn.com
    23.10.2025
  • Gjett hvem som blir førstemann på snøen i år også

    av Ingeborg Scheve
    23.10.2025
  • Flyttet fra søsteren – jager karrierens viktigste comeback

    av Ingeborg Scheve
    23.10.2025
  • Team Andiamo Fleischer Finans – klare for andre sesongen

    av langrenn.com
    23.10.2025
  • Juniorverdensmesteren fradømt retten til å bære våpen

    av Ingeborg Scheve
    22.10.2025