Tidligere verdenscupstjerne inn i ny satsing: – Tror mange vil betale

av Ingeborg Scheve • 30.06.2026
Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
La opp i april. Nå går den tidligere sprintstjernen Ane Appelkvist Ulvang inn i et nytt konsept sammen med flere kjente navn i langrennsmiljøet.

La opp i april. Nå går den tidligere sprintstjernen Ane Appelkvist Ulvang inn i et nytt konsept sammen med flere kjente navn i langrennsmiljøet.

Etter å ha jaget mesterskap og medaljer på øverste nivå i over ti år, satte 31-åringen fra Grong strek for sin egen aktive skikarrieren i april. Så giftet hun seg. Og nå skal Ane Appelkvist Ulvang hjelpe andre å nå sine drømmer og mål. 

Sammen med mannen Jørgen, som er hovedtrener for Ski Classics-laget Team Engcon, og langløpsprofilene Laila Kveli og Jerry Ahrlin, Appelkvist Ulvang etablert bedriften XC Performance. 

Se også: La opp i april – nå er hun fru Ulvang

Nå vil de fire langrennsprofilene bruke sin kompetanse og erfaring fra toppidretten til å hjelpe mosjonister med å ta det neste steget. 

– Det er kult å kunne videreformidle kunnskapen vi har om langrenn til dem som vil begynne på, eller gå litt fortere i Vasaloppet eller Birken. Vi vil løfte opp langrennssporten som vi er så glade i, sier Ane Appelkvist Ulvang til Trønder-Avisa.

Mer enn treningsprogram

XC Performance tilbyr både skreddersydde opplegg til mosjonister som vil bli bedre på ski, enten de sikter mot konkurranser eller få større glede i skisporet. Foretaket har både digitale treningsprogram og styrkeopplegg, så vel som samlinger og personlig oppfølging på trening og kosthold.  

Ambisjonen er å tilby mer enn bare treningsopplegg. 

– Vi ønsker også å bygge et miljø. Derfor skal vi arrangere samlinger, sier den nypensjonerte verdenscupstjernen. 

Det er noe gründerne ser et behov for. 

Se også: 
Advarer: – Altfor mange vil bli gode på alt med en gang

– Tror mange er villige til å betale

Treningstrenden – Vi ser et stort potensial i det. Det er mange som er villige til å betale for å utvikle seg som skiløpere – og vi tror vi har kunnskapen og kontaktene til å gjøre noe riktig bra av det, sier Jerry Ahrlin. 

– Vi sitter på et stort nettverk innen blant annet trening, styrke, kosthold og utstyr. Det er ikke informasjon og kunnskap mosjonister nødvendigvis får tilgang til ellers.

Se også: Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

Saken fortsetter under

Team Engcon 2023
Team Engcon med Jørgen Ulvang som hovedtrener vant Ski Classics sammenlagt i år. Foto: Ski Classics

Bred kompetanse

De fire profilene bak selskapet XC Performance sitter på mye erfaring, bred kompetanse og et stort nettverk. 

Jerry Ahrlin og kona Laila Kveli har begge bakgrunn som langløper med flere seiere og pallplasser i Vasaloppet, grunnla Team Engcon i 2019 og er nå trenere for utøvere helt opp på elitenivå.

Ane Appelkvist Ulvang var langrennsløper på verdenscupnivå helt fram til april i år, har også gått langløp for Team Engcon, og har en mastergrad i medier, kommunikasjon og IT. 

Jørgen Appelkvist Ulvang var langrennsløper på internasjonalt elitenivå fram til 2021, er nå hovedtrener for Team Engcon, og utdannet fysioterapeut med spesialisering i skadeforebygging og treningsbelastning. 

Laila Kveli vant Ultravasan løp i 2024. Hun vant også Vasaloppet både i 2013 og 2014. Foto: Vasaloppet

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    – Mosjonister kan øke O2-opptaket med 10 til 15 prosent på tre økter i uka

    by Ingeborg Scheve
    23.07.2026
  • 1

    Avslører grepet som ga OL-gull

    by Ingeborg Scheve
    17.02.2026
  • 1

    Femmila lyver aldri!

    by Per Øyvind Torvik
    20.02.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    Tidligere verdenscupstjerne inn i ny satsing: – Tror mange vil betale

    by Ingeborg Scheve
    30.06.2026
  • 1

    SYKKELØKT: VO2max intervaller – øk kapasiteten og O2-opptaket

    by Leandro Lutz
    04.08.2026

FlerE artikler

  • Verdensmesterne gjør comeback – møtes til prestisjeduell i Trysil

    Lørdag møtes to tidligere verdensmestere til prestisjeduell i Trysilløpet. Begge har mye å bevise.
    av Ingeborg Scheve
    10.08.2026
  • Null tillit til forbundet: – Argumentasjonen tåler ikke dagens lys

    av Ingeborg Scheve
    09.08.2026
  • Damene viste konkurrentene ryggen – vant stafetten

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.08.2026
  • Fikk juling på Blink: – Jeg har ting å lære

    av Ingeborg Scheve
    09.08.2026
  • Sjokkerte verdensstjernene – 19 treff i sesongdebuten

    av Ingeborg Scheve
    08.08.2026