Norsk skibinding kåret til «Årets produkt»
Bindingssystemet SkateX kan spare eliteløperne flere sekunder i en sprint og gir bedre skiopplevelse for mosjonister. Nå er det kåret til Årets produkt.
Den innovative skibindingen SkateX gikk helt til topps på bransjedagen til Norsk Industri Designindustrien.
Det er Rottefella og Madshus som har samarbeidet om det nye bindingssystemet, og prisvinnerne var både stolte og rørte over den prestisjetunge utmerkelsen, som ble delt ut under Designindustrikonferansen torsdag ettermiddag.
– Tusen takk for at dere setter pris på oss! Det går opp og ned i sportsbransjen, og noen kaller oss galemattias som bruker ni år på å utvikle ett produkt. Men vi mener det betaler seg å satse på innovasjon, sier Torstein Myklebostad, administrerende direktør i Rottefella.
Les også:
Høyesterett avviser anke: Rottefella og Madshus tilkjennes millionerstatning
Årets produkt er bindingen «SkateX» av Rottefella
Det er Rottefella og Madshus som har samarbeidet om det nye bindingssystemet SkateX, og prosessen har altså tatt ni år. Og resultatet er blitt et radikalt annerledes konsept.
På SkateX er metallpinnen foran på skoen blitt erstattet av en cleat under tåballen, på liknende måte som sykkelsko på klikkpedaler. Dette gir sterkere forbindelse og bedre stabilitet ved skøyting. Det gir raskere konkurransetider for eliteløpere, og bedre skiopplevelse for mosjonister.
Systemet, som er designet av Thomas Holm, Jørn Frode Danielsen og Magnus Andersen for Rottefella, har blitt omfavnet av skiløpere både i Norge og utenlands.
Saken fortsetter under

Kan spare sekunder i en sprint, hylles av verdens beste
Verdenscupløperne har allerede brukt det nye bindingssystemet de to siste sesongene, men EM og VM i skiskyting 2024 var de første mesterskapene. Både årets verdenscupvinner Sturla Holm Lægreid og dobbelt verdensmester Endre Strømsheim er blant de som hyller systemet.
– Jeg synes det funker veldig bra. Det gir mer kraft i slutten av skyvet og i fremføring av skia, og langrennsfarten min er råere enn noensinne, sier Strømsheim til Langrenn.com.
Se også: – Kan gi fordel på flere sekunder i en sprint
Dette sier juryen
I juryvurderingen står følgende:
«SkateX setter en ny standard og revolusjonerer langrennssporten. Den er allerede godkjent av FIS og kan brukes i alle konkurranser. Rottefella har samarbeidet tett med Madshus, og produktet er et bevis på hva som skjer når to eksperter kombinerer sin dype tekniske kompetanse, erfaring og lidenskap for skisporten. SkateX betyr bedre tider for konkurranseløpere, og for mosjonister en enda bedre opplevelse i skiløypa og i naturen.»
