Ny beskjed: Madshus tviholder på det viktigste

av Langrenn.com • 21.09.2026
Mandag blir det klart at Madshus kutter ansatte og flytter produksjonen til utlandet. Men for racingvirksomheten tviholder de på det som betyr aller mest.

Mandag blir det klart at Madshus kutter ansatte og flytter produksjonen til utlandet. Men for racingvirksomheten tviholder de på det som betyr aller mest.

14. september foreslo styret i Madshus å avvikle produksjonen på Biri. Årsaken er at bedriften har gått nesten 200 millioner kroner de siste tre og et halvt årene. Nå er forslaget vedtatt. 

Det innebærer at produksjonen etter nyttår i hovedsak vil bli utført ved den nye eieren ConsilTechs fabrikk i Nové Město i Tsjekkia. Etter 120 år er det slutt.

Se også: Fra nyttår er det slutt: – Det gjør vondt

Beholder det viktigste på Biri

Men selv om skiproduksjonen nå i hovedsak flyttes ut av Norge, tviholder Madshus på sin spisskompetanse. 

Alt innovasjon og prototypeproduksjon blir igjen på Biri. Nettopp det tette samarbeidet mellom produktutviklerne på Biri, utøverne og fabrikkens racing service, og kort vei fra ide til prototyper, er en av Madshus viktigste kort i konkurransen med andre produsenter. 

Se også: Røper hemmeligheten bak kanonfarten i løypa  

– Vi har gjennom drøftingen med de tillitsvalgte landet på at det er riktig å beholde prototypeproduksjon av racingski, som en del av produktutviklingen her på Biri, for en periode fremover. Dette gjør at vi drar nytte av spisskompetansen som finnes her, sier administrerende direktør og medeier i Madshus Torstein Myklebostad i en pressemelding.

Videre blir salg, markedsføring, administrasjon og logistikk også værende på Biri.

Se også: – Kan gi fordel på flere sekunder i en sprint

Halve staben mister jobben

Beslutningen gjør at 32 av 66 ansatte ved fabrikken på Biri mister jobben. 

Beskjeden kommer bare noen uker etter at Madshus meldte at de hadde fått nye eiere. Og bare et par måneder etter at fabrikken kunne gjenoppta virksomheten etter nesten et halvt år med produksjonsstans og permitteringer.

– Det var en overraskende og tøff beskjed å få. Noen gikk i kjelleren mens andre tar det mer med fatning, sa hovedtillitsvalgt på fabrikken Torgeir Sviund Strandbakke.

– Dette har vært en krevende prosess for de berørte, og jeg vil takke de tillitsvalgte for et godt samarbeid gjennom drøftingene. Beslutningen er endelig, og den er nødvendig for at Madshus-merkevaren skal kunne overleve i et knalltøft marked, sier 

Se også: Madshus er solgt til utenlandske eiere

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Landslagets smøring brant opp

    by Langrenn.com
    24.02.2026
  • 1

    Madshus er solgt til utenlandske eiere

    by Langrenn.com
    03.08.2026
  • 1

    Fortsatt usikker på skivalg til Vasaloppet? Eksperten har et klart råd

    by Ingeborg Scheve
    27.02.2026
  • 1

    Madshus vil avvikle skiproduksjonen på Biri: – Det gjør vondt

    by Langrenn.com
    14.09.2026
  • 1

    Mistet toppjobben i Madshus – rett til topps i helt ny bransje

    by Langrenn.com
    07.09.2026

FlerE artikler

  • Startlister og starttider søndag

    Her er alt av program og detaljer for søndag: Prestisjeduellen mellom Johaug og Dyrhaug i København Halvmaraton, verdenscupfinale i rulleski i Italia og NM i rulleskiskyting på Lygna.
    av Langrenn.com
    20.09.2026
  • Tour of Slovakia etappe 5: Stigningen der alt skal avgjøres

    av Kjell-Erik Kristiansen
    20.09.2026
  • Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Utklasser alle igjen – vinner NM-sprinten med 45 sekunder

    av Langrenn.com
    19.09.2026
  • Kjempesmell for Hedegart: – Kan like godt legge opp

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026